Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokarmianie ptaków w czasie zimy

Łukasz Ratajczyk
Łukasz Ratajczyk
Kiedy za oknami zalega gruba warstwa śniegu, temperatura na zewnątrz spada dużo poniżej zera, a dzień staje się tak krótki, że światło słoneczne towarzyszy nam zaledwie przez kilka godzin na dobę, warto zastanowić się nad szczyptą pomocy dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

Dokarmiać czy nie?

Problem właściwie tak stary, jak samo zjawisko dokarmiania. Z punktu widzenia ewolucji nie ma ono większego znaczenia, natura od lat eliminowała słabsze jednostki, co nie miało wpływu na przeżywalność gatunków czy też późniejszy sukces lęgowy. Dostępność pokarmu jest bowiem tylko jednym z licznych czynników na nie wpływających.

Dokarmianie ptaków

Z drugiej jednak strony dostarczanie ptakom żyjącym na wolności pożywienia w okresie, gdy dzień jest krótki, a okres żerowania skraca się do zupełnego minimum, na pewno złagodzi im skutki niesprzyjających warunków. W nas samych zaś bez wątpienia rozwinie się zainteresowanie ornitologią poprzez obserwację gości naszego własnego karmnika. Ponadto prawidłowo prowadzone dokarmianie może być jedną z form aktywnej ochrony przyrody. Podobną funkcję może spełniać pozostawianie do dyspozycji ptaków niektórych roślin (chwastów), traw z nasionami, owoców na drzewach i krzewach.

Jak dokarmiać?

Sposobów jest wiele. Wszystko zależy od tego, jakimi dysponujemy warunkami. Jeśli posiadamy własny ogródek może to być klasyczny karmnik. Musimy jednak pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze usytuowanie naszego paśnika musi być na tyle bezpieczne, aby ptaki nie stały się ofiarami kotów czy innych drapieżników. Po drugie należy pamiętać o utrzymaniu naszego karmnika w czystości, tak aby nie zalegały w nim odchody ptaków które mogłyby spowodować rozwój chorób. Jeśli jednak nie dysponujemy ogrodem, w którym możemy usytuować karmnik, możemy sypać pokarm bezpośrednio na podłoże. Tam jednak pożywienie szybciej się psuje, często bywa przysypywane warstwą śniegu, a i nasi milusińscy są bardziej narażeni na ataki drapieżników.

Czym karmić?

W polskich warunkach podstawowe rodzaje karmy dla ptaków to:

• nasiona oleiste, zwłaszcza słonecznik - zjadane przez sikory, wróble oraz łuszczaki, np. dzwońce, zięby, grubodzioby, gile;
• niesolone słonina, łój lub smalec - dla sikor, dzięciołów, kowalików;
• nasiona zbóż (owsa, prosa itp.) - dla trznadli;
• orzechy - dla sikor, dzięciołów, kowalików;
• mieszanki tłuszczowo-nasienne (np. kule z łoju oraz nasion słonecznika, lnu, prosa itp.);
• owoce: jabłka, jarzębina, rodzynki - dla miękkojadów, przede wszystkim z rodziny drozdowatych, jak kos i kwiczoł,
• drobne kawałki pieczywa, nie spleśniałe.

Dokarmianie ptaków

Więcej informacji na temat dokarmiania ptaków znajdziecie w świetnym artykule na [WIKIPEDII](http://www.wikipedia.org "WIKIPEDII"), na podstawie którego powstał ten tekst. Znajdziecie go [TUTAJ](http://pl.wikipedia.org/wiki/Dokarmianie_ptaków "TUTAJ").

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto