Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś, 29 września, zaczyna się Festiwal Światła w Łodzi - Light.Move.Festival 2023. Co będzie można zobaczyć?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Tak zapowiada się  Festiwal Światła, a jak wyglądał rok temu?
Tak zapowiada się Festiwal Światła, a jak wyglądał rok temu? Light.Move.Festival/Krzysztof Szymczak
Festiwal Światła od lat przyciąga do Łodzi widzów z całej Polski, a zdjęcia z imprezy obiegają media społecznościowe na całym świecie. Tegoroczny Light.Move.Festival także zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Zanim jednak wieczorem w piątek, sobotę i niedzielę (29, 30 września, 1 października) będziemy podziwiać barwnie oświetlone łódzkie zabytki i parki, zobaczmy fascynujące iluminacje z poprzednich edycji Festiwalu Światła.

Trzynasta edycja Light.Move.Festivalu została podzielona na trzy części. Podczas pierwszej - LMF ART - swoje projekty świetlne zaprezentują różni artyści. Będą widowiskowe mappingi, intrygujące instalacje i fascynujące świetlne opowieści. Druga cześć - LMF MUSIC to koncerty, a trzecia LMF EDU - spotkania edukacyjne.

Na przekór trzynastce, tegoroczny program zatytułowaliśmy „Szukając szczęścia” i tym tropem poprowadzimy tłumy miłośników kinetycznej sztuki światła z całego kraju, którzy wraz z nami odkrywać będą piękno Łodzi, w szczególnym roku jej sześćsetnych urodzin – mówią organizatorzy.

Zorza w parku im. Moniuszki.

Między 29 września a 1 października Łódź stanie się najbarwniejszym miastem w Polsce. Na program złożą się różnorodne i często wielowarstwowe interpretacje motywu przewodniego, wybrane z blisko setki zgłoszeń nadesłanych przez twórców z Polski, Hiszpanii, Rumunii, Brazylii, Japonii oraz Tajlandii. Ciekawe instalacje znajdzie się między innymi w Parku im. Moniuszki. Tu zaprezentowana zostanie projekcja pod tytułem „Zorza”.

To świetlna forma przestrzenna, tworząca magnetyczną ścieżkę, prowadzącą przez las bodźców wzrokowych – zapewniają organizatorzy festiwalu. - To eteryczne zjawisko, które pobudza zmysły i przenosi w bajkowy świat wrażeń wizualnych.. Tworzy świetlny most łączący rzeczywistość ze złudzeniem, tu i teraz z tym co być może. ZORZA to nieuchwytny fenomen świata naturalnego, miraż, wyróżniający się nadzwyczajnym pięknem rozmaitych wrażeń kolorystycznych.[

Kościół przy ul. Sienkiewicza

Bohaterem tegorocznego festiwalu zostanie też kościółw. Podwyższenia Krzyża przy ul. Sienkiewicza 38. Obejrzymy tak program „Oblicze szczęścia”.

Próba przedstawienia tego, czym dla ludzi może być szczęście i jak różne są jego oblicza – można przeczytać w programie festiwalu. - Dla jednych z nas to materialny przepych i bogactwo, dla innych zachwyt pierwszą miłością, dla jeszcze innych będzie to wolność wyboru w kierowaniu własnym losem. Czasem szczęście to rzeczy zwykłe, jak letnia burza po upalnym dniu, koloryt otaczającego nas świata albo różnorodność i zmienność ścieżek naszego życia. Mapping pokaże oblicza szczęścia, z którymi spotykamy się codziennie i które przybierają inną postać dla każdego z nas.

Mapping „Amusement park” na Piotrkowskiej 53

To projekcja wykorzystująca techniki wizualizacji, mające swoje korzenie w psychodelicznych latach 60. w USA. Instrumentami są sprzęty analogowe, przede wszystkim tzw. rzutniki pisma – grafoskopy. Stałe lub ruchome slajdy wyświetlone na drzewach, tworzące inną głębię w strukturze, zmieniające kształt oświetlonego elementu. Tworzenie na żywo kolorowych, abstrakcyjnych obrazów z wykorzystaniem światła

"Liquid light show o Obserwatorzy w parku im. Sienkiewicza"

Projekt podkreśla jak ważne jest zatrzymanie się i zwrócenie uwagi na otaczającą nam teraźniejszość. Dopiero wtedy zauważysz, że otaczają nas ludzie, rzeczy i chwile z nimi związane. Zupełnie jak gwiazdy obserwowane przez postaci.

Kamienne kręgi i fabrykanckie korzenie

Na ul. Piotrkowskiej 71 obejrzymy mapping „Light.Hope.Happiness”, a przy ul. Piotrkowskiej 147/149 nawiązujący do fabrykanckich korzeni Łodzi. Bardzo ciekawa może być kolejna prezentacja w Parku im. Sienkiewicza, czyli „The Super Magic Stone Circle”.

Kamienne kręgi istnieją na całym świecie – napisali organizatorzy festiwalu. - Każdy z nich opowiada własną historię, ale nikt nie może jej potwierdzić ani być pewnym ich pierwotnego przeznaczenia. Niezależnie od tego, czy jest to obserwatorium gwiazd, miejsce rytualne, jedno jest pewne - rodzą wiele pytań. Super Magic Stone Circle to pierwsza interaktywna instalacja muzyczno-świetlna autorstwa Daniela Kurniczaka i jego zespołu. Dzieło przedstawia magiczny kamienny krąg, który odwiedzający muszą wspólnie aktywować i uruchomić 5-minutowy pokaz pełen światła i dźwięków. Muzyka towarzysząca wydarzeniu została specjalnie skomponowana przez artystę. Daniel Kurniczak poprzez swoją instalację pragnie przede wszystkim wyrwać gości z ich codzienności i przenieść ich do innego świata.

Festiwal zagości także na ul. Tuwima. Pod numerem 30 pokaże „Analogue light show”.

Ideą projektu jest przeniesienie natury do obszarów miejskich, w celu stworzenia oazy szczęścia i spokoju. Dźwięki i wizualizacje elementów miejskich - bloków, samochodów, sygnalizacji świetlnej, za pomocą projektorów i serwomotorów, nadadzą miastu kojący charakter.

Natomiast przy ul. Piotrkowskiej 90 na budynku „Salve” zaprezentowany będzie mapping  „Widziałeś szczęście?”. Jest to opowieść o wiedzy, pasji i innowacyjnych rozwiązaniach medycznych, które są wsparciem na każdym etapie życia człowieka. Od poczęcia przez całą jego historię, którą napisał los. By żyło się lepiej.

W Parku im. Sienkiewicza zaprezentowana też będzie „Droga do snów”. Rozpięte pomiędzy drzewami płachty z lekkiego szyfonu utworzą baldachimy nad ścieżką. Przejrzyste tkaniny dadzą możliwość swobodnego przepływu światła. Efektu dopełnią organiczne wzory, przypominające słoje drzew lub „Powidoki” Strzemińskiego, wykonane z cekinów, które będą odbijać światło. Całość będzie poruszać się i migotać na wietrze dając Wam możliwość interakcji z tkaninami.

Trzynaście lat tradycji

Od 13 lat organizatorem Light.Move.Festival jest fundacja Lux Pro Monumentis festiwal. Takie festiwale odbywają się w wielu miastach i krajach świata. M.in Francji, Chile, Nowej Zelandii, Brazylii i Portugalii. Jednak jednym z najbardziej znanych jest festiwal światła w Amsterdamie. Podczas jego trwania miasto odwiedza blisko 700 tys. ludzi. Festiwal w Amsterdamie był jednym z tych, który zainspirował Beatę Konieczniak, kreator Light.Move.Festival, jedną z jego pomysłodawców.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziś, 29 września, zaczyna się Festiwal Światła w Łodzi - Light.Move.Festival 2023. Co będzie można zobaczyć? - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto