Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chuligani znikną ze stadionów

Magda J
Magda J
Stadionowi bandyci powinni zastanowić się, czy na pewno chcą nadal rozrabiać na meczach, bowiem agresywne zachowania mogą ich teraz wiele kosztować.

W ostatnim tygodniu Sejm uchwalił ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, która  ma wejść w życie już w sierpniu tego roku.

Pseudokibic, który postanowi wnieść na mecz alkohol, będzie musiał liczyć się z grzywną od 2 tys. zł lub karą ograniczenia wolności. Jeśli ktoś będzie miał ochotę wnieść na teren obiektu sportowego niebezpieczny przedmiot, bądź materiały pirotechniczne, grozić mu będzie ograniczenie wolności od 3 miesięcy do 5 lat, albo kara grzywny.

Rzucanie przedmiotami, które mogą stworzyć zagrożenie, karane będzie grzywną lub karą wiezienia do 2 lat. Wdarcie na teren, na którym odbywa się widowisko sportowe, będzie wiązało się z karą grzywny lub pozbawieniem wolności do lat 3.

Służby porządkowe będą mogły odmówić wstępu na mecz lub usunąć z niego osoby agresywne i prowokacyjne, pijane, odurzone, mające broń i niebezpieczne narzędzia. Za te wykroczenia przewidziano karę w wysokości 2 tys. zł.

Poza tym, służby porządkowe będą uprawnione do stosowania technik obronnych, kajdanek, ręcznych miotaczy gazu względem osób, które nie dostosują się do nowych przepisów panujących na imprezach sportowych. Jeśli pseudokibic naruszy nietykalność służby porządkowej, może liczyć się z karą grzywny bądź pozbawieniem wolności do 2 lat.

Wchodzący na stadion będą musieli poddać się identyfikacji, z którą łączyć się będzie już samo zakupienie biletu. Osoba chcąca wejść na imprezę sportową, będzie musiała okazać dokument potwierdzający tożsamość.

Nowa ustawa zakłada, że organizatorzy imprez „podwyższonego ryzyka” będą musieli nagrywać wydarzenia sportowe. Wszystko po to, aby umożliwić wykorzystanie obrazu i dźwięku w ewentualnym postępowaniu wobec osób zakłócających porządek. Dodatkowo organizatorzy imprez masowych odpłatnych, będą odpowiadać za szkody obejmujące uszkodzenie lub zniszczenie mienia należącego do policji, żandarmerii, straży oraz służby zdrowia.

Niezwykle uciążliwe dla pseudokibiców może okazać się wprowadzenie tak zwanego zakazu stadionowego. Skazani za wykroczenie podczas imprezy sportowej, mogą spodziewać się od 2 do 6 lat zakazu uczestnictwa w meczach. Oznacza to, że osoba objęta wyrokiem sądowym będzie miała obowiązek stawienia się na komisariacie policyjnym w czasie trwania imprezy sportowej. Zakaz ten obejmuje również mecze zagraniczne reprezentacji Polski.

Dla osób nieprzestrzegających konsekwencji wiążących się z zakazem stadionowym, przewidziano dodatkowe kary.

Ustawa została powołana między innymi po to, aby wyeliminować pseudokibiców z uczestnictwa w rozgrywkach EURO 2012, a co za tym idzie zapewnić bezpieczeństwo prawdziwym wielbicielom piłki nożnej. Już od sierpnia br., będziemy mogli obserwować, czy inicjatywa podjęta przez rząd faktycznie się sprawdzi, a do tego czasu krnąbrnym wielbicielom naszego narodowego sportu radzimy zastanowić się, czy nie warto zrezygnować z przedrostka pseudo i zostać po prostu kibicem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto