Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Eduard Steinberg. List do Malewicza" - nowy sezon w ms

Redakcja
Po niedawnym potrójnym finisażu, łódzkie ms, znów otwiera swoje podwoje, nęcąc nowymi wystawami w kolejnym sezonie artystycznym.

"List do K.S." (Kazimierza Sewerynowicza Malewicza) powstał w roku 1981, gdy Eduard Steinberg po raz pierwszy zobaczył, na jednej z moskiewskich wystaw obraz Czarny kwadrat na białym tle.

List stał się inspiracją i mottem dla wystawy, której zadaniem jest ukazanie malarskich dociekań artysty, jego fascynacji, a zarazem dalekiej od naśladownictwa interpretacji sztuki światowej awangardy XX wieku.

Steinberg, czerpiąc ze spuścizny Malewicza nie decyduje się na kopiowanie, pozostanie w konkretnej konwencji stworzonego już kanonu gatunku. Idzie o krok dalej, tworząc znakomitą kompilację tradycji awangardy i własnego podejścia do geometrii i symbolizmu.


K. Malewicz Czarny kwadrat na białym tle, 1915 (1913) (Źródło)

Artysta bowiem, wychodząc poza ramy konkretnych manifestów, uczłowiecza minimalizm, nadając mu wymiar ikonograficzny, wymiar typowo ludzki, przepełniony mnogością symboli i zgeometryzowanych znaków.

Tak jak Malewicz w ostatnich latach swojej twórczości odszedł od abstrakcjonizmu i powrócił do malowania uproszczonych pejzaży, obrazów z figurami nawiązując do sztuki ikony, tak Steinberg, zainspirowany jednym spośród sztandarowych dzieł awangardy na nowo odkrył piękno estetyki zapisów piktogramicznych.


Fot. Arkadiusz Fochtman
I choć dla postronnego obserwatora, wystawa wydaje się być jedynie ciągiem prostych obrazów, uszczuplonej kolorystyki poprzeplatanej miękkimi liniami ręcznie pisanej cyrylicy, to kryje ona w sobie wiele ponadczasowych znaczeń i treści, wciąż aktualnych i wciąż najcięższych w jednoznacznej interpretacji.

Przygotowana we współpracy z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej wystawa, jest pierwszym indywidualnym pokazem prac Eduarda Steinberga w Polsce. Obok łódzkiej wystawy, prezentacja prac artysty będzie miała miejsce również w Galerii Piotra Nowickiego w Warszawie.

W Łodzi podziwiać ją można do 31 października.

Przeczytaj także:
- Daniel Buren w Łodzi - nowa wystawa w ms
- Potrójny finisaż w ms i ms2

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto