Jak głosować w niedzielnych wyborach

(msm)
Jak głosować w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu
Jak głosować w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu fot. Paweł Łacheta
W niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu lokale wyborcze będą czynne w godz. 7 - 21. Na terenie Łodzi jest 400 obwodowych komisji wyborczych, w których mieszkańcy mogą oddawać głosy (lokale mieszczą się zwykle w tych samych miejscach, co przy każdych wyborach).

Komisja wyborcza na podstawie ważnego dokumentu tożsamości (ze zdjęciem, może to być dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy) wyda każdemu wyborcy dwie karty do głosowania. Obie mają format A4 i mają ścięty ukośnie prawy górny róg (ma to ułatwić nałożenie nakładki w alfabecie Braille’a jeżeli głosować przyjdą osoby niewidome).

Karta w wyborach do Senatu ma kolor żółty. Wybory senatorów odbywają się w okręgach jednomandatowych i dlatego Łódź została podzielona na dwa okręgi wyborcze (linia podziału przebiega z północnego wschodu na południowy zachód - w okręgu "zachodnim" kandydatów jest pięcioro, we "Wschodnim" - czterech). Sposób głosowania w obu okręgach jest jednak taki sam - aby głos był ważny należy postawić znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

W wyborach do Sejmu karta do głosowania ma kolor biały i formę broszury składającej się z 10 kartek spiętych pośrodku dwoma zszywkami. Na każdej ze stron znajduje się lista kandydatów zgłoszonych przez jeden komitet wyborczy (liczy ona od 13 do 20 nazwisk). Aby oddać ważny głos, należy postawić tylko jeden znak X w całej broszurze - w kratce przy nazwisku wybranego kandydata z danego ugrupowania.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie