Łódź. Urząd Miasta łączy domy kultury. Pomimo protestów. Radni zadecydowali o Miejskiej Strefie Kultury

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka i Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Obostrzenia w ferie, jest rozporządzenie. Kwarantanna Narodowa. Co wolno, czego nie wolno w Sylwestra i w ferie Przeczytaj koniecznie: TOP 10 najbardziej niebezpiecznych miejsc w Łodzi. Tu rządzą pijacy, awanturnicy, żule i wandale... Nowy Rok 2021! Najlepsze życzenia, wierszyki i sentencje do wpisania w sms, email i na facebooka. Najlepsze życzenia na Nowy Rok! Krzysztof Szymczak
Protesty pracowników, listy i happeningi, wsparcie artystów i przedstawicieli środowisk akademickich nic nie pomogły. Pomimo licznych wątpliwości radni zaakceptowali projekt Urzędu Miasta Łodzi połączenia domów kultury w Miejską Strefę Kultury.

Łódź. Urząd Miasta łączy domy kultury. Pomimo protestów

Pięć obecnie działających w Łodzi miejskich domów kultury - Bałucki Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodek Kultury „Górna”, Poleski Ośrodek Sztuki i Widzewskie Domy Kultury - wraz z podległymi im filiami od 1 lutego nowego roku zostanie połączonych w jedną instytucję - Miejską Strefę Kultury. Taką decyzję podjęli łódzcy radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Oznacza to, że w sumie piętnaście placówek będzie teraz pracować pod jedną administracją. Zdaniem urzędników, ma to usprawnić komunikację i zarządzanie, pozwolić na utworzenie działów dedykowanych pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych czy promocji, a pracownicy mają zostać odciążeni pracą administracyjną na rzecz działań wyłącznie merytorycznych. Pełnomocnikiem magistratu ds. centralizacji łódzkich domów kultury jest Aleksandra Podębska, dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Radni zadecydowali o Miejskiej Strefie Kultury

- Przed nami wielka zmiana - uważa wiceprezydent miasta Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka. - Przenosimy domy kultury w XXI wiek. Zmieni się nie tylko nazwa, ale też styl i sposób funkcjonowania tych miejsc. Nie zamierzamy odbierać autonomii, wręcz przeciwnie - chcemy podkreślić ich wyjątkowość i indywidualne podejście do swoich odbiorców. Zmiana dotyczy jedynie zespojenia administracji, a nie ujednolicenia działalność kulturalnej ośrodków. Chcemy, aby instruktorzy w całości poświęcili swój czas pracy na budowanie ciekawej oferty, a nie zajmowali się administracją. Dla pozyskiwania środków zewnętrznych czy rozliczania projektów zamierzamy powołać dedykowane stanowiska.

Miejska Strefa Kultury wraz z filiami ma „otworzyć się na nowe technologie i trendy”, a do współpracy zostaną zaproszeni młodzi twórcy i autorzy, którzy mają przyciągnąć do tych miejsc „dzieci i młodzież, pochłoniętą światem wirtualnym”. W planach są propozycje zajęć dla młodzieży i dorosłych w każdym wieku, młodych mam, całych rodzin, 30 i 40-latków.

- Miejska Strefa Kultury stanowić będzie ambitną alternatywę dla komercyjnych propozycji spędzenia wolnego czasu, ale większy nacisk zostanie położony na ofertę przystępną dla szerszej grupy mieszkańców - dodaje Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Urząd Miasta Łodzi podkreśla też, że przeprowadzono remonty Ośrodka Kultury Górna, Dom Kultury „502” na Widzewie, Poleski Ośrodek Sztuki ma być po renowacji oddany do użytkowania na początku 2021 roku.

- Marzy nam się, aby domy kultury były blisko ludzi, aby nowe przestrzenie ożyły nową energią. Chcę zwrócić uwagę, że ten projekt to nie tylko remont trzech domów kultury, ale również warsztaty i spotkania z pracownikami instytucji kultury. Zakończył się cykl spotkań z pracownikami, w wyniku których powstał bardzo ciekawy raport: podczas warsztatów zwrócono uwagę, na potrzebę silniejszej współpracy z lokalną społecznością, na stworzenie nowoczesnej oferty, na wykorzystanie nowych przestrzeni - wyjaśnia Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Pracownicy domów kultury sądzą, że efekt będzie odwrotny od zapowiedzi i połączone domy kultury pod centralną administracją oddalą się od lokalnych społeczności, dla których na co dzień pracują. Obawiają się również o swoje miejsca pracy oraz o to, że utracą autonomię działania. Zorganizowali liczne akcje protestacyjne w tej sprawie i zbieranie podpisów pod petycjami do prezydent Hanny Zdanowskiej o powstrzymanie decyzji o łączeniu domów kultury (w sumie podpisało się ponad 2,5 tysiąca osób). Pomysłowi łączenia sprzeciwili się popularni artyści (m.in. Jan Peszek, Michał Rusinek, Anka Leśniak, Dymitr Hołówko), naukowcy (m.in. prof. Ryszard Kluszczyński, prof. Joanna Jabłkowska-Dziekan), a także grupy reprezentujące rozmaite środowiska (np. Stowarzyszenie Unia Literacka), o zawieszenie postępowania w tej sprawie do momentu, kiedy zakończy się pandemia apelowali pracownicy Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Pracownicy domów kultury dodają, że zapowiadane przez urzędników oszczędności (mowa była o 400 tys. zł rocznie), będą tylko pozorne, a zarządzanie przez jednego dyrektora oraz dwóch zastępców 150 pracownikami oraz 15 lokalizacjami komunikację i zarządzanie raczej utrudni niż ułatwi. Protestujący nie kryją przy tym poczucia, że ich argumenty nie zostały wysłuchany, a konsultacje w tej sprawie pozostały jedynie sloganem.

Zobacz również:
Ferie sprzed lat: Zabawy z czasów PRL. Pamiętacie te zabawy i zabawki z czasów PRL? Zabawy w latach 80. Zabawki w latach PRL-u
TOP 10 najlepszych drużyn Łodzi. Kto był lepszy Widzew 1996 czy ŁKS 1998? Galeria zdjęć
Sylwester 2021. Jakie będą obostrzenia? Czy będzie można wyjść z domu?
Obostrzenia w ferie, jest rozporządzenie. Kwarantanna Narodowa. Co wolno, czego nie wolno w Sylwestra i w ferie
Przeczytaj koniecznie: TOP 10 najbardziej niebezpiecznych miejsc w Łodzi. Tu rządzą pijacy, awanturnicy, żule i wandale...
Nowy Rok 2021! Najlepsze życzenia, wierszyki i sentencje do wpisania w sms, email i na facebooka. Najlepsze życzenia na Nowy Rok!

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie