Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna wojenka przeciw Galerii Wielkich Łodzian

Łukasz Kaczyński (opr.wm)
W środę władze Łodzi zaproponowały przeniesienie Galerii Wielkich Łodzian z ulicy Piotrkowskiej do... łódzkich parków.
W środę władze Łodzi zaproponowały przeniesienie Galerii Wielkich Łodzian z ulicy Piotrkowskiej do... łódzkich parków. Grzegorz Gałasiński
W środę władze Łodzi przekazały Marcelowi Szytenchelmowi propozycję przeniesienia Galerii Wielkich Łodzian z ulicy Piotrkowskiej do... łódzkich parków. Pomysłodawca Galerii Wielkich Łodzian nie zgadza się na to i wierzy, że 22 czerwca podczas 16 edycji "Dnia Reymonta" rzeźba "Kufer Reymonta" wróci na swoje miejsce.

Marcel Szytenchelm podkreśla, że rzeźby powstawały z myślą o Piotrkowskiej, a ich lokalizacje nie są przypadkowe.

- 22 czerwca zainaugurujemy 16. edycję imprezy artystycznej "Dzień Reymonta". Mam nadzieję, że tego dnia odbędzie się uroczysty powrót "Kufra" na miejsce. – dodał Szytenchelm.

Pomysłodawca Galerii zwraca też uwagę, że rzeźby z Galerii zostały zaakceptowane przez łodzian. Są też chętnie odwiedzanie przez turystów przyjeżdżających do Łodzi.

Opinię Szytenchelma potwierdzają nasze sondy. W sondzie, którą w środę uruchomiliśmy w naszym serwisie na pytanie: Czy popierasz pomysł przeniesienia Galerii Wielkich Łodzian z ul. Piotrkowskiej do parków? aż 94% głosujących odpowiedziało „Nie”. Podobny rezultat przyniosła nasza sonda na Facebooku, gdzie 98% głosujących opowiedziało się przeciw przenoszeniu Galerii.

Czytaj też:

W środę pod wieczór na Facebooku powstała też strona „Zostawcie Galerię Wielkich Łodzian na Pietrynie” (https://www.facebook.com/ZostawcieGalerieWielkichLodzian). Warto zaznaczyć, że niemal od razu na stronie pojawiły się kciuki również od mieszkańców innych miast.

Gdyby jednak przeforsowany został pomysł usunięcia Galerii Wielkich Łodzian z Piotrkowskiej, to rodzi się pytanie jak władze Łodzi widzą ochronę rzeźb rozrzuconych po parkach? Czy każdą objąłby miejski monitoring? Redakcja Dziennika Łódzkiego poprosiła UMŁ o komentarz w sprawie spotkania.

"Pan Szytenchelm poprosił o przesłanie oficjalnej propozycji w formie pisemnej. Jego prośba zostanie niezwłocznie spełniona" - odpisał lapidarnie Grzegorz Gawlik z biura prasowego UMŁ.

Pytanie o ochronę rzeźb z Galerii nie jest bezpodstawne. Warto przypomnieć historię nowoczesnych rzeźb pozostawionych w centrum Łodzi w latach 90. minionego wieku po festiwalu "Konstrukcja w procesie". Złożona z długich i ciężkich metalowych walców rzeźba "Milczący sojusznik", którą amerykański artysta Richard Nonas podarował Łodzi, została pocięta i skradziona z Pasażu Rubinsteina i sprzedana na złom.

Czytaj też:

Nie trudno sobie wyobrazić jakim pośmiewiskiem stałaby się Łódź, gdyby np. ktoś odpiłował głowę Artura Rubinsteina i sprzedał ją w skupie metali...

Kolejna już kampania przeciw rzeźbom GWŁ rozpoczęła się kilka tygodni temu. Włączył się w nią m.in. Włodzimierz Adamiak, prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Postulował zgromadzenie ich na placu na rogu Piotrkowskiej i Zamenhoffa.

Za usunięciem Galerii Wielkich Łodzian z Piotrkowskiej wypowiadał się też architekt miasta, Marek Janiak. Według koncepcji Janiaka Piotrkowska miałaby być lokalizacją dla rzeźb-pamiątek po festiwalu Łódź Design.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto