Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi będą ćwiczyć w Radomsku działania na wypadek przerwy w dostawie energii

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Terytorialsi w ramach operacji „Przyjazna Energia-22” ćwiczą zasilanie infrastruktury miejskiej w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Szkolenie, które jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej Ustawą o obronie Ojczyzny, zostaną przeprowadzone w Radomsku.

W całej Polsce rozpoczęły się ćwiczenia z administracją publiczną „Przyjazna Energia – 22”. Do szkolenia Terytorialsi wykorzystują kontenerowe elektrownie polowe (KEP). Awaryjne zasilanie w energię elektryczną prowadzone jest przy współpracy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej z PGE S.A. W województwie łódzkim szkolenie odbędzie się 29 listopada na terenie MOSiR w Radomsku.

Wspólne ćwiczenia epizodyczne żołnierzy WOT pk. „Przyjazna Energia-22” z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich zasadniczych zadaniach statutowych - mówi Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych.

Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii. Ich celem jest również wymiana doświadczeń.

Z dniem wejścia w życie Ustawy o obronie Ojczyzny zadania przeciwkryzysowe nabrały nowego wymiaru. Wojskom Obrony Terytorialnej została powierzona niemilitarna część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT gen. broni Wiesław KUKUŁA został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a poszczególni dowódcy brygad OT stali się doradcami Wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia z ramienia wojska.

Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900 składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW. Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno.

Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP. Co ważne pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie, a nawet miesiące - informuje Małgorzata Glińska.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto