Barok w bełchowskim kościele

Artykuł sponsorowany
Bełchów w gm. Nieborów, pow. łowicki – to nowa miejscowość na trasie Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Niedzielny (21 bm.) koncert zaplanowany o godz. 18 w kościele pw. św. Macieja Apostoła to przede wszystkim gratka dla wielbicieli, rozbrzmiewającej w takich wnętrzach najpiękniej - muzyki barokowej i instrumentów historycznych.

Wystąpią: Marek Niewiedział (obój barokowy), Zbigniew Pilch (skrzypce barokowe), Anna Mikołajczyk-Niewiedział (śpiew) i Mirosław Feldgebel (klawesyn). Wszyscy muzycy specjalizują się w wykonawstwie muzyki dawnej, współpracują m.in. z takimi zespołami jak Wrocławska Orkiestra Barokowa, Capella Cracoviensis, Akademie für Alte Musik (Berlin), Musica Florea (Praga), Musica Aeterna (Bratysława) czy Capella Savaria (Szombathely). W bełchowskim kościele usłyszymy Pieśni Henry'ego Purcella oraz 9 Arii niemieckich HWV 202-210, Sonatę g-moll op. 2 nr 8 HWV 393 i Sonatę F-dur HWV 363 Georga Friedricha Händla.

Drogę do Bełchowa można sobie wzbogacić, korzystając z zaproszenia na wycieczkę organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, której trasa powiedzie przez Żyrardów, kościół pw. Wszystkich Świętych i św. Stanisława w Wiskitkach, zespół pałacowo-parkowy Sobańskich w Guzowie, Skierniewice i oczywiście sam Bełchów. Więcej informacji można znaleźć na http://www.kolorypolski.pl i http://pl.cit.lodz.pl oraz stronie http://www.nieborow.art.pl.

Gmina Nieborów - jak większość jej podobnych - stara się wzbogacać swój status oraz wiedzę mieszkańców poprzez wykorzystywanie funduszy unijnych. M.in. wraz z rokiem szkolnym zakończyła się w Zespole Placówek Oświatowych w Nieborowie realizacja rocznego projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania klas I-III szkół podstawowych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W ramach projektu prowadzono zajęcia dla dzieci, mających trudnościami z nauką czytania i pisania, a zarazem zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych, z położeniem nacisku na nauki matematyczno-przyrodnicze. Przeprowadzono także zajęcia gimnastyki korekcyjnej.
Warte uwagi jest też to, że w każdy czwartek o godzinie 18 TVP Łódź emituje kolejny odcinek programu „Unijne Kolory Regionu” w którym przedstawia relacje z wybranych koncertów festiwalu „Kolory Polski” oraz pokazuje, jak dana miejscowość zmieniła się dzięki Funduszom Europejskim. Powtórki programów są emitowane w piątki o godzinie 19:15. Archiwalne odcinki znajdują się również w Internecie na https://www.tvp.pl/lodz.
Może i Wy tam zobaczycie się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto