MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zniszczone przez burzę łódzkie parki wracają do życia

Matylda Witkowska
W łódzkim ogrodzie botanicznym nadal część terenów wygrodzona jest taśmami ostrzegawczymi
W łódzkim ogrodzie botanicznym nadal część terenów wygrodzona jest taśmami ostrzegawczymi Krzysztof Szymczak
Burza, która 10 sierpnia przeszła nad Łodzią zostawiła trwałe ślady w łódzkich parkach. Usuwanie skutków nawałnicy potrwa jeszcze kilka tygodni, ale powrót do stanu sprzed nawałnicy może potrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Burza spowodowała największe w historii zniszczenia w łódzkim ogrodzie botanicznym. Po nawałnicy przez cały weekend ogród był zamknięty. Ale choć „botanik” znów jest otwarty, skutki burzy będzie widać jeszcze długo.

Podczas nawałnicy w ogrodzie botanicznym zniszczonych zostało aż 110 drzew. Połowa z nich została wyrwana z korzeniami lub złamana i nadaje się jedynie do usunięcia. Ogród stracił m.in. 19 świerków, 13 wierzb, 12 brzóz brodawkowatych, 8 cyprysików, 6 modrzewi oraz po kilka sztuk m.in. daglezji, topól, dębów, klonów, jesionów, platanów i kasztanowców.

Największą stratą dla ogrodu jest zniszczenie bardzo rzadkiego kalifornijskiego cedru rzecznego. Złamała się też jedna z lip srebrzystych tworzących słynną aleję lipową.

- W najbliższych latach będziemy uzupełniać braki - wyjaśnia Maria Kaczmarska, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej. - Jednak drzewa te w większości były dużymi egzemplarzami i na podobny efekt będzie trzeba poczekać kilkadziesiąt lat.

ZOBACZ TEŻ: Burza w Łodzi. Powalone drzewa i zalane ulice [ZDJĘCIA]

Drzewa połamane też były w wielu łódzkich parkach. Od ostatniego weekendu nad usunięciem szkód pracuje 11 firm i 125 osób. Jednak już teraz wiadomo, że prace potrwają jeszcze kilka tygodni.

Najbardziej ucierpiały parki w zachodniej i północnej części Łodzi: park Piastowski na Teofilowie, zieleniec na rogu ulic Hipotecznej i Pojezierskiej oraz park Julianowski. Duże zniszczenia były też w parku na Zdrowiu i w parku Poniatowskiego.

Wiele zniszczeń jest już usuniętych. Przykładowo w parku Julianowskim udrożniono utwardzone alejki prowadzące na północ i wschód. W parku na Zdrowiu czyste są już wszystkie alejki poza jedną na wysokości ul. Michałowicza, która wygrodzona jest taśmą.

Taśmy można jeszcze spotkać m.in. w parku Armii Łódź na Retkini. Za to oczyszczone są już wszystkie tereny zielone na Widzewie, Śródmieściu i Górnej.

Podsumowanie skutków burzy w Łódzkiem. Najbardziej ucierpiała Łódź i sąsiednie powiaty

Obecnie można już wchodzić do wszystkich łódzkich parków. Nadal jednak trzeba zachować ostrożność.

- Zniszczenia są ogromne - mówi Kaczmarska. - Na wiosnę, po oszacowaniu strat, będziemy prowadzić nasadzenia zastępcze.

Część uszkodzonych parków jest zabytkowa. Nasadzenia prowadzone będą pod nadzorem konserwatora.

- Będziemy starać się tak dobrać gatunki, by jak najlepiej zrekompensować zniszczenia - mówi Kaczmarska.

Burza poprzewracała też drzewa w lesie Łagiewnickim. Zniszczenia są tak duże, że nadal trwa jego uprzątanie i ocena stanu drzew. Do odwołania obowiązuje tam zakaz wstępu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto