Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PERSEIDY 2011 już 12 sierpnia. Spektakl spadających gwiazd na niebie [wideo]

Anna Wójcik
Anna Wójcik
Nocny spektakl czeka wszystkich miłośników perseid, czyli ...
Nocny spektakl czeka wszystkich miłośników perseid, czyli ... Lech Kamiński, pomorska.pl
Nocny spektakl czeka wszystkich miłośników perseid, czyli spadających gwiazd. Widowisko już 12 sierpnia 2011. Miejsce: z dala od cywilizacji.

Cakowite zaćmienie Księżyca 2011

Podczas zdmuchiwania świeczek na torcie urodzinowym wymyślamy sobie jedno życzenie, z nadzieją, że się spełni.

Podobnie jest ze spadającymi gwiazdami. Jednak już w sierpniu warto sobie stworzyć zestaw marzeń, bo spadnie nie jedna gwiazda, a setki.

Perseidy 2011 - do trzech spadających gwiazd na minutę

Mówi się, że w sierpniu będzie można zaobserwować ponad 100 spadających gwiazd na godzinę. - Oczekiwać możemy tak zwanego maksimum, czyli największej ilości "spadających gwiazd" na godzinę - pisze Adam Jesionkiewicz na facebooku pod wydarzeniem "Noc spadających gwiazd - PERSEIDY 2011!"

Deszcze spadających gwiazd, a dokładniej perseid można oglądać od lipca do końca sierpnia, ale kulminację osiągnie 12-13 sierpnia. - Jeżeli ktoś będzie prowadził obserwacje może dopatrzeć się od dwóch do trzech spadających gwiazd w ciągu minuty - opowiada Leszek Błaszkiewicz, astronom z olsztyńskiego planetarium. - W takich momentach jest duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy spadającą gwiazdę. W innym okresie trzeba mieć szczęście - tłumaczy.

Autor wydarzenia na facebooku zadaje też sobie pytanie: Czy w tym roku będzie tak "grubo", jak w czasie Leonidów w 1833 roku? To właśnie w tym roku jak i 1966 można było zobaczyć nawet ponad 100 tys. spadających gwiazd na godzinę.
Już 822 osoby zdecydowały się na uczestnictwo w spektaklu gwiazd. A ponad 2 tysiące osób nie odpowiedziało na zaproszenie. To może nie są powalające wyniki, ale sam spektakl gwiazd spotkał się z optymistycznym przyjęciem. - Mój rekord to zaledwie pięćdziesiąt siedem jednego wieczora. Od tamtej pory oczekuję tego wydarzenia z drżeniem i przygotowanym miejscem leżącym! - pisze Gabriela. - Będę nad morzem świętować ostatnie panieńskie dni. Super prezent. I za darmo - dodaje Lidia.

Perseidy oglądaj z dala od cywilizacji

Niektórzy nawet pytają się, jak i gdzie można oglądać takie gwiazdy. Tak zrobił Voyo. Doradców na facebooku nie zabrakło. - No, zadzierasz głowę do góry... i w zasadzie już...byle w nocy! - pisze wprost Iwona. - Voyo... gdzie popadnie. Niebo ma być ciemne, bez miejskiej łuny. W tym roku mamy Księżyc w pełni, więc zadanie będzie znacznie trudniejsze - dodaje Adam Jesionkiewicz.

Zdaniem astronoma z Olsztyna nie da się przewidzieć dobrej, długotrwałej pogody. - Ciężko jest powiedzieć, co będzie się działo za miesiąc - mówi. - Na pewno warto na taki spektakl wybrać się poza miasto, bo sztuczne światła ograniczą widoczność. To są zjawiska bardzo słabe, więc trzeba mieć dobre warunki do oglądania. Jak najdalej od cywilizacji. I do tego bezchmurna pogoda - wyjaśnia.




Prędkość spadającej perseidy to 59 km na sekundę. A ich wielkość może zaczynać się od ułamków milimetrów po kilka centymetrów

. - Nawet jak będą perseidy wielkości pięści to ulegną one zniszczeniu w atmosferze - wyjaśnia Leszek Błaszkiewicz.

Perseidy najszybciej zobaczymy o godzinie 22, choć lepiej na taki nocny seans wybrać się później.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto