Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technopark z Łodzi zyskał potężną dotację

Maciej Kałach
Taki budynek ma stanąć w Łodzi już w 2013 roku
Taki budynek ma stanąć w Łodzi już w 2013 roku fot. Pracownia Archidea
Dwa potężne laboratoria zmieszczą się w Bionanoparku, czyli w nowym budynku na terenie łódzkiego Technoparku.

W czwartek umowę w sprawie tej budowy podpisały jego władze z przedstawicielami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W ramach inwestycji rozbudowany będzie także istniejący od kilku lat Łódzki Inkubator Technologiczny. W tym gmachu znajdują się firmy, działające w przyszłościowych branżach, m.in. nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa, informatyce, produkcji nowoczesnej aparatury leczniczej.

W inkubatorze pracuje obecnie kilkanaście firm, po rozbudowie ma tam być miejsce na pół setki spółek. Powstanie także sala konferencyjna na trzysta osób oraz wystawowe foyer.

PARP po przejrzeniu wniosku Technoparku zadecydowała o przyznaniu unijnej dotacji na inwestycję w wysokości 53 mln zł. Całość prac pochłonie 76 mln zł, a brakujące środki przekażą z własnych budżetów władze Łodzi oraz województwa. - Trudno zliczyć branże, jakie skorzystają z prac badawczych Bionanoparku - mówi Andrzej Styczeń, prezes Technoparku Łódź. - Będziemy prowadzić badania z zakresu medycyny, ochrony środowiska, farmaceutyki czy nawet wojskowości. Dlatego jestem pewny, że Bionanopark stanie się wizytówką miasta i regionu.

Prezes Technoparku zapowiada, że budowa rozpocznie się wiosną 2011 roku. - Chcemy skończyć ją w październiku 2013 roku. Jednak zrobimy wszystko, aby ten termin skrócić - zapowiada Andrzej Styczeń. Nazwa Bionanoparku wzięła się z profilu planowanych tam prac badawczych. Będą tam pracowały dwa duże laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Mają prowadzić prace badawcze dla biznesu i ośrodków naukowych w Polsce i za granicą.

Pierwsze z dużych laboratoriów zyska pomieszczenia do eksperymentów, związanych z hodowlami komórkowymi, biochemią, biofizyką molekularną i implantami medycznymi. W drugim laboratorium naukowcy zbadają m.iędzy innymi biopaliwa, enzymy wspomagające oczyszczanie ścieków, a nawet technologie bakteryjnego zgazowywania węgla brunatnego.

Gmach, który powstanie przy ulicy Dubois 114/116 w Łodzi, zaprojektowała Pracownia Architektoniczna Archidea.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto