Uroczyste otwarcie nowej siedziby Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Od dziś znajduje się w dawnej siedzibie Wydziału Filologicznego UŁ

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Sąd Apelacyjny w Łodzi ma nową siedzibę. Od dziś znajduje się w zabytkowym budynku dawnego Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego z 1910 r., które później było siedzibą Wydziału Filologicznego UŁ. Byliśmy na uroczystym otwarciu nowego budynku, który przeszedł całkowicie metamorfozę. Trwające ponad 2 lata prace kosztowały ok. 82 mln zł.

Zabytkowy budynek dawnego Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego z 1910 r., późniejsza siedzibą Wydziału Filologicznego UŁ stał się nowa siedzibą Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Temida znalazła tu przestronne wnętrza i obszerne magazyny na akta, dokumenty oraz archiwalia. W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku, który wcześniej przeszedł całkowitą metamorfozę.

Poprawi się sytuacja lokalowa wszystkich sądów

Remont sprzedanej przez Uniwersytet Łódzki nieruchomości zaczął się w lipcu 2019 r. a zakończył w lutym 2023 r. Odrestaurowano zniszczone lub skute po II wojnie światowej detale architektoniczne, w tym m.in. kartusz nad wejściem od strony al. Kościuszki czy płaskorzeźbę z marabutami od ul. Zamenhofa. Udało się też zachować i odrestaurować oryginalne zewnętrzne drzwi do budynku. W tak szacownym obiekcie, który pamięta m.in. strajki studenckie z 1981 roku jakie tu właśnie się zaczęły, będzie teraz nowa siedziba Sądu Apelacyjnego.

– Ten nowy budynek usprawni działanie sądu, przyspieszy bieg spraw, ale także poprawi sytuację lokalową wszystkich łódzkich sądów – mówi wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha. – Pomieszczenia opuszczone przez sąd przeznaczymy na potrzeby m.in. Sądu Okręgowego w Łodzi, co przyczyni się do poprawy warunków pracy sędziów i obsługi interesantów.

Podziemny parking i stare polichromie

Budynek został docieplony, odrestaurowano klatkę schodową i zamontowano wewnętrzną windę, remont przeszła też wieżyczka dawnego obserwatorium astronomicznego, na której przywrócono zegar. Na nowo zagospodarowano teren dawnej szkoły, od al. Kościuszki i ul. Zamenhofa, wytyczając ścieżkę, przy której stanęły ławki, zadaszony parking rowerowy i pergola. Od strony ul. Wólczańskiej powstał parking, pod którym kryje się podziemna hala garażowa z dodatkowym parkingiem rowerowym. Okna zrobiono na wzór autentyków. Jedno z zabytkowych oryginalnych okien zachowano w pomieszczeniu, gdzie powstała sala historii gmachu. Podczas remontu spod wielu warstw farby odsłonięto stare polichromie, które odtworzono na klatce schodowej. Prace trwały ponad 2 lata i kosztowały ok. 82 mln zł.

Długa i bogata historia tego miejsca

Gmach wzniesiono w 1910 r. dla Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego, które funkcjonowało w nim do 1945 r. Charakterystyczna wieżyczka wieńcząca narożnik była pierwszym w Łodzi obserwatorium astronomicznym, z którego korzystali uczniowie tej szkoły. Po II wojnie światowej, od 1946 r. w budynku mieściła się Centralna Szkoła Partyjna PPR, od 1948 PZPR. W latach 50. XX w. budynek przejęło nieistniejące już X Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, a od 1970 r. Wydział Filologiczny UŁ wraz z Instytutem Filologii Polskiej oraz Instytutem Anglistyki. W 1981 r. budynek był głównym miejscem strajku studentów uczelni łódzkich. Sąd Apelacyjny kupił go od Uniwersytetu Łódzkiego w 2014 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie