Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wywiad z Danielą Zajączkowską

Linka
Linka
O spotkaniach grupy literackiej "Centauro", Klubie Nauczyciela i możliwościach rozwoju młodych łódzkich literatów rozmawia z poetką Danielą Zajączkowską, Aleksandra Żegota.

Daniela Zajączkowka jest laureatką głównej nagrody w toruńskim konkursie literackim pt. "Nasz Czas", a także II nagrody łódzkiego konkursu na debiut z 1993 roku. Poetka opublikowała 3 zbiory wierszy: "Rzeczy znikome", "Czciciele słońca" oraz "Wagabunda i księżyc". W maszynopisach, oprócz wierszy, posiada opowiadania, prozę poetycką, utwory sceniczne, powieść. Bierze udział w działalności Klubu Literackiego Nauczycieli i Grupy Literackiej "Centauro". Współpracuje z pismami literackimi: z łódzkim "Tyglem Kultury" i rzeszowską "Frazą". Jest również skarbnikiem Związku Literatów i opiekunem Koła Młodych przy łódzkim oddziale Związku Literatów Polskich.

Aleksandra Żegota: Jak rozpoczęła się Twoja współpraca z „Centauro” i Klubem Literackim Nauczycieli?

Daniela Zajączkowska: Któregoś dnia, w jednej z łódzkich gazet, a było to w roku 1993, przeczytałam o działalności Klubu Literackiego Nauczycieli i Grupy Literackiej „Centauro”. Udałam się na najbliższe spotkanie i tak rozpoczęła się moja współpraca z Grupą i Klubem Literackim.

A.Ż.: Jaką działalność prowadzą „Centauro” i Klub Literacki Nauczycieli?

D.Z.: Organizujemy spotkania literackie ze znanymi twórcami. Wieczory autorskie członków Grupy i Klubu. Urządzamy spotkania warsztatowe i dyskusyjne, jak również konkursy i prowadzimy działalność wydawniczą.

A.Ż.: Co robicie na spotkaniach, czy odbywają się one cyklicznie?

D.Z.: Spotkania Grupy Literackiej „Centauro” odbywają się co tydzień, w poniedziałek, w Ośrodku Kultury „Górna” w Łodzi przy ul. Siedleckiej 1, natomiast Klubu Literackiego Nauczycieli, 2 razy w miesiącu w Klubie Nauczyciela przy ul. Piotrkowskiej 137. Przede wszystkim promujemy młodą poezję, poprzez wieczory autorskie, a także poprzez wydawnictwo ASTRA, almanachy i tomiki. Podobną działalność prowadzimy w ramach Koła Młodych przy ZLP.

A.Ż.: Czy każdy może przyjść na spotkanie i zapisać się do którejś z grup?

D.Z.: Tak, każdy, kogo interesuje literatura i sztuka.

A.Ż.: Opiekujesz się również młodzieżowymi grupami literackimi. Co mogą robić na takich spotkaniach młodzi twórcy? Gdzie takie spotkania się odbywają?

D.Z.: Oprócz pracy nad materiałem literackim młodych twórców, umożliwiamy im spotkania z twórcami już uznanymi, organizujemy seminaria literackie i przygotowujemy do ich pierwszego w życiu wieczoru autorskiego. Spotkania odbywają się w Bałuckim Ośrodku Kultury "Rondo", przy ul. Limanowskiego 166, a przewodniczy im znany poeta łódzki Rafał Zięba.

A.Ż.: Gdzie trzeba się zgłosić, aby rozpocząć swoją działalność poetycką?

D.S.: Myślę, że najlepiej swoje pierwsze kroki skierować do Grupy Literackiej „Centauro” i jej lidera Henryka Zasławskiego.

A.Ż.: Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę dalszych sukcesów poetyckich.

D.Z.: Dziękuję

Zapraszamy na stronę, gdzie znajdują się niektóre wiersze członków grupy „Centauro”: www.poetika.pl.

MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto