Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 maja - Dzień Europy

Redakcja
Dziś obchodzimy "Dzień Europy", który w Polsce niemal zbiega się z rocznicą przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Co przyniosła nam ta zmiana? Zapraszamy do wypowiedzi!

Pochodzenie święta:

Dzień 5 maja jest upamiętnieniem ustanowienia Rady Europy, które przypadło dokładnie na 5 maja 1949. Od roku 1964 Rada Europy oficjalnie świętuje te datę jako Dzień Europy.

W Radzie Europy, międzyrządowej organizacji skupiającej prawie wszystkie państwa Europy, zajmującej się przede wszystkim ochroną praw człowieka, ochroną demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury, ten sam dzień obchodzony jest jako: dzień tolerancji, praw człowieka i integracji europejskiej. W trakcie obchodów w samej siedzibie Rady nie odbywają się żadne obrady, natomiast święto celebrowane jest specjalnie na tę okazję przygotowanych koncertem, który zawsze rozpoczyna sie od odegranie europejskiego hymnu.

Etymologia:

Sama nazwa Europy wywodzi się jednak od greckiego słowa Εὐρώπη (Europe) i poprzez łacińską formę zapisu Europa weszła do niemal wszystkich języków świata.

Mitologiczna Europa, słynęła z niezwykłej urody. Zeus, zakochawszy się w niej, przybrał postać rosłego byka i uwiódł młodą dziewczynę swoją łagodnością i delikatnością Gdy tylko usiadła na jego grzbiecie, Zeus porwał się do ucieczki bez chwili odpoczynku dobiegł do cudownej groty położonej na Krecie. Zamieszkawszy na Krecie, Europa urodziła Zeusowi dwóch synów: Minosa i Radamantysa. Pierwszy z nich to mitologiczny król Krety, który dał początek pierwszej prawdziwie rozwiniętej cywilizacji europejskiej - Minojczykom.

Obecnie Europa określana jest zwykle mianem kontynentu, która to nazwa podkreśla jej odrębny od Azji charakter kulturowo-polityczny, jednak z geograficznego punktu widzenia określenie to jest nieścisłe. Niekiedy, także dla odróżnienia od Azji i przy zachowaniu tradycyjnej nazwy kontynent Europę nazywa się mianem subkontynentu.

Kolejnym ze świąt, również określanym mianem "Dnia Europy" jest 9 maja. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali powszechnie nazywanego Deklaracją Schumana z dnia 9 maja 1950. Dzień ten czasami, dla odróżnienia od Dniem Rady Europy, nazywany jest "Dniem Unii Europejskiej". Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach Unii Europejskiej.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto