Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komedia Juliusza Machulskiego w Teatrze Powszechnym

ag88
ag88
Napisana na zamówienie sztuka "Matka brata mojego syna" Juliusza Machulskiego jest pierwszą prapremierą 65. sezonu w Teatrze Powszechnym. Premiera już 23 października.

Czarna komedia charakterów z wielopokoleniową rodziną w akcji - tak o swoim najświeższym dramatycznym tekście mówi autor - Juliusz Machulski. To już druga komedia znanego reżysera i producenta filmowego, jaka zagości na scenie Powszechnego.

Machulski w Powszechnym po raz drugi

W ubiegłym sezonie teatralnym, łódzka publiczność mogła podziwiać komediopisarski talent Machulskiego przy okazji spektaklu "Next-Ex" w reżyserii Justyny Celedy. Dziś mówi się już o mglistych planach sfilmowania tej sztuki na potrzeby Teatru Telewizji, lub też o powstaniu pełnometrażowego filmu na jej podstawie. Sam autor jest jednak ostrożny w tej kwestii. - Pojawił się taki pomysł, ale na razie nie podjęliśmy żadnych wiążących decyzji. Warto byłoby zapisać ulotny, w swym charakterze, spektakl teatralny, ale czy tak się stanie, jeszcze nie wiemy - informował Machulski.

Skąd zaś pomysł na "Matkę brata mojego syna"? - Z życia - odpowiada autor - z niego czerpie się najwięcej inspiracji - dodaje. Jak opowiadał, tekst powstawał w porannych godzinach, głównie w Sopocie, w drugim mieszkaniu Machulskiego. - W Warszawie za dużo się dzieje. Napięty grafik nie sprzyja pisaniu - dodał reżyser. I choć niektórych dziwić może fakt, że mistrz polskiej komedii nie podjął się pracy reżyserskiej nad spektaklem, dla samego autora jest to jednak bardzo komfortowa sytuacja. - Mam zaufanie do reżysera Adama Wojtyszko i dyrektora Teatru Ewy Pilawskiej. To bardzo owocna i dobra współpraca, więc mnie pozostaje tylko wpaść niekiedy na próbę i poobserwować - tłumaczył Machulski.

Nowy sezon w Teatrze Powszechnym

Kolejnymi premierami zaplanowanymi na nowy sezon są między innymi: "Bóg Mordu" Yasminy Rezy w reżyserii Katarzyny Kalwat i "Letnisko" Freda Apke w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza. W repertuarze odnajdziemy również znane już spektakle, a wśród nich niezmiennie uwielbiane "Szalone nożyczki" w reżyserii Marcina Sławińskiego. Ponadto, Teatr będzie kontynuować inicjatywę "Teatru Czytanego" dla osób niewidomych i słabo widzących. W ramach Polskiego Centrum Komedii znów odbędą się warsztaty dramaturgiczne oraz dyskusje na temat kondycji komedii we współczesnym świecie, z udziałem wybitnych znawców tematu. Nie zabraknie również następnej odsłony "Komediopisania". - To już trzecia edycja konkursu. W tym roku mamy 80 zgłoszeń. To ogromny sukces - mówiła Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego. A na wiosnę, tradycyjnie, Powszechny zaprasza na teatralną ucztę w postaci XVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Powszechny gra na nowych scenach

Plany artystyczne idą w parze ze zmianami technicznymi. Dzięki gościnności Teatru V-6 przy ul. Żeromskiego, Teatr Powszechny wzbogacił się o nową Dużą Scenę. Co więcej, w głównej siedzibie, na Legionów, trwają prace przy budowie Małej Sceny, o którą starano się blisko 60 lat. Mała Scena ma być naturalnym uzupełnieniem działalności repertuarowej, ale również, a może przede wszystkim, polem do realizacji nowych typów komedii, dotąd nieobecnych na deskach Teatru Powszechnego.


Ten artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"

**Czytaj także:
-

Logo Łódź ESK 2016 oczami łódzkich firm

-

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej po raz pierwszy w Łodzi

**
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto