Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe na pl. Piłsudskiego - relacja

Przemek Dana
Przemek Dana
Trwają uroczystości żałobne na pl. Piłsudskiego. 100 tys. osób oddaje hołd ofiarom katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.

Materiał stale uaktualniany
**
Po godz. 17** do Pałacu Prezydenckiego przybędą przedstawicieli hierarchii kościelnej by odprawić egzekwie przy trumnach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Prezydentowej Marii Kaczyńskiej. Około godz. 17.25 trumny z ciałami pary prezydenckiej zostaną wyniesione na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego i sformowany zostanie kondukt żałobny w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, orkiestry i szwadronu konnego.

O godz. 17.50 konduktu żałobnego przybędzie do Archikatedry Warszawskiej, gdzie 10 minut później rozpocznie się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza. Homilię wygłosi Prymas Polski abp Henryk Muszyński.

Od godz. 20.00 ponownie będzie można oddać hołd parze prezydenckiej.

- Po mszy katedra nie będzie zamykana i kazdy chętny będzie mógł pokłonić się trumnom z ciałami pary prezydenckiej - dodaje Jacek Sasin. - Katedra będzie czynna całą noc. Tuż przed godziną 7 w niedzielę trumny zostaną wyprowadzone z katedry. Sam kondukt będzie miał charakter szczególny - pożegnania prezydenta Kaczynskiego z Warszawą. Przejedzie obok Ratusza i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Relacja z  uroczystości żałobnych na placu Piłsudskiego w WarszawieRelacja z  uroczystości żałobnych na placu Piłsudskiego w Warszawie

Godz. 16.00 -

Na placu Piłsudskiego w dalszym ciągu jest wiele osób. Część uczestników żałobnych uroczystości kieruje się do Pałacu Prezydenckiego, by uczestniczyć w kondukcie żałobnym do Archikatedry Warszawskiej. Tłum pod Pałacem gęstnieje.
**Godz. 15.15 - Uroczystosci żałobne na pl. Piłsudskiego dobiegły końca. Ok. godz. 17.30 kondukt pogrzebowy pary prezydenckiej przejdzie z Pałacu Prezydenckiego do Archikatedry Warszawskiej.
Godz. 15.11 - Zakończyła się uroczysta msza św. w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Ceremoniarz papieża Benedykta XVI wręcza każdej rodzinie, która straciła swoich bliskich wypadku samolotu różaniec perłowy - jako znak jedności.
Godz. 14.59 **- Pod Smoleńskiem zginęli wybitni synowie ojczyzny, którzy jechali oddać hołd pomordowanym przed 70. laty bohaterom - mówi na zakończenie mszy św. w intencji ofiar katastrofy abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

- A może jesteśmy świadkami, że to ostatnie, wygłoszone śmiercią, przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ziarnem rzuconym w ziemię, by wydac owoc - zastanawia się abp Kowalczyk.

Godz. 13.14 - Na pl. Piłsudskiego jest około 60-80 tys. osób. Około 15 tys. ludzi jest na Krakowskiem Przedmieściu - podaje Zarząd Transportu Miejskiego.

Godz. 13.00 - Rozpoczęła się msza święta

Godz. 12.58 - Komenda Stołeczna Policji szacuje, że na pl. Piłsudskiego jest około 100 tys. osób.

Godz. 12.53
- Salwa honorowa dla uczczenia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Godz. 12.45
- Premier Donal Tusk: - Tydzień temu dotarła do nas tragiczna wiadomość, choć jeszcze pewnie nie dotarła do naszych umysłów i dusz (...) Nikt bowiem nie pamięta, by tak wielu, tak wybitnych zginęło w jednej chwili - rozpoczął swoje wystapienie premier.

- Obok siebie wiszą zdjęcia prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Natalii Januszko - najstarszego i najmłodszej spośród tych, którzy zginęli w katastrofie - mówi Donald Tusk. - Oni wszyscy, począwszy od pary prezydenckiej, mieli ciągle jakieś marzenia i nadzieje dotyczące swojego życia i ojczyzny.

Relacja z uroczystości żałobnych na placu Piłsudskiego w Warszawie Relacja z uroczystości żałobnych na placu Piłsudskiego w Warszawie

Premier zastanawiał się także nad znaczeniem tych śmierci, jak określił "tak tragicznej i nie do przyjęcia". - To znaczenie zależy już od naszych serc - dodaje.

Donald Tusk zadeklarował, że państwo polskie nie zapomni ani o ofiarach katastrofy, ani o ich rodzinach, o bliskich, którzy potrzebują pomocy i wsparcia. - Będziemy pamiętać - kończy swoje wystąpienie premier.

Godz. 12.40 - Córka zmarłego prezesa Federacji Rodzin Katyńskich Andrzeja Sariusza-Skąpskiego Izabela Sariusz-Skąpska przekazuje słowa apelu napisanego przez swojego ojca na uroczystości 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

- Rodziny Katynskie nie pozwolą by teraz pokonał je ból, będą trwały - deklaruje Izabela Sariusz-Skąpska.

Godz. 12.30 - Parę prezydencką i członków delegacji Kancelarii Prezydenta RP na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej bardzo osobiście i łamiącym się głosem wspomina Maciej Łopiński, szef Gabinetu Prezydenta RP.

Godz. 12.20 - Marszałek sejmu Bronisław Komorowski żegna wszystkich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem: - W tych dniach wszyscy czuliśmy to samo i tak samo - mówił marszałek. - Świat runął nam po raz drugi w tym samym kawałku świata.

Marszałek Komorowski wspomniał tragicznie zmarłego "wybranego przez naród" prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żonę Marię, ostatniego prezydenta na uchodźtwie Ryszarda Kaczorowskiego. Ich wspólna śmierć w katastrofie samolotu to według Komorowskiego najbardziej dobitny symbol ciągłości państwa polskiego.

- Za wszystkich, którzy zginęli wypowiadamy słowa "wieczne odpoczywanie racz im dać Panie" - mówił Bronisław Komorowski.

Godz. 12.02
- Aktor Artur Żmijewski rozpoczął odczytywanie nazwisk ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Godz. 12.00 - Wyją syreny i biją dzwony w Warszawie. Rozpoczynają się uroczystości żałobne na pl. Piłsudskiego.

Godz. 11.45
- na pl. Piłsudskiego są już tysiące osób. Za 15 minut rozpoczną się uroczystości żałobne. Władze kościelne dementują informację, że mszę poprowadzi kard. Angelo Sodano, wysłannik papieża Benedytka XVI.

Godz. 11.20
- Kolejka do Pałacu Prezydenckiego. - Trumny Lecha i Marii Kaczyńskich będą wystawione tylko do godz. 15.00 - można przeczytać na telebimie przed Pałacem. W kolejce robi się nerwowa atmosfera. Niektóre osoby chcą wejść omijając kolejkę. Interweniują strażnicy miejscy i wojsko.

Okolice Pałacu Prezydenckiego: kolejka do pożegnania pary prezydenckiej zaczyna się teraz od drugiej strony – Nowego Świata Okolice Pałacu Prezydenckiego: kolejka do pożegnania pary prezydenckiej zaczyna się teraz od drugiej strony – Nowego Świata

Godz. 11.00
- Kolejka do Pałacu Prezydenckiego nie maleje. Jednak nie wszyscy zdążą wejść. - Nie wiem czy uda mi się pożegnać parę prezydencką, ale spróbuję - mówi stojąca ostatnia w kolejce pani Ania z Warszawy.

Godz. 10.20 - Okolice Pałacu Prezydenckiego: kolejka do pożegnania pary prezydenckiej zaczyna się teraz od drugiej strony – Nowego Świata. Trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich będą wystawione w Sali Kolumnowej do godz. 15.00. Ci którzy wiedzą, że nie mają szans na wejście do Pałacu Prezydenckiego, przekazują swoje wieńce i kwiaty innym.

Okolice Pałacu Prezydenckiego: kolejka do pożegnania pary prezydenckiej zaczyna się teraz od drugiej strony – Nowego Świata Okolice Pałacu Prezydenckiego: kolejka do pożegnania pary prezydenckiej zaczyna się teraz od drugiej strony – Nowego Świata

Godz. 9.50
- Tłumy osób zmierzają z Krakowskiego Przedmieścia w stronę pl. Piłsudskiego. O godz. 12.00 rozpoczynają się uroczystości żałobne w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Godz. 9.35
- Na placu Piłsudskiego są wszystkie służby ratownicze. Tuż obok placu, przy hotelu Victoria, harcerze zorganizowali także punkt dla osób zagubionych.

Godz. 9.00 - na pl. Piłsudskiego są już tysiące osób. Na razie panuje atmosfera pikniku, gdzieniegdzie tylko słychać modlitwy. 10-letni Tomek Jaśkiewicz spod Gdańska przyjechał do Warszawy razem z dziadkami: - Wstałem o 2.00 w nocy, ale chciałem tutaj być, bo umarł prezydent - powiedział.

Godz. 8.56
- w Warszawie i w całym kraju zabiły dzwony i zawyły syreny ku czci ofiar katastrofy w Smoleńsku - zobacz wideo »

Przygotowania wciąż jeszcze trwają. Zakończyła się już budowa ogromnego ołtarza, przy którym o godz. 12.00 rozpocznie się ceremoniał pożegnania 96 ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem.

Na placu nie zostały wystawione trumny z ciałami ofiar. Jednak nad ołtarzem jest 96 zdjęć wszystkich osób, które zginęły podczas katastrofy 10 kwietnia. Trwają jeszcze ostatnie przygotowania do głównych uroczystości. Ołtarz będzie m.in. otoczony kilkoma tysiącami kwiatów.

W czwartek rozpoczęła się budowa ołtarza na uroczystości żałobne, które w sobotę odbędą się na pl. Piłsudskiego. Ogromna scena, na której stanie ołtarz budowana jest obok krzyża papieskiego.

Program uroczystości żałobnych na pl. Piłsudskiego

Uroczystości żałobne na pl. Piłsudskiego rozpoczną się o godz. 12.00. od ceremoniału pożegnania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pierwszej damy Marii Kaczyńskiej i pozostałych ofiar katastrofy samolotu w Smoleńsku. Na pl. Piłsudskiego nie będzie jednak 96 trumien. Będą tylko zdjęcia ofiar.

O godz. 13.00 rozpocznie się uroczysta msza żałobna w intencji ofiar, koncelebrowana przez Episkopat Polski. W mszy nie będzie niestety uczestniczył wysłannik papieża Benedykta XVI kardynał Angelo Sodano, bo jego samolot nie może lądować na Okęciu. Lotnisko zostało zamknięte z powodu pyłu unoszącego się nad Polską po wybuchu wulkanu na Islandii.

Około godz. 17.00 trumny z ciałami pary prezydenckiej zostaną przewiezione z Pałacu Prezydenckiego do archikatedry warszawskiej.

O godz. 18.00 rozpocznie się msza święta w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej w archikatedrze warszawskiej. Uroczystości przewodniczyć będzie Metropolita Warszawski abp Kazimierz Nycz.

Będą rozdawać jedzenie i napoje

Na pl. Piłsudskiego i na Krakowskim Przedmieściu trwa z klei rozdawanie napojów i ciepłych przekąsek ludziom oczekującym na uroczystości żałobne i na wejście do Sali Kolumnowej, gdzie są jeszcze trumny prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy Marii Kaczyńskiej. Na terenie pl. Piłsudskiego stoją punkty informacyjne dla przyjezdnych.

Organizacje pozarządowe przekazały około 6 tys. batoników i 70 koszy jabłek. Na chętnych czeka także tysiąc drożdżówek. Wszystkie produkty od rana rozdają harcerze. – Od piątkowego popołudnia trwa również wielkie parzenie herbaty w urzędzie wojewódzkim. Rozwożona jest stale w trzydziestu 20-litrowych termosach przywiezionych z magazynu obrony cywilnej, następnie rozdawana również przez pełniących służbę druhny i druhów – informuje Ivetta Biały z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Autor: Sebastian Luciński (mmwarszawa.pl)

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto