Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kogo stać na Camerimage?

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Do Poznania, Katowic, a może Torunia zostanie przeniesiony Festiwal Camerimage? Marek Żydowicz ogłosił, że nic poza budową CŁC nie zatrzyma festiwalu w Łodzi.

Dziś otrzymaliśmy od Marka Żydowicza list skierowany do łódzkich mediów, w którym oświadcza, że podjął wiążącą decyzję o zaprzestaniu organizowania Festiwalu w Łodzi. Do którego z Polskich miast zostanie przeniesiony Festiwal Camerimage? Czy któreś z wyżej wymienionych stać na organizację tej imprezy, czy są gotowi na roszczenia Żydowicza. Zobacz, co oferują już dziś.

Do Poznania, Katowic, a może Torunia...
Dzięki pomocy naszych kolegów i koleżanek z mmpoznań, mmsilesia i mmtoruń, dla których temat Camerimage stał się ostatnio równie bliski, kontrowersyjny i ważny, co dla nas, dowiedzieliśmy się co oferują inne miasta - te, które wyciągnęły po festiwal ręce.

Poznań nie wybuduje centrum festiwalowego

Czy organizatorzy Camerimage są bardziej przywiązani do idei festiwalu czy budowy centrum? - To pytanie na pierwszym spotkaniu zadał organizatorom imprezy Sławomir Hinc, wiceprezydent Poznania. - To istotne zagadnienie, bo my na pewno im centrum nie wybudujemy - powiedział wiceprezydent. - Możemy natomiast "wstrzelić" festiwal w imprezy, które organizujemy, zapewniając mu odpowiednie przestrzenie. I wtedy Camerimage mógłby się odbyć już w tym roku na przełomie listopada i grudnia.

komentarz:
Warunkiem, zawartym w umowie z Fundacją Tumult jest rozpoczęcie budowy Centrum Kongresowo - Festiwalowego w ciągu trzech lat od jej podpisania. Umowa została podpisana w 2009 roku. Zgodnie z tym, zarówno oświadczenie Marka żydowicza, że podjął wiążącą decyzję o zaprzestaniu organizowania Festiwalu w Łodzi, jak i nadzieje Poznania (iż w tym roku Camerimage odbędzie się u nich) zdają się być bezpodstawne.

Tajemnicza potencjalna lokalizacja festiwalu

Jeśli zaś chodzi o miejsce, w którym festiwal mógłby się odbywać, wiceprezydent Poznania nie chciał ujawnić swoich propozycji. Jak powiedział, ponoć przedstawiciele Camerimage uznali go za lepsze niż dotychczasowe, w Łodzi. Trudno spekulować, skoro nie wiemy o jakiej przestrzeni jest mowa. Na razie jednak poznańscy urzędnicy czekają na konkretniejsze deklaracje oraz sumy. Po ich poznaniu, jak oznajmił Sławomir Hinc, na podjęcie ostatecznej decyzji dają sobie czas do końca lutego.

Jak pisze Lilia Łada na mmpoznań, bez wględu jednak na uzgodnione warunki, nawet bez budowy centrum festiwalowego, Camerimage w Poznaniu oznacza koszty i konieczność znalezienia sal dla takiej imprezy.

Poważne kulturalne kłopoty, gdzie miejsce na Camerimage?

A przecież miasto ma poważne kłopoty z lokalami dla instytucji kulturalnych i imprez, które już tu są: wystarczy wspomnieć Polski Teatr Tańca, który nie ma siedziby i ze swoimi imprezami Festiwalem Teatrów Tańca oraz Warsztatami Tańca Współczesnego musi tułać się po wynajętych salach. A Teatr Strefa Ciszy - także bez siedziby, a orkiestra Amadeus? - poznaniacy zdają sobie sprawę z nienajlepszej kondycji miasta. - Nie mam nic przeciwko festiwalowi, ale uważam, że najpier trzeba zadbać o to, co się już ma, a dopiero potem ściągać nowe. No i sam ten pan Żydowicz, który sam podburza ludzi, robi histerię i dużo szumu, maniery ma nieznośne, a podejście do sprawy roszczeniowe. Nie podoba mi się to - komentuje Elka, użytkowniczka mmpoznań.

Katowice - damy więcej pieniędzy niż Łódź i użyczymy Międzynarodowego Centrum Kongresowego

Jak mówi Marek Zieliński, szef katowickiego biura ESK 2016, Katowice oferują więcej pieniędzy niż dotychczas Łódź. W dodatku miasto obiecuje, że dla celów festiwalu użyczy Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które powstaje na terenach po byłej KWK Katowice. Zapewniają również o chęci współpracy Urzędu Marszałkowskiego i instytucji kulturalnych. Jak mówi Waldemar Bojarun, rzecznik Urzędu Miasta Katowice w rozmowie z mmsilesia, w świetle starań o tytuł ESK 2016 dla Katowic, takie wydarzenie byłoby dla nas niezwykle cennym nabytkiem. - To dobry pomysł, jestem za, tym bardziej, że da nam to przewagę nad Łodzią w wyścigu po tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - mówi o wizji przeniesienia Camerimage do Katowic Adrian Chorębała z katowickiego Ronda Sztuki.

W Katowicach jest miejsce

Jak pisze Marcin Nowak z mmsilesia, pomysłodawcy i zwolennicy imprezy na Śląsku proponują sporo lokalizacji. Między innymi tereny po byłej KWK Katowice, czyli tzw "Strefę Kultury", Górnośląskie Centrum Kultury, Rondo Sztuki, Centrum Sztuki Filmowej, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego czy Akademię Muzyczną.

Toruń: Radni w euforii, mieszkańcy sceptyczni

- Rzeczy niezwykłe robią ludzie pozytywnie zakręceni - uważa Waldemar Przybyszewski, przewodniczący toruńskiej rady miasta i apeluje do prezydenta, by zaprosić Żydowicza do dialogu. - Nie możemy stracić takiej szansy. Za kilka miesięcy ruszy budowa sali koncertowej na Jordankach. Tam będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał festiwalu Camerimage - mówi przewodniczący. Sala koncertowa będzie gotowa najwcześniej za dwa lata, tymczasem Toruń nie dysponuje inną alternatywną przestrzenią na to wydarzenie. Przeszkodą okazują się być także sami mieszkańcy Torunia, którzy pomysłem ściągnięcia Camerimage nie są zachwyceni.

Pozbądźmy się kompleksu Żydowicza

- Musimy się w końcu pozbyć kompleksu Żydowicza, a nie bez przerwy wracać do przeszłości - uważa Krystian Rubacha, psycholog z Torunia. - To źle, że straciliśmy Camerimage, ale nasze doświadczenia, a teraz przykład Łodzi pokazują, że nie warto ściągać sobie na głowę kłopotów.

O tym, że Toruń ma niewielkie możliwości na przyjęcie festiwalu wie również Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury, który z różnych powodów nie rozważał możliwości ponownego zwabienia Żydowicza do Torunia. - To bardzo delikatna materia. Pamiętamy, w jakim stylu Marek Żydowicz opuszczał nasze miasto - mówi. - Widać więc, że nie wszystko zależy od władz. Camerimage należy do kulturalnej ekstraklasy i chciałbym, żeby Toruń miał u siebie wydarzenie o takiej wartości. Nie mamy jednak odpowiedniej infrastruktury ani budżetu - przyznaje.

Kolejna szansa dla Łodzi 23 lutego

Jaki więc będzie los prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych? Tego być może dowiemy się 23 lutego, po rozmowie, na którą Marka Żydowicza zaprosił pełniący obowiązki prezydenta Tomasz Sadzyński. Jakie propozycje zostaną przedstawione Żydowiczowi? - tego dowiemy się dopiero po rozmowach. - Prezydent chce najpierw złożyć propozycje bezpośrednio panu Żydowiczowi. Mogę jedynie powiedzieć, że będziemy robili wszystko, żeby festiwal został w Łodzi - przekonuje Wojciech Janczyk, rzecznik prezydenta.

/Na podstawie: Festiwal Camerimage dla Katowic? Da się zrobić! (mmsilesia); Katowice oficjalnie zgłoszą się po Camerimage! (mmsilesia); Camerimage ponownie w Toruniu? (mmtorun); Festiwal Camerimage w Poznaniu? Rozmowy w toku (mmpoznan)**

Czytaj także:
- Łódź bez Camerimage? (5 lutego)
- Inne artykuły o Camerimage

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto