MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda rozdaje obrazy

Redakcja
Kolekcja sztuki malarskiej Muzeum Historii Miasta Łodzi wzbogaciła się dzisiaj o kilkanaście nowych eksponatów.

Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska i dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Sławomir Wasilczyk przekazali dyrektorowi Muzeum Historii Miasta Łodzi, Ryszardowi Czubaczyńskiemu 16 obrazów wielkiego łódzkiego artysty, Konstantego Mackiewicza (1894 - 1985).

Uroczystość odbyła się w reprezentacyjnej sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego, przy udziale mediów oraz wielu przedstawicieli świata łódzkiej kultury i sztuki.

Dzieła artysty znajdowały się w posiadaniu Wojewody Łódzkiego od roku 1995. Przez ostatnie lata bedąc oficjalnie w depozycie Wojewody, spoczywały w siedzibie Muzeum Historii Miasta Łodzi, przy ul. Ogrodowej 15.

Konstanty Mackiewicz, urodzony w Małorycie k. Brześcia, 2 listopada 1894 roku, na stałę przeprowadził się do Łodzi w roku 1926, po ukończeniu Szkoł Artystycznych w Odessie, Penzie oraz Wyższej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury w Moskwie, gdzie kształcił się w pracowni samego W. Kandinsky`ego.

Do wybuchu II wojny światowej tworzył scenografie dla Teatru Miejskiego w Łodzi, przede wszystkim jednak oddając się sztuce malarskiej. Liczne sukcesy na ekspozycjach międzynarodowych w Brukseli, Paryżu i Nowym Jorku, sprawiły iż jego dziela stały się rozpoznawalne na rynku polskim i światowym.

W okresie powojennym skupił się głównie na malarstwie sztalugowym, nadal kontynuując ożywioną działalność wystawienniczą.

Jego twórczość malarską charakteryzuje duża różnorodność konwencji. W pracach Mackiewicza wprawny obserwator odnaleźć może liczne wpływy kubizmu, futuryzmu, konstruktywizmu, ekspresjonizmu i impresjonizmu. Artysta znany jest dziś głównie z martwych natur, dekoracyjnych pejzaży oraz abstrakcyjnych kompozycji kolażowych.


Najważniejsze dzieła:

-> Cykl "Katedry", tworzony od 1927 r.

-> "Przeprowadzka" (1932), nagrodzone złotym medalem podczas międzynarodowej wystawy „Arts et Techniques" w Paryżu w 1937 r.

-> Cykl „Tu byli ludzie”, tworzony w latach 1950-1970.

MMŁódź poleca:


MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto