MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż Agnieszki Kołodziejczak

Michał Konka
VIII
VIII A.Kołodziejczak
Agnieszka Kołodziejczak to urodzona w Łodzi, w 1976 roku niesłysząca absolwentka Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Tkaniny i Ubioru), Uniwersytetu Łódzkiego ( filozofia), słuchacz studium fotografii Warszawskiej Szkoły Fotografii, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Niepełnosprawnych „Nasza Galeria”, stypendystka rządu Norwegii w dziedzinie sztuk plastycznych 2003/2004.

Agnieszka Kołodziejczak "Moje własne opowieści" - 8 kwietnia 2011, start: 18, Piotrkowska 17 wejscie D, IIp

„Ma historia bólem się zaczyna” – pisze artystka w jednym z najnowszych wierszy. To aluzja do poważnego wypadku jaki miała w kwietniu 2007 roku i który wyłączył ją na pewien czas z aktywnego życia. Nie był to jednak czas stracony dla tej wszechstronnej absolwentki łódzkich uczelni: ASP i UŁ. Zafascynowana filmami Carlosa Saury o tańcu (zwłaszcza „Tangiem”) oraz wizerunkiem Edie Sedgwick – amerykańskiej aktorki, gwiazdy filmów Andy’ego Warhola z lat 60. – stworzyła cykl sugestywnych obrazów, utrzymanych w surrealistycznym klimacie, pełnych dziwnych wątków i niedopowiedzeń.

Bohaterami najnowszych obrazów Agnieszki – malowanych farbami olejnymi na płótnie lub na papierze bezkwasowym – są obwiązane sznurami postacie, zainspirowane fotografiami przepracowanych Japończyków, drzemiących w metrze i na ulicach, ich stan określa się jako „inemuri”. Zachwycona klimatem dzieł Marca Chagalla, artystka zastosowała dominantę głębokiej czerwieni, co w połączeniu z wystudzonymi błękitami, oranżami i brązami wprowadza widza w stan nieważkości, klimat sennego marzenia.

Najnowsze prace malarskie są inspirowane magazynami mody i problematyką gender czyli nieokreślonością płci, dwoistością natury ludzkiej, niekiedy jej androgynicznością. Artystka jest zafascynowana postaciami kobiet, które mają w sobie silny pierwiastek męski lub są bardzo silnymi osobowościami. Kolorystyka tych prac znacznie się różni od poprzednich prac. Widać dominantę żółcieni, oranżu, cytryny jako znak wyjścia z 4 letniej choroby. Także szerokie zainteresowania humanistyczne wpływają na tematykę obrazów tak jak taniec japoński, estetyka zen, taniec Piny Bausch.

Agnieszka jest także znaną osobowością artystyczną wśród osób niesłyszących w Polsce, uczestnikiem wielu plenerów artystycznych i zdobywcą wielu nagród. Ponadto jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia „Nasza Galeria”, komisarzem wystaw i uczestnikiem plenerów artystycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto