Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym jest rekultywacja?

redakcja
redakcja
Człowiek w sposób nieograniczony korzysta z zasobów ziemi, ...
Człowiek w sposób nieograniczony korzysta z zasobów ziemi, ... redakcja
Człowiek w sposób nieograniczony korzysta z zasobów ziemi, między innymi z węgla kamiennego czy brunatnego. Kopalnie niszczą niestety tereny pod względem przyrodniczym. Zdewastowanym i zdegradowanym przez działalność człowieka obszarom, można przywrócić wartości użytkowe dzięki rekultywacji. Na czym ona polega?

Rekultywacja terenów pokopalnianych

W Polsce istnieje wiele starych kopalni odkrywkowych i głębinowych, które przez lata były mocno eksploatowane przez ludzi. Tereny, na których kopalnie są położone, nie mają obecnie niemalże żadnych wartości użytkowych czy przyrodniczych. Można je przywrócić wyłącznie dzięki działalności rekultywacyjnej.

Rekultywacja może obejmować zróżnicowane działania, między innymi zasypywanie terenów kopalnianych, zalewanie ich czy zalesianie. Dzięki temu z bezużytecznego terenu tworzony jest teren o pewnym przeznaczeniu dla ludności.

Między innymi, rekultywacji poddawane są tereny pogórnicze Kopalni Bełchatów. W ponad 30-letniej historii działalności górniczej kopalni, człowiek dokonał mocnej daleko idącej ingerencji w środowisko naturalne w pobliżu Bełchatowa. Krajobraz w tym miejscu uległ zmianie, podobnie jak system komunikacyjny, systemy urbanistyczne czy charakter użytkowania powierzchni. Racjonalna działalność rekultywacyjna terenów pogórniczych spotyka się z akceptacją lokalnej społeczności, bowiem dzięki temu powstają całkiem nowe warunki do kształtowania innych krajobrazów, bardzo często znacznie bardziej wartościowych niż pierwotne.

Działania rekultywacyjne muszą być dobrze przygotowane, co polega w pierwszej kolejności na zaprojektowaniu inwestycji. Ostatecznie ma ona prowadzić do zamknięcia działalności kopalni i oddania jej terenów we władanie społeczeństwa. Projekt inwestycji musi uwzględniać cele ekologiczne, społeczne i ekonomiczne.

Jak rekultywowana jest kopalnia Bełchatów?

W kopalni Bełchatów prowadzona jest odkrywkowa metoda eksploatacji złóż węgla brunatnego, prowadząca do zmian w środowisku naturalnym, m.in. do wyłączenia dużych powierzchni ziemi z rolniczego i leśnego użytkowania. Powstają wyrobiska i zwałowiska, sztuczne zagłębienia i wyniesienia, co wpływa na zmianę sieci hydrograficznej, komunikacyjnej, energetycznej i komunikacyjnej.

Rekultywacji kopalni Bełchatów podejmuje się sprzedawca energii elektrycznej w Polsce - Polska Grupa Energetyczna PGE, prowadząc na bieżąco monitoring ilości i jakości wody oraz ścieków, emisji hałasu, zanieczyszczeń pyłowych i gazowych czy wstrząsów para sejsmicznych. Wszystkie te prace mają na celu ochronę środowiska naturalnego na terenie kopalni i w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Kopalnia Bełchatów ma świadomość tego, że wywiera wpływ na swoje otoczenie, dlatego też realizacja zadań z zakresu ochrony środowiska jest stawiana przez zarząd kopalni na równi ze strategicznymi działaniami, wynikającymi z funkcjonowania zakładu górniczego. Firma podejmuje i inne działania, polegające na inwestowaniu w tzw. zieloną energię. Cena energii elektrycznej produkowanej z wiatru, słońca czy wody jest znacznie niższa od kosztów pozyskiwania energii z węgla. Stąd też i takie dalekosiężne inwestycje podejmowane przez właścicieli kopalni na terenie Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto