Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny węgla w lipcu 2023 w regionie łódzkim i Ostatni węgiel preferencyjny. Ile kosztuje ekogroszek i orzech przed sezonem grzewczym 2023/24?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W zeszłym roku na rynku surowcowym była panika. W tym sezonie węgla nie brakuje
W zeszłym roku na rynku surowcowym była panika. W tym sezonie węgla nie brakuje Paweł Dubiel
Ceny węgla w składach regionu łódzkiego przed sezonem grzewczym 2023/24 są dużo niższe niż przed rokiem. Towaru jest dużo i klienci o tym wiedzą. Teraz to składy szukają klientów.

Ceny węgla w regionie łódzkim w lipcu 2023. Ile kosztuje węgiel?

W składach węgla w regionie łódzkim węgla nie brakuje. Trudniej natomiast o klienta, choć ceny są dużo niższe niż przed rokiem. Klienci jednak wiedzą, że w tym roku paniki nie będzie i nie muszą się spieszyć.

- Dzwonią telefony, klienci wypytują, sprawdzają ceny - słyszymy w jednym ze składów w powiecie bełchatowskim. - Na razie trwa sezon urlopowy, klienci powinni pojawić się pod koniec sierpnia. Wszystko zależeć będzie od pogody, przy zimnym wrześniu już niektórzy palą - wyjaśnia sprzedawca.

Cena węgla od zimy spada i klienci liczą na jeszcze większe obniżki przed sezonem. To ogromna różnica w porównaniu z rokiem 2022, gdy z powodu wojny na Ukrainie przed sezonem zaczęła się węglowa panika. Towaru brakowało, a ceny rosły, by jesienią osiągnąć około 3,5 tys. zł za tonę.

Teraz ceny są dużo niższe. Według rządowej wyszukiwarki cieplo.gov.pl opał w składach regionu można kupić w zależności od rodzaju w cenie od 750 do 4,1 tys. zł za tonę. Jednak najpopularniejszy ekogroszek można bez problemu znaleźć w cenie od 1,5-1,6 tys. zł za tonę, pellet od 1,8 tys. zł, a orzech od 1,6 tys. zł.

Jeszcze taniej kupimy węgiel od producenta. Na przykład Polska Grupa Górnicza obniżyła ceny i węgiel orzech (o uziarnieniu 25-80 mm) z kilku polskich kopalń do końca lipca oferowany jest w cenie 1,2 tys. zł za tonę, a kopalni Sośnica w Gliwicach 1,1 tys. zł za tonę. W ten sposób PGG chce zachęcić klientów do wcześniejszych zakupów. Taki węgiel trzeba jednak odebrać i przetransportować we własnym zakresie lub zamówić w PGG transport na zasadach komercyjnych.

Jednocześnie w gminach regionu łódzkiego praktycznie zakończyła się sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach. Węgiel może być wydawany do końca lipca, jednak większość gmin ma już puste place. Na przykład w Łodzi sprzedaż zakończyła się 10 lipca. Tego dnia wpłynęła wpłynęła ostatnia wpłata za ekogroszek oferowany w sprzedaży końcowej w cenie 1890 zł za tonę. W całym sezonie łódzkie MPO sprzedało 4,5 tys. ton preferencyjnego węgla 3035 osobom.

Resztki węgla ma jeszcze na przykład Zgierz.

- Posiadamy jeszcze w sprzedaży groszek i niewielkie ilości orzecha i ekogroszku - informuje Renata Karolewska, rzeczniczka prasowa zgierskiego urzędu.

Tu od czerwca cena sprzedaży groszku wynosi 1850 zł za tonę zaś pozostałego sortymentu 2000 zł za tonę.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto