KS OiZ PŁ Sparta Łódź, czyli sport, pasja i nauka

Studenci Politechniki Łódzkiej postanowili połączyć naukę ze sportem tworząc profesjonalny klub piłkarski. Ich marzeniem jest gra w Ekstraklasie.

Klub Sportowy OiZ PŁ Sparta Łódź to pierwszy w historii polski klub piłkarski uczelni wyższej występujący w oficjalnych ligowych rozgrywkach. Z inicjatywą jego stworzenia wyszedł Dominik Kowalczyk, który swój pomysł zgłosił dziekanowi - Markowi Sekiecie oraz dziekanowi - Ryszardowi Grądzkiemu.

Głównym założeniem było stworzenie drużyny na wzór amerykańskich uczelni, na mecze których przychodzą tłumy uczniów wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Zespół składa się ze studentów, pracowników oraz absolwentów Politechniki Łódzkiej. Przy tworzeniu klubu duży udział mieli również Artur Marcinkowski wraz z Maciejem Marszałkiem, którzy pomagali dopełnić wszelkich formalności.

Spartanie w Bundesklasie

Drużyna w chwili obecnej występuje w tak zwanej Bundesklasie, a konkretnie mówiąc w pierwszej grupie łódzkiej klasy B. Przed sezonem 2012/13 do zespołu dołączył nowy trener Sławomir Ścieszko, który postanowił wprowadzić klub na nowy poziom. Dzięki jego zaangażowaniu drużyna Sparty z każdym dniem gra coraz lepiej.

Pierwszy mecz w obecnym sezonie Spartanie rozgrywali na boisku ChKS, na którym zmierzyli się z jednym z kandydatów do awansu Victorią Łódź. Po zaciętej walce do ostatniej kropli potu studenci wygrali 1:0. Było to duże zaskoczenie, gdyż Victoria teoretycznie była faworytem tego spotkania.

Początek drogi do Ekstraklasy

W niedzielne popołudnie OiZ Sparta Łódź rozegrała pierwszy mecz domowy na stadionie Startu Łódź. Tym razem ich przeciwnikiem była Pisia Zygry, która swój pierwszy mecz wygrała aż 5:0.

Podopieczni Sławomira Ścieszki wyszli na mecz w pełni zmotywowani i gotowi na ciężki pojedynek. Mimo lekkich obaw przed meczem już w 5. minucie piłkę do bramki gości skierował Marcin Danecki. Po szybko zdobytym golu Spartanie spokojnie prowadzili grę. W 36. minucie po pięknym strzale występującego niegdyś w Widzewie Łódź, a obecnie prodziekana wydziału OiZ Macieja Bieleckiego łodzianie wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Gospodarze już cztery minuty później ponownie podwyższyli wynik. Tym razem po dobrym podaniu Bieleckiego w polu karnym Pisi do piłki dopadł Jacek Skrzypek, który bez większych problemów minął bramkarza i wpakował piłkę do pustej bramki. W drugiej połowie po jednym golu dołożyli Danecki i Skrzypek, a rywali dobił Jakub Janasik ustalając wynik na 6:0 (Zobacz: Zdjęcia z meczu Sparta Łódź vs. Pisia Zygry).

Drużyna Sparty marzy, aby któregoś dnia zagrać w pierwszej lidze lub nawet Ekstraklasie, czego serdecznie im życzymy.