Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz zwycięskie i wyróżnione projekty Dworca Tramwajowego Centrum [wizualizacje]

Redakcja
materiały konkursowe
W konkursie na Dworzec Tramwajowy Centrum przyznano trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Przedstawiamy wszystkie zwycięskie projekty.
Euro 2012: zobacz, kiedy otwarte treningi Polaków

W poniedziałek (28 maja) poznaliśmy zwycięski projekt punktu przesiadkowego na alei Mickiewicza - między aleją Kościuszki a Piotrkowską. Konkurs pod nazwą "Przystanek Piotrkowska-Centrum" trwał od marca, wpłynęło 60 prac.

Chodziło o zagospodarowanie przestrzeni na obecnym przystanku Mickiewicza-Kościuszki, znajdującym się naprzeciwko Centralu oraz niewybudowanego hotelu Hilton. Projektanci musieli zaprojektować obiekt architektoniczny, w którym znajdować się będą cztery tory tramwajowe - po jednym skrajnym przy obu jezdniach oraz dwa na środku przystanku.

Przejdź do galerii wizualizacji>>

W konkursie na Dworzec Tramwajowy Centrum przyznano trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Nagrodę główną zdobył 27-letni łodzianin Jan Gałecki za witrażowy przystanek. Jego praca ma zostać przekazana do realizacji w ramach projektowania trasy W-Z. Przedstawiamy wszystkie zwycięskie projekty.

I miejsce w konkursie "Przystanek Piotrkowska-Centrum", nagroda 25 tys, zł
Jan Gałecki, Łódź

Praca została nagrodzona za twórcze nawiązanie do kontekstu urbanistycznego oraz wdzięk, lekkość i funkcjonalność konstrukcji. Zastosowanie smukłych stalowych słupów pozostawia maksimum wolnej przestrzeni dla ruchu pieszego, a w pełni przeszklone zadaszenie zapewnia przeźroczystość i bardzo dobre doświetlenie.

Stylistyka form z zastosowaniem płynnych krzywizn nawiązuje do secesji. Zaproponowany rysunek i kolorystyka sitodruku na szklanych taflach przekrycia nawiązuje do łódzkich witraży oraz do logo Łodzi.

Możliwość prefabrykacji stalowych elementów konstrukcyjnych i paneli dachowych o liczbie ograniczonej do czterech modułów ułatwi realizację i obniży jej koszty. Autora zainspirował historyczny charakter śródmieścia Łodzi.

W przedstawionej koncepcji dostrzec można także inspiracje współczesnymi realizacjami najwybitniejszych twórców podobnych rozwiązań, znanych i powszechnie podziwianych, jak Calatrava z jego dworcem w Lisbonie. Inspiracje te nie pozbawiły nagrodzonej koncepcji oryginalności i świeżości.

II miejsce w konkursie "Przystanek Piotrkowska-Centrum", nagroda 15 tys. zł
Krzysztof Petrus, Katowice

Pracę nagrodzono za walory plastyczne i przestrzenne proponowanej konstrukcji, atrakcyjność, prostotę i oryginalność formy. Lekkość stalowej konstrukcji i maksymalna przejrzystość przekrycia z hartowanego szkła zapewni znakomite doświetlenie.

Zastosowanie identycznych, powtarzalnych „kielichów” umożliwi prefabrykację, obniży koszty, skróci i ułatwi realizację. Interesująca jest propozycja naniesienia grafik nawiązujących do detali łódzkich kamienic na szklane obiekty małej architektury meblującej perony. Byłaby to forma promocji zabytkowej architektury
miasta.



III miejsce w konkursie "Przystanek Piotrkowska-Centrum", nagroda 10 tys. zł
Pracownia Wdrożeniowo-projektowa "SABUD" Andrzej Szydłowski, Katowice

Pracę nagrodzono za oryginalność i elegancję formy proponowanego obiektu. Miękkie linie konstrukcji nawiązują do stylistyki secesji i organicznych kształtów roślinnych. Zminimalizowano powierzchnię przeznaczoną na podpory lokalizując je jedynie w zewnętrznej strefie skrajnych peronów.

Żelbetowe podpory nawiązujące kształtem do pni drzew wykorzystano jednocześnie dla wkomponowania w nie elementów wyposażenia jak oświetlenie, automaty biletowe, tablice informacyjne.

Pozostaje dzięki temu maksimum wolnej przestrzeni na peronach co zapewni użytkownikom swobodę poruszania się. Zastosowanie transparentnych barier ochronnych podnosi bezpieczeństwo pasażerów.



Wyróżnienie w konkursie "Przystanek Piotrkowska-Centrum"
Katarzyna Witasik&Olga Puchalska, Zgierz

Wyróżnienie przyznano za trafne nawiązanie do tradycyjnych form charakterystycznych dla konstrukcji realizowanych w okresie, gdy budowano przemysłową Łódź. Twórczo zinterpretowano klasyczne inspiracje łącząc je ze współczesnymi możliwościami technologicznymi. Na skrajnych peronach zaproponowano ściany osłonowe ze szkła hartowanego z nadrukiem "literowym" o funkcji informacyjnej i dekoracyjnej.



Wyróżnienie w konkursie "Przystanek Piotrkowska-Centrum"
Viktar Kozmitski, Poznań

Wyróżnienie przyznano za koncepcję wprowadzenia do miejskiej tkanki nowej, współczesnej formy zainspirowanej łódzką tradycją. Stalowa konstrukcja kratowa nawiązuje do rozwiązań historycznych z przełomu XIX i XX wieku. Dla obniżenia kosztów eksploatacji zaproponowano wykorzystanie części zadaszenia w celu instalacji urządzeń kumulujących energię słoneczną.

Według wyliczeń Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi budowa obiektu - bez torów i posadzki - ma kosztować około 8 mln złotych. Obok obiektu mają biec dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Pozostałe mają przebiegać tunelem od ulicy Gdańskiej do Sienkiewicza. Środki na budowę DTC mają pochodzić z funduszy unijnych.

Czytaj więcej o

komunikacji w Łodzi

:

Polecamy na MM Łódź
Juwenalia 2012 w Łodzi| Noc Muzeów 2012 w Łodzi | Student na rowerze | Kolory ulic Łodzi | Konkursy | Widzew Łódź | ŁKS Łódź|PKP - rozkład jazdy| Karaoke w Łodzi| Auto Radar

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto