Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Łódź może zostać Zieloną Stolicą Europy w 2012 lub 2013 roku. Drugim polskim miastem pretendującym do tego tytułu jest Toruń.

Komisja Europejska będzie oceniała przede wszystkim przyjazne środowisku rozwiązania.
Nagroda dla europejskiej zielonej stolicy roku została pomyślana jako inicjatywa wspierająca i wynagradzająca wysiłki w tej dziedzinie. Jest ona dowodem, że dane miasto stara się rozwiązywać problemy dotyczące środowiska, i że robi to skutecznie, dzięki czemu zapewnia lepszą jakość życia swoim mieszkańcom i ogranicza obciążenie, jakie stanowi dla globalnego środowiska naturalnego.

Wsparcie działań proekologicznych

Zwycięskie miasto, oprócz tytułu, otrzyma pomoc w rozwoju ekologicznych rozwiązań. Jednak już dziś pretendenci muszą udowodnić, że stosują przyjazne rozwiązania dotyczące m.in. oczyszczania ścieków, dbania o niski poziom hałasu, gospodarowania śmieciami czy wpływu na dostępność miejskiego transportu.

Atuty Łodzi

Łódź będzie się chwaliła m.in. jedną z największych i najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków, dużą liczbą parków oraz lasem komunalnym. Naszymi atutami są także zmodernizowany system wodociągów i kanalizacji, ale też coraz mniejsza emisja w powietrze dwutlenku węgla, czy np. powstanie mapy akustycznej miasta.

Nasi przeciwnicy

W latach 2012 i 2013 do tytułu Europejskiej Zielonej Stolicy zgłosiło się siedemnaście miast z dwunastu państw członkowskich Uni Europejskiej. Obok Torunia i Łodzi także Rzym, Bolonia, Nantes, Norymberga, Espoo, Glasgow, Lublana, Malmoe, Murcja, Reykjavik, Budapeszt, Vitoria, Antwerpia, Sewilla i Barcelona.


Na pomysł konkursu Zielonej Stolicy Europy wpadł Jüri Ratas, były burmistrz Tallina i obecny wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Koncepcja konkursu pojawiła się po raz pierwszy 15 maja 2006 r. Piętnaście europejskich miast, w tym Warszawa oraz stowarzyszenie miast Estonii podpisało porozumienie w sprawie ustanowienia nagrody. Obecnie inicjatywę popiera ponad 40 miast, w tym 21 unijnych stolic. W skład jury konkursu wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, inicjatywy "Samorządy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju" (ICLEI - Local Governments for Sustainability), Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska (T&E), Związku Stolic Unii Europejskiej oraz Komitetu Regionów.

Czytaj także:
- Zobacz, jak promuje się Łódź na świecie [wideo]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto