„Warszawiacy” na romańskim szlaku

Artykuł sponsorowany
„Tum - perła romańskiego szlaku” – to nazwa realizowanego od lat pod Łęczycą projektu unijnego. I tu, gdzie ów romański szlak bierze swój początek – w archikolegiacie pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego zatrzyma się w niedzielę (18 sierpnia br.) o godz. 19 XIV Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

Wystąpi Adam Strug - obecny już na polskiej scenie muzycznej od 25 lat jako wokalista, instrumentalista, autor piosenek i tekstów oraz kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Dopiero teraz jednak wydał debiutancką płytę. Krążek zatytułowany „Adieu” swobodnie łączy elementy muzyki orientalnej, liryki miłosnej i folkloru miejskiego. Jak wyjaśnia artysta, to przykład folkloru tarchomińskiego - warszawskiej dzielnicy, gdzie mieszka od kilku lat. Wykonawcy: Adam Strug – akordeon, śpiew, Marcin Pospieszalski – kontrabas, Frank Parker – perkusja, Wojciech Lubertowicz – bębny obręczowe, Michał Żak – klarnet, flet, Szczepan Pospieszalski – trąbka.

Z Łodzi na koncert organizowana jest przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi wycieczka autokarowa, wiodąca przez: Zgierz (gdzie obejrzeć można Miasto Tkaczy Park Kulturowy i Kruszówkę), Parzęczew (kościół Wniebowzięcia NMP), Łęczycę (spacer po mieście), Tum (skansen, Oberża na Skraju Tumu). Wyjazd o godz. 12 sprzed Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18). Szczegóły na www.kolorypolski.pl.

Muzeum Etnograficzne i Archeologiczne w Łodzi rekonstruuje w Tumie pod Łęczycą gród łęczycki z czasów Bolesława Krzywoustego. Rekonstrukcja pomoże turystom przenieść się w odległe czasy i wyobrazić sobie, jak wyglądał i funkcjonował przed wiekami jeden z najważniejszych ośrodków państwa polskiego. Celem projektu jest utworzenie skansenu archeologicznego, a także – już oddanego w czerwcu br. - skansenu etnograficznego regionu łęczyckiego (w jego skład wchodzą m.in.: zagroda łęczycka, wiatrak, kuźnia, olejarnia). Klamrą spinającą wymienione elementy w całość będzie pawilon muzealny, mogący pełnić funkcje wystawiennicze (ze stałą wystawą archeologiczną „Początki Polski"), magazynowe oraz konferencyjne.

Rekonstrukcja odbywa się w ramach projektu unijnego „Tum - perła romańskiego szlaku”. Wartość projektu szacuje się na 29 mln zł. Dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013 wynosi prawie 20 mln zł.

Grodzisko w Tumie od 1938 roku jest własnością Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Pierwsze badania na tym terenie przeprowadzono w latach 1948 - 1954. Nie udało się jednak wówczas odkryć bramy grodu. Po prawie 60 latach łódzcy muzealnicy powrócili w to miejsce, sukcesem wieńcząc rozpoczęte wcześniej badania - zidentyfikowano m.in. bramę grodziska.

W każdy czwartek o godzinie 18 TVP Łódź emituje kolejny odcinek programu „Unijne Kolory Regionu” w którym przedstawia relacje z wybranych koncertów festiwalu „Kolory Polski” oraz pokazuje, jak dana miejscowość zmieniła się dzięki Funduszom Europejskim. Powtórki programów są emitowane w piątki o godzinie 19:15. Archiwalne odcinki znajdują się również w Internecie na https://www.tvp.pl/lodz. N

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto