Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejarstwo - nowy kierunek na PŁ od przyszłego roku!

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
W 2011 roku Politechnika Łódzka planuje otworzyć nowy kierunek - kolejarstwo. Na absolwentów czeka praca w Polskich Liniach Kolejowych.

Kształcenia podejmą się Wydziały: Mechaniczny; Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, a także Organizacji i Zarządzania.

Nowy kierunek ma kształcić inżynierów kolejnictwa i dzięki temu zapewnić specjalistów, którzy będą pracować m.in. nad projektami szybkiej kolei i kolei aglomeracyjnej. - Łódź jest miejscem, w którym będzie przebiegała linia dużych prędkości i to jest wielkie wyzwanie, nowa jakość w polskiej rzeczywistości - całkowicie nowe technologie, całkowicie nowy tabor, a także nowy sposób zarządzania i sterowania ruchem kolejowym - mówił dziś Cezary Grabarczyk, Minister Infrastruktury podczas podpisywania listu intencyjnego w sprawie utworzenia kierunku kolejarstwa na Politechnice Łódzkiej. Jak podkreśla, polska kolej nie jest przygotowana do tego wyzwania. - Jak to zrobić, żeby kolej, kolejarze, ludzie kolei przygotowali się do tego cywilizacyjnego skoku? Tylko w jeden sposób - kształcić się, uczyć, wdrażać najnowsze zdobycze techniki kolejowej i szansą na to jest stworzenie warunków do kształcenia inżynierów na Politechnice Łódzkiej - zapewnia Minister Infrastruktury.

Po kolejarstwie na PŁ praca w PLK gwarantowana

Jak poinformował Krzysztof Jóźwik, Prorektor ds. Kształcenia PŁ, program studiów podyplomowych zostanie przygotowany do końca roku, w związku z czym będzie mógł ruszyć już na początku 2011 roku. Pełne studia natomiast - z nowoczesnymi stażami i praktykami wzorowanymi na krajach, w których szybka kolej funkcjonuje - będą mogły rozpocząć się 1 października 2011 roku. Jak deklaruje Paweł Dziwisz, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, studenci, którzy postanowią kontynuować naukę, będą zatrudniani przez Polskie Linie Kolejowe. - Nic tak dobrze nie działa jak współpraca przemysłu i uczelni. Otwarcie tego kierunku spowoduje, że my będziemy mieli zabezpieczone kadry na następne lata, a Politechnika zdobędzie konkretny element współpracy z przemysłem - mówi Dziwisz.

Czytaj także:

- Młodzi w Łodzi: stypendia dla łódzkich studentów rozdane!
- Hala sportowa Anilana ma zachęcić do światowych i europejskich rozgrywek
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto