MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zadłużenie konsumenckie w 2023 roku. Nie generacja Z i nie seniorzy. Największe długi ma polski 40-latek

OPRAC.:
Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Rekordowy wzrost zadłużenia Polaków w 2023 roku.
Rekordowy wzrost zadłużenia Polaków w 2023 roku. materiały prasowe
Może się wydawać, że osoby młode, należące do pokolenia Z, żyją chwilą i bez zastanowienia zaciągają zobowiązania na rzeczy, które nie są im niezbędne do życia, przez co często popadają w finansowe tarapaty. Z drugiej strony mamy polskich seniorów, którzy w większości pobierają niskie emerytury.

Czy to oni lub generacja Z mają największe długi? Okazuje się, że nie. Raport InfoDług pokazuje, że pokolenie X – 45-54 latków – ma najwyższe średnie zadłużenie na osobę i najwyższą kwotę długów. Najwięcej zadłużonych osób należy do pokolenia Y – mających 35-44 lat. Problemy finansowe osób w tym wieku potwierdzają dane KRD – z 5 tys. zadłużonych, którzy ogłosili upadłość konsumencką w III kwartale 2023 r., największą grupę stanowili ci, którzy mają od 36 do 45 lat.

Ile lat mają zadłużeni Polacy?

Z danych Biura Informacji Kredytowej, opublikowanych we wrześniu 2023 roku wynika, że liczba zadłużonych rok do roku wzrosła i wynosi 2,7 mln. Kwota zaległości zwiększyła się o 8% (obecnie ponad 83 mld zł), a średnia zaległość dłużnika wzrosła o 7% i wynosi aktualnie 30 921 zł.

Najwięcej niesolidnych dłużników i zaległości przybyło w przypadku 18-24 latków oraz 45-54 latków, przy czym na tę drugą grupę przypada największa kwota zadłużenia – ponad 25 mld zł. Drugą pozycję zajmują 35-44 latkowie z 21 mld zł. Większość zobowiązań stanowią długi wpisane do BIG InfoMonitor z tytułu:

 • nieopłaconych alimentów,
 • kar za jazdę bez biletu,
 • grzywien sądowych,
 • rachunków telekomunikacyjnych,
 • czynszów,
 • rat pożyczek,
 • zobowiązań wobec firm windykacyjnych.

Ponad 37 mld zł to nieopłacone w terminie zobowiązania kredytowe z opóźnieniem o co najmniej 30 dni i na kwotę minimum 20 zł. Sytuacja pod względem zadłużenia najbardziej pogorszyła się w województwach: lubelskim, lubuskim, opolskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Jak podaje BIG InfoMonitor, 62% zadłużonych to mężczyźni. Ich przeterminowane zobowiązania stanowią 68% wszystkich zaległości. BIG zwraca uwagę na lawinowy wzrost zaległości alimentacyjnych – przez rok powiększyły się o prawie 3 mld. Aż 94% tego zadłużenia to zobowiązania mężczyzn[6].

Kim są najbardziej zadłużeni Polacy?

- Z danych Intrum wynika, że niechlubne pierwsze miejsce wśród osób z zaległościami zajmują mężczyźni, którzy stanowią 64% tej grupy. Natomiast średnia wartość przeterminowanych zobowiązań w przypadku kobiet jest o ponad 1500 zł niższa niż u panów – tłumaczy Kamila Stachowicz, ekspert Intrum.

Jeśli chodzi o rodzaj zadłużenia, przeważają:

 • Rachunki za usługi telekomunikacyjne/raty za telefon
 • Zobowiązania wobec banków
 • Zobowiązania wobec ubezpieczycieli
 • Mandaty
 • Pożyczki

Największe średnie zobowiązanie występuje wobec banków. Przeciętny wiek dla poszczególnych rodzajów zadłużenia wynosi od 40 do 50 lat.

Pod względem liczby i wysokości zadłużeń dominują osoby, które mają od 30 do 40 lat, a średnia wartość przeterminowanego zobowiązania wynosi ponad 9 tys. zł. Osoby te stanowią 32% wszystkich zadłużonych. Na podstawie zebranych danych możemy stworzyć nieco pełniejszy profil przeciętnej zadłużonej osoby: ma ok. 45 lat, jest mężczyzną, mieszka w województwie mazowieckim lub śląskim, a wartość jego przeterminowanego zobowiązania wynosi ok. 8 tys. zł – podaje Kamila Stachowicz, ekspert Intrum.

Jak sobie radzić z zadłużeniem?

- W przypadku każdego zadłużenia warto rozmawiać z wierzycielem i ustalić zasady spłaty. Ważna jest chęć współpracy, określenie warunków i trzymanie się ich. Unikanie wzięcia odpowiedzialności za powstałe zadłużenie prowadzi między innymi do tego, że wartość zobowiązania rośnie i wyjście na finansową prostą może być jeszcze trudniejsze – kończy Kamila Stachowicz, ekspert Intrum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zadłużenie konsumenckie w 2023 roku. Nie generacja Z i nie seniorzy. Największe długi ma polski 40-latek - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto