MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Taka była Łódź w latach 50. XX wieku. Zdjęcia ulic Łodzi i mieszkańców miasta

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Ruch na łódzkich ulicach nie był wtedy duży. Ul. Jaracza
Ruch na łódzkich ulicach nie był wtedy duży. Ul. Jaracza archwium Dziennika Łódzkiego/Grzegorz Gałasiński
Stare zdjęcia Łodzi z lat 50. XX wieku. Jak wyglądała Łódź w latach 50. XX wieku? Z relacji zamieszczonych w łódzkiej prasie wynika, że w latach pięćdziesiątych Łódź rosła w siłę! Robotnicy przekraczali normy, powstawały nowe domy. Tak toczyło się normalne życie...

Stare zdjęcia Łodzi z lat 50. XX wieku. Poznajesz te miejsca?

Na przykład we wrześniu 1952 roku rozpoczął się w Łodzi ”Tydzień nauki chodzenia”.

Na najbardziej ruchliwych łódzkich skrzyżowaniach, w 50 punktach miasta staną instruktorzy społeczni, którzy będą pouczać wszystkich jak należy chodzić! - tłumaczono. - Na skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Piotrkowskiej, Narutowicza i Kilińskiego, Andrzeja i Piotrkowskiej zostaną zamontowane megafony, których obsługa będzie na bieżąco kręcić osoby nieprzestrzegające przepisów. W pracy pomogą im lotne ekipy samochodowe i motocyklowe. Z przepisami ruchu drogowego będzie się mógł zapoznać każdy obywatel.

W uspołecznionych łódzkich sklepach pojawiło się wiele atrakcyjnych towarów dla dzieci. Między innymi kupony materiału z zaznaczoną linią kroju. Podkreślano, że dzięki temu każda matka może uszyć sukienkę dla córki..

Cukier na bony

W 1952 roku wprowadzono sprzedaż cukru na bony. Jedna z mieszkanek Łodzi, Anna Wardzyńska twierdziła, że to bardzo dobry pomysł.

Mam dużo obowiązków, na utrzymaniu pięcioosobową rodzinę – twierdziła pani Anna. - Nie mogłam długo stać w kolejce po cukier! Teraz na całą rodzinę dostanę miesięcznie 6,5 kilograma cukru. Państwo dobrze obliczyło, tyle potrzebuje moja rodzina...

Osiedle na Stokach

Natomiast na Stokach przed terminem kończono budowę domków jednorodzinnych.

W tej chwili w robocie jest 17 domków, które miały być wykonane do 13 czerwca – pisał „Dziennik Łódzki”. - Dzielna załoga chce uczcić czynem 60 urodziny prezydenta Bieruta i święto 1 maja postanowiła tę pracę wykonać do 20 maja. Na ten dzień ma oddać 222 izby.

W Spółdzielni Pracy im. Karola Świerczewskiego wyróżniono 68-letnią pracownicę, obywatelkę Darus, która przy wycinaniu form wykonywała 125 procent normy.

Zbudowano "Adasia"

W 1957 roku zakończono budowę domu nazywanego przez łodzian „Adasiem”. Mieścił się przy ul. Piotrkowskiej 172. Zaczęli się wprowadzać do niego pierwsi lokatorzy. Cały budynek liczył zaś 212 izb. Także w latach 50-tych łodzianie narzekali na prowadzone w mieście remonty. Na przykład na przeciągający się remont ul. Andrzeja Struga. Kilka razy nie dotrzymywano terminu zakończenia prac. Natomiast mieszkańcy ul. Świerczewskiego(dziś Radwańska) skarżyli się, że tą wąską wtedy ulicą jeżdżą do rzeźni przy ul. Inżynierskiej traktory i ciężarówki. Co najgorsze kierowcy zatrzymują swe pojazdy przed sklepami z wyrobami spirytusowymi i idą na zakupy nie wyłączając silnika.

Odsłonięcie pomnika Moniuszki

W 1958 roku Łódź czekała na odsłonięcie popiersia Stanisława Moniuszki, które miało stanąć między Grand Hotelem a MDK-iem. Ogłoszono więc konkurs na projekt pomnika. Jury wybrało pięć, ale uznało że wymagają dalszego dopracowania. W końcu oceniło poprawione projekty, ale nie zaakceptowało żadnego z nich. Dało twórcom dwa miesiące na kolejne poprawki. Ostatecznie ustalono, że popiersie Stanisława Moniuszki zostanie odsłonięte nie jesienią 1958 roku, ale wiosną następnego. Jak potem pokazało życie pomnik ten łodzianie mogli podziwiać dopiero w 1963 roku, a stanął w parku, które patronem jest twórca „Halki”. Jego projektantami zostali Elwira i Jerzy Mazurczyk.

Pierwsza szkoła na Tysiąclecie

Informowano też, że Łodzi powstanie pierwsza szkoła Tysiąclecia. Miała być budowana w czynie społecznym przez mieszkańców Bałut, a stanąć na rogu ul. Pojezierskiej i Hipotecznej.

Będzie to szkoła eksperymentalna, o 9-letnim okresie nauczania – pisał „Dziennik Łódzki”. - Jako rozbudowana szkoła podstawowa z rozbudowanymi warsztatami przygotowującymi do zawodu młodzież w wieku od 14 do 16 lat. Warsztaty będą obejmowały kierunki: mechaniczny, elektrotechniczny, skórzany, stolarski i zegarmistrzowski.

Nowoczesne kino "Wolność"

W listopadzie 1958 roku łodzianie z niecierpliwością czekali na otwarcie drugiego w mieście, po „Bałtyku”, kina panoramicznego. Nazwano je „Wolność”.

Mieści się ono przy ul. Przybyszewskiego 16 – pisał „Dziennik Łódzki.- Nowa „Panorama” otrzyma piękną, nowoczesną szatę wewnętrzną, jaśniejsze oświetlenie, nowoczesną aparaturę do wyświetlania i pochylnię podłogową gwarantującą dobrą widoczność ekranu. Kino pomieści ponad 500 osób.

Jubileusz ogródków

Jubileusz działek na osiedlu Mireckiego. Przypominano, że ogród został założony w 1932 roku i posiadał wtedy 40 działek.

Dziś tych działek jest 240 – informowano z dumą. - Działkowicze chcą uczcić jubileusz wystawą na której zaprezentują najpiękniejsze okazy kwiatów, warzyw i owoców ze swych działek.

Użalano się nad losem łódzkich wędkarzy, którzy nie mieli gdzie łowić ryb. A było ich ponad 2,5 tysiąca! W pobliżu miasta nie było bowiem odpowiednich łowisk. Do ich dyspozycji pozostawał jedynie staw w Łagiewnikach. Dlatego na pewno ucieszyła ich informacja, która nadeszła na początku 1958 roku, że będą mogli wędkować stawie w parku im. 1 Maja, który od dłuższego czasu był zarybiany przez Polski Związek Wędkarski,

Nagroda dla zakładu

Tytuł najlepszego przedsiębiorstwa resortu komunalnego w pierwszym półroczu 1959 roku dostało Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Wodociągowo - Kanalizacyjnnych.

Przedsiębiorstwo to mimo trudnych warunków pracy wykonało plan produkcyjny w wysokości 118,2 procent planu produkcyjnego – poinformowano na posiedzeniu Prezydium Rady Narodowej miasta Łodzi, gdzie odczytano listę wyróżnionych

.
Na tym samym posiedzeniu Prezydium Rady Narodowej pochwalono się, że wiele budynków na ul. Piotrkowskiej uzyskało nową elewację.

W przyszłym roku nową szatę otrzyma kolejnych 131 budynków – informowano. - Koszt tych prac wyniesie 10,5 miliona złotych. Jednak tylko 6 z tych budynków przejdzie kapitalny remont.

Natomiast z linii montażowej łódzkich Zakładów Sprzętu Motoryzacyjnego nr 1 zszedł 10 tysięczny silnik do motocykla „Junak”.

Załoga poza godzinami, bezinteresownie i ofiarnie pracowała, by wypełnić nałożone na nią zadania – pisał „Dziennik Łódzki”. - Zadania wyznaczone na najbliższą pięciolatkę wynoszą 20 tysięcy sztuk silników rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Taka była Łódź w latach 50. XX wieku. Zdjęcia ulic Łodzi i mieszkańców miasta - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto