Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę obchody 66. rocznicy likwidacji Litzmanstadt Ghetto

Monika Pawlak
Jerzy Kropiwnicki będzie gościem tegorocznych uroczystości.
Jerzy Kropiwnicki będzie gościem tegorocznych uroczystości. Krzysztof Szymczak
W niedzielnych obchodach 66. rocznicy likwidacji Litzmanstadt Ghetto weźmie udział Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi i pomysłodawca uczczenia pamięci ofiar getta. Tegoroczne obchody będą skromniejsze i ograniczą się do modlitw na Cmentarzu Żydowskim przy Brackiej i uroczystości na Stacji Radegast.

- Jerzy Kropiwnicki został zaproszony jako jeden z pierwszych gości i potwierdził obecność, choć nie wymagaliśmy tego - mówi Wojciech Janczyk, rzecznik prezydenta Łodzi.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że Kropiwnicki ma także zaplanowane wystąpienie podczas uroczystości na Stacji Radegast, prawdopodobnie złoży także kwiaty.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w niedzielę o godz. 15 tradycyjnymi modlitwami naCmentarzu Żydowskim. Godzinę później uczestnicy obchodów spotkają się na Stacji Radegast, gdzie zaplanowano m.in. przemówienia gości oraz składanie kwiatów pod symbolicznymi macewami z nazwami hitlerowskich obozów zagłady. Także na Stacji Radegast Muzeum Tradycji Niepodległościowych otworzy w niedzielę dwie wystawy fotograficzne pt. "Linia Graniczna" i "Kufer rodziny Schwarz".

W tym roku nie będzie tradycyjnego Marszu Pamięci z Cmentarza Żydowskiego na Stację Radegast. Jak tłumaczyła Małgorzata Andrzejewska z magistrackiego biura promocji, decyzję o nieorganizowaniu przemarszu podjął Tomasz Sadzyński, pełniący funkcję prezydenta Łodzi. Warto przypomnieć, że Marsz Pamięci był stałym elementem obchodów kolejnych rocznic likwidacji getta za prezydentury Jerzego Kropiwnickiego. Był wyrazem hołdu dla pomordowanych przez hitlerowców.

Oprócz obecnych i byłych władz Łodzi, parlamentarzystów, radnych i przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydwskiej na obchodach spodziewani są także goście z zagranicy. Zaproszenia wysłano do organizacji żydowskich, Stowarzyszenia Ocalałych w Izraelu, a także ambasadorów USA, Izraela, Niemiec, Czech, Austrii i Luksemburga. Zaproszenia trafiły również do władz samorządowych, a także ocalałych z miast Polski, z których deportowano Żydów do Litzmanstadt Ghetto. Nie wiadomo jednak ile osób i kto dokładnie z zaproszeń skorzysta i przyjedzie na obchody.

- Tegoroczna uroczystość ma charakter otwarty, nie oczekiwaliśmy potwierdzania obecności, stąd trudno powiedzieć kto z zaproszonych gości będzie obecny - tłumaczyła Małgorzata Andrzejewska. - Oczywiście zapraszamy również wszystkich łodzian.

Tradycyjnie organizatorami obchodów rocznicowych są Urząd Miasta Łodzi i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto