Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają uroczystości pogrzebowe Marka Edelmana

Marta Roszkowska
Marta Roszkowska
Dziś o godzinie 11:00 przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Marka Edelmana. Ostatni przywódca warszawskiego getta spocznie na stołecznym Cmentarzu Żydowskim na Powązkach.

Od rana przed Pomnikiem Bohaterów Getta zbierały się tłumy osób chcących pożegnać znanego działacza i przywódcę powstania w getcie warszawskim. W uroczystości, którą prowadzi Agnieszka Holland, uczestniczą m.in. prezydent Lech Kaczyński i Tadeusz Mazowiecki. - Nie znam człowieka tak skromnego, który zdobywszy tak wiele, tak mało pozwolił o sobie mówić - powiedział były premier.

Kondukt żałobny przejdzie potem ulicą Anielewicza na Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej, gdzie Edelman zostanie pochowany.

Pożegnanie Marka Edelmana trwa od wczoraj. W stołecznym ratuszu została wystawiona księga kondolencyjna. "Z żalem żegnamy Wielkiego Człowieka. Bronił honoru ludzkości", "Odszedł wielki Polak, wzór do naśladowania dla wszystkich obywateli Polski. Pozostanie na zawsze w mojej pamięci", "Odeszła jedna z osób, których nie da się zastąpić" – to niektóre z wpisów, jakie od zostały złożone w księdze. Wśród nich jest m.in. wpis ambasadora Holandii.

Fot. Sebastian Luciński


Marek Edelman: wzór dla Polaków

Marek Edelman urodził się w 1919 r. na Białorusi w rodzinie żydowskiej, która przeprowadziła się do Warszawy. W dzieciństwie Edelman wstąpił do Socjalistycznego Związku Dziecięcego działającego przy żydowskim związku robotniczym.

Podczas II wojny światowej Edelman był jednym ze współzałożycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej. Uczestniczył w powstaniu w getcie warszawskim. Po śmierci przywódcy powstania Mordechaja Anielewicza, przejął dowodzenie nad ŻOB. Po powstaniu w getcie Edelman wział udział w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie zamieszkał w Łodzi. W latach 70. rozpoczął działalność opozycyjną. Był jednym z sygnatariuszy "Listu 101" przeciwko zmianom w konstytucji, które wprowadziły władze PRL. Był działaczem Solidarności. W stanie wojennym został internowany. Potem działał w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie.

Po 1989 r. wciąż był aktywny politycznie. Działał m.in. w Unii Wolności, a ostatnio w Partii Demokratycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto