Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czemu zniknęła pętla na Julianowie?

Redakcja
Do niedawna rozładowaniu ruchu tramwajowego, w przypadku awarii na trasie do Zgierza służyła pętla przy ul. św. Teresy.

Obecnie cały odcinek od pl. Wolności po Helenówek jest wyłączany z ruchu.

Krańcówkę budowano jesienią i ukończono w listopadzie 1942 r. Była to trzecia, po Kolei Obwodowej i Chojnach, typowa mała pętla. Krańcówkę wykorzystywano od polowy lat 90' jako techniczną. Z użytku wyłączono ją definitywnie 7.07.2007 r., a sieć trakcyjną i torowisko zdemontowano.

- Likwidaja pętli nie wynikała z jej pominięcia przy remoncie torowiska, a z konieczności uregulowania stanów prawnych. W 2007 roku do Urzędu Miasta Łodzi wpęlyneło pismo z prośba o zwrot cześci działki na której znajdowała się petla - mówi MM-kowiczom Aleksandra Kaczorowska z ZDiT - o zwrot mienia upomniał się Klasztor Karmelitanek Bosych.

O tym, że władze miasta zajęły bezprawnie teren należący do sióstr, zdecydowali eksperci z resortu budownictwa. Miasto przejęło w latach 50. teren na tak zwane cele publiczne. Celam publicznym była słuząca łodzianom pętla, która powstała w czasach okupacji, kiedy polskie prawo własności było nagminnie łamane.

fot. Arkadiusz Fochtman

- Gdy rozpoczynaliśmy inwestycję remontu torowiska pod trasę Łódzkiego Tramwaju Regionalnego, wiedzielismy już iż stany prawne muszą zostać uregulowane - mówi MM-ce Bogumił Makowski, rzecznik prasowy MPK w Łodzi - rozładowaniu ruchy służą dwie pozostałe na trasie petle, czyli plac Wolności i Helenówek - dodaje.

Zapytany jednak czy obecność petli na Julianowie nie byłaby udogodnieniem, umożliwiającym szybsze przywrocenie ruchu na trasie w razie jakiejkolwiek awarii, odpowiada powtórzonym zdaniem - rozładowaniu ruchu służą dwie pozostale na trasie petle, czyli plac Wolności i Helenówek.

Jedyną stroną, która może być nazywana beneficjentem likwidacji petli są same Karmelitanki, które po kilkudziesięciu latach odzyskały 4200 m2 należącego do nich przed wojną gruntu.

- Cieszymy się, że ziemia wróciła do nas, w przyszłym roku ogrodzimy posesje murem, a teren zagospodarujemy jako ogród - mówi MM-ce przeorysza klasztoru Anna Maria od Ducha Świętego.

Tymczasem jednak teren to nieużytki, na których składowane są elementy budowlane. W żaden sposób nie przypomina ogrodu, a niedawne wykolejenie tramwaju linii 46 i blokada ruchu tramwajowego na kilka godzin świadczy o  tym, iż mógłby być zdecydowanie lepiej wykorzystany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto