Gra w zimno – ciepło za unijne pieniądze

Artykuł sponsorowany
Ułożone równo paki styropianu, biało-czerwone taśmy - oddzielające ciekawskich uczniów od placu budowy - i otoczony siecią rusztowań obiekt Szkoły Podstawowej nr 184 pomiędzy ulicami Świtezianki i aleją Uśmiechu na Radogoszczu Wschodzie - to jeszcze przed dwoma tygodniami był znak, że tu realizowany jest jeden z kilkudziesięciu projektów zakwalifikowanych przez Zarząd Województwa Łódzkiego do dofinansowania w ramach Działania II.6 Ochrona powietrza Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Informację o tym można było znaleźć na stojącej przed szkołą „unijnej” tablicy.

Ten projekt to cząstka zakrojonej na wielką skalę, przeprowadzanej w Łodzi i województwie operacji poprawy jakości powietrza poprzez likwidację przekroczeń dopuszczalnego poziomu stężenia zanieczyszczeń przede wszystkim poprzez ocieplanie budynków. Dzisiaj „pajęczyna” rusztowań już nie oplata budynku szkoły na Radogoszczu, a wokół trwa porządkowanie terenu. Szkoła, jak kiedyś, jest ozdobą osiedla. Wszyscy zaciskają kciuki, by tak było jak najdłużej, a grafficiarze omijali placówkę jak najszerszym łukiem.

Zrealizowany w północnej części Łodzi projekt „Racjonalizacja zużycia energii w Szkole Podstawowej nr 184 prowadzonej przez Miasto Łódź, poprzez jej kompleksową termomodernizację" polegał na wymianie okien i drzwi, dociepleniu ścian budynku i stropodachu oraz modernizacji instalacji centralnego ogrzewania. Przy okazji zredukowany został hałas w szkolnym budynku, a obniżenie strat ciepła przełoży się na zmniejszenie zapotrzebowania na energię grzewczą, a tym samym sprzyjać będzie obniżeniu kosztów eksploatacyjnych ponoszonych przez szkołę. W skali globalnej – poprzez ograniczenie emisji szkodliwych gazów, odpowiedzialnych za efekt cieplarniany – bardziej skuteczna będzie ochrona środowiska naturalnego, a tym samym poprawią się warunki życia mieszkańców osiedla. Koszt inwestycji to ponad 4 mln zł, dofinansowanie – 3,4 mln zł.

Nie bez znaczenia jest także to, że odrapana i wymazana farbą szkoła zyskała nową elewację i o wiele milej, niż w ostatnich latach, zmierza się do niej uczniom i pracującym tu nauczycielom. W takich warunkach z większą przyjemnością realizowany jest od września br. innych unijny projekt skierowany do najmłodszych – „Wyjątkowy uczeń”. „Nowa” szkoła o wiele lepiej będzie się również komponować z powstałym przy szkole kompleksem nowoczesnych, „orlikowych” boisk.

Jednak dyrektor SP nr 184 mgr Ewa Kowalska-Fisiak nie ukrywa, jak ciężki był to dla szkolnego personelu i uczniów okres. – Często personel musiał przychodzić o godzinie 5 rano, aby dmuchawami nagrzać obiekt, by uczniowie w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki remontu – podkreśla dyrektor Kowalska-Fisiak. – Chociaż prace miały zakończyć się 29 listopada, jeszcze w pierwszych dniach grudnia świetlica i niektóre pracownie oraz sale gimnastyczne nie były ogrzewane. Szczęśliwie w tych trudnych dniach wszyscy wokół nas wspierali, łącznie z rodzicami, podkreślając, że będzie pięknie i ciepło. I tak jest!

Podobne przeobrażenia termomodernizacyjne w Łodzi przeszły m.in. Szkoły Podstawowe nr 36 i 175 oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10. Analogiczne projekty realizowane są lub były w placówkach oświatowych większości powiatów i miast, m.in. w łęczyckim LO im. Kazimierza Wielkiego, w szkole podstawowej, gimnazjum i w przedszkolu w Strzelcach Wielkich, w SP w Rudzie (gm. Wieluń), w pow. pajęczańskim, w Chrzęcinie (gm. Tomaszów Mazowiecki), Dzietrzkowicach (gm. Łubnice), gm. Lututów, w Przyłęku Dużym (gm. Rogów) i w gm. Konopnica.

Ale nie tylko „w oświacie” ciepło nie będzie uciekało szczelinami między oknami i futrynami, a zmodernizowane kotłownie nie będą zanieczyszczały środowiska. Na przykład w gminie Daszyna – przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii - modernizowana jest gospodarka cieplna w miejscowości Mazew. Przebudowywany Dom Pomocy Społecznej w Brzezinach, ocieplane w Łodzi – Miejska Przychodnia „Chojny” i I Szpital Miejski im. dr E. Sonnenberga.

A to tylko część tego, co sprzyja, by niebo nad nami było bardziej błękitne, a powietrze wolne od zanieczyszczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto