Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomóżmy Tatry. Co dalej z najstarszym kinem w Łodzi?

Redakcja
archiwum Kina Tatry
Założone w 1907 roku Kino Tatry wciąż działa, ale jego przyszłość nie rysuje się jasnych barwach. W maju zobaczymy tam m.in. filmy o polskim rocku.

Kino Tatry przy ul. Sienkiewicza 40 to jedno z ostatnich miejsc w Łodzi, gdzie można obejrzeć film w kameralnym klimacie. Sytuacja finansowa kina jest trudna od wielu lat, stąd próby zorganizowania cyklicznych pokazów pod hasłem "Wspomóżmy Łódzkie Kino Tatry".

Już 17 maja o godz. 19 będzie można obejrzeć dwie produkcje na temat historii polskiej muzyki. Będą to:

- "Mocne Uderzenie" w reżyserii Jerzego Passendorfera z 1966 r. - Komedia muzyczna w świetnej obsadzie wykorzystująca popularność muzyki big beatowej oraz zespołów Skaldowie i Niebiesko-Czarni.

W EC1 powstanie planetarium i kino sferyczne 3D [zdjęcia]

- "To tylko Rock!" w reżyserii Pawła Karpińskiego - 1984 r. - Film ukazujący czołówkę polskiego rocka lat osiemdziesiątych, m. in. Lady Pank, Classix Nouveaux, Oddział Zamknięty, Jajco oraz Mech. Polski muzyczny film obyczajowy będący dzisiaj prawdziwym dokumentem tamtych lat.

Cena biletów na seans to 6 zł (jeden film) i 10 zł (dwa filmy).

Podobne pokazy mają być organizowane w Kinie Tatry 1-2 razy w miesiącu. To jeden ze sposobów na ożywienie kina, które, podobnie jak inne tego typu miejsca, boleśnie przegrywa walkę o widza z multipleksami. Innym pomysłem było powołanie w styczniu Fundacji "Movie 35", która ma zbierać środki na bieżącą działalność kina.

- Kino musimy zamykać na zimę, bo w budynku nie ma ogrzewania. Nie stać nas także na projektor cyfrowy, co pozbawia nas dostępu do światowych nowości - wylicza Dariusz Ambroszczyk, główny najemca budynku kina i członek zarządu fundacji Movie 35. - Remont także jest niemożliwy ze względu na braki w dokumentacji obiektu. Staramy się jednak, żeby mające za sobą ponad stuletnią historię kino nie upadło.

Kinematograf przy ul. Sienkiewcza 40 powstał w 1907 roku za sprawą Oskara Kulawińskiego i Gustawa Mjunkera. Lokal pod nazwą "Belle-Vue" cieszył się duża popularnością, głównie ze względu na erotyczny repertuar. W 1910 roku kino odkupił Benedykt Zarzycki, który przemianował je na "Moulin Rouge". Kino zyskiwało na popularności, zwłaszcza dzięki letnim pokazom w pobliskim ogrodzie. W 1931 r. nowi właściciele zmienili nazwę na "Rakieta" i udźwiękowili kino. Od 1945 r. do dziś obowiązuje nazwa Kino Tatry. Po zamknięciu sali kameralnej i ogrodu do dyspozycji widzów pozostała jedynie sala główna. Budynek jest jednak w kiepskim stanie technicznym.

Adam Tubilewicz

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto