Będą kontrole na działkach w czasie epidemii koronawirusa. Policja zapowiada kontrole. Za co można dostać mandat?

Redakcja
Działkowcy z regionu zastanawiają się czy mogą już rozpocząć sezon. Okazuje się, że mogą być na działce, ale muszą się liczyć z ograniczeniami.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Działkowcy z regionu zastanawiają się czy mogą już rozpocząć sezon. Okazuje się, że mogą być na działce, ale muszą się liczyć z ograniczeniami. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Grzegorz Gałasiński
Działkowcy z regionu zastanawiają się czy mogą już rozpocząć sezon. Okazuje się, że mogą być na działce, ale muszą się liczyć z ograniczeniami.

Jechać na działkę czy nie? Wraz ze wzrostem temperatury coraz więcej działkowców zadaje sobie to pytanie. Interpertacja przepisów nie jest prosta.

- Mam działkę nad Jeziorskiem od tygodnia zastanawiam się czy wolno mi pojechać- pyta pani Danuta z Łodzi.

Podobne zapytania wpływają też do łódzkiej straży miejskiej. Tam dowiadują się, że obecnie pobyt na działkach i uprawa ogródka nie są dozwolone, bo wychodzić z domu można tylko w kilku celach.

- Nie jest to czynność niezbędna dnia codziennego, ale do każdego działkowca będziemy podchodzić indywidualnie - podkreśla Marek Marusik z łódzkiej straży miejskiej. Co to oznacza?

- Jeśli ktoś idzie na działkę, bo po dwóch tygodniach siedzenia w domu musi wyjść na dwór, to jest to czynność niezbędna - mówi Marusik. - Ale już prace działkowe, które mogą poczekać, niezbędne nie są. Mamy jednak świadomość, że przyroda nie poczeka i wiele prac trzeba wykonać - dodaje.

Straż miejska i policja zapowiadają kontrole na działkach, także w świąteczny weekend. Służby zdają sobie sprawę, że przy odwołanych spotkaniach rodzinnych wiele osób pojedzie na działkę.

Nadkom. Adam Kolasa z biura prasowego KWP w Łodzi też zapowiada kontrole. Policjanci będą zwracać uwagę przede wszystkim na zgromadzenia ludzi, grillowanie i imprezy. - Oprócz patroli mamy do dyspozycji śmigłowiec i drony. Jeśli dostarczą sygnał, że na działkach gromadzą się ludzie, wyślemy tam patrol - zapewnia nadkom. Kolasa.

Podkreśla, że nie ma zakazu przebywania na swojej działce czy w domku letniskowym.

Na razie za przebywanie na łódzkich działkach nikt nie został ukarany. Jednak w ostatnich dniach mimo rozpoczęcia sezonu w ogródkach działkowych było pustawo.

Zakaz przebywania na działkach w celu rekreacji i pomieszkiwania na działkach wprowadził jednak ROD im. Kościuszki przy ul. Nurta-Kaszyńskiego w Łodzi. Dozwolone jest wykonywanie wyłącznie niezbędnych prac. Zarząd powołał się na interpretację uzyskaną od łódzkiej policji, a także na względy bezpieczeństwa.

W pozostałych ogrodach działkowcy są. W ogrodzie „Wiarus” w Łodzi wczoraj mimo ładnej pogody byli tylko pojedynczy działkowcy. Zarząd ogrodu w związku z epidemią zakazał zapraszania na działki gości, zezwolił natomiast na podjeżdżanie samochodem pod sam ogródek. Nie ma też wywozu śmieci.

Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców jest zdania, że korzystanie z działki także teraz jest dozwolone. „Na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw do formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD”- napisał.

MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Materiał oryginalny: Będą kontrole na działkach w czasie epidemii koronawirusa. Policja zapowiada kontrole. Za co można dostać mandat? - Dziennik Łódzki

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Po pierwsze, jak stanowi art. 228 Konstytucji RP – ograniczenie wolności i praw człowieka i obywatela mogą być ustanowione w czasie obowiązywania jednego ze stanów nadzwyczajnych, który może zostać wprowadzony na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia podanego do wiadomości publicznej.

Po drugie do tej pory nie odważono się wprowadzić stanu nadzwyczajnego, (przyp. są trzy stany nadzwyczajne (1) wojenny, (2) wyjątkowy, (3) klęski żywiołowej), a wprowadzenie stanu epidemii na terenie RP nie jest jednym z tych stanów i nie może być podstawą do ograniczania naszych praw i wolności.

Po trzecie wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w Polsce jest uzasadnione i konieczne – bowiem spełnione są wszelkie przesłanki do jego ogłoszenia. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że zastała nas sytuacjach szczególnego zagrożenia, wobec którego zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające. Nadto, o celowości jego wprowadzenia wypowiedział się także Rzecznik Praw Obywatelskich (artykuł w linku) http://wiez.com.pl/2020/03/29/adam-bodnar-spelnione-sa-przeslanki-do-wprowadzenia-stanu-kleski-zywiolowej/.

Musimy być świadomi, że na tę chwilę obowiązują nakazy i zakazy bez legalnie wprowadzonego stanu nadzwyczajnego, który faktycznie mamy – ale którego jednak z jakichkolwiek powodów nie ogłoszono.

Mając na uwadze fakt,mandat możne otrzymać każdy z nas, należy mieć świadomość swych praw i obowiązków. A wobec nieogłoszenia jednego ze stanów nadzwyczajnych i wskazywania jako postawy odpowiedzialności za wykroczenie przepisów rozporządzenia nie odpowiada prawu – co wiąże się z następującymi skutkami:

możliwością wnioskowania do Sądu w trybie art. 101 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia o uchylenie przyjętego mandatu karnego – z powodu nałożenia grzywny za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie, ponieważ ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na mocy której Minister Zdrowia wprowadził ograniczenia, nie daje ku temu podstaw.

zasadności (i konieczności) wnioskowania o uniewinnienie obwinionego o popełnienie wykroczenia z uwagi na brak podstawy prawnej, w sytuacji kiedy w skutek odmówienia przyjęcia przez nas mandatu Policja złoży do Sądu wniosek o ukaranie.

L
Lech Kaczmarek

Te pajace nic mądrego nie wymyślą,dla nich siedzenie w domu jest bardzo, zdrowe,okna nie można bardzo otworzyć,bo smród spalin i kurz To nie szkodzi? Pomijając tych szczęśliwych co mieszkają z dala od ruchu ulicznego.Ale działka czy las i park to szkodliwe.

Dodaj ogłoszenie