Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Mikołaja Kopernika bada potencjalnych dawców szpiku

Natalia_B.
Natalia_B.
Do końca listopada Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika musi przebadać 800 osób-potencjalnych dawców szpiku. W tej chwili zarejestrowanych jest ich około 300.

Szpital im. Mikołaja Kopernika dostał pieniądze na badania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej "Polgraft" na lata 2010-2014.

- Do końca listopada br. musimy przebadać 800 osób, bo takie są warunki umowy podpisanej z Ministerstwem Zdrowia. Jednak jeśli ktoś zgłosi się do nas po tym terminie, również zostanie przyjęty - mówi Aleksandra Kaczmarek z Pracowni Immunologicznej, Transplantacyjnej i Genetyki.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy, pełnoletni mieszkaniec Łodzi (i nie tylko), w wieku do 50 lat. Osoby chorujące na łuszczycę, żółtaczkę, zakażone wirusem HIV, a także kobiety w ciąży nie mogą się zgłaszać. Chwilową dyskwalifikację stanowi również tatuaż - jeśli został wykonany w ciągu ostatniego roku.

Sam proces rejestracji w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej nie jest skomplikowany. - Osoba, która się do nas zgłosi wypełnia deklarację, że zgadza się na wpis do rejestru oraz pobranie krwi (ok. 2,7 ml). Procedura ta zajmuje około 30 minut - wyjaśnia Aleksandra Kaczmarek.

Po oznaczeniu antygenów zgodności tkankowej, wyniki oraz dane potencjalnego dawcy wysyłane są do Centralnego Rejestru. Tym samym stają się dostępne również dla biorców zagranicznych. - Jeśli w świecie ktoś szuka dawcy, ale nie znajduje go wśród swojego społeczeństwa, rozszerza poszukiwania na rejestry zagraniczne. Tak samo działa to w drugą stronę. W zeszłym roku w polskim Rejestrze było ok. 50 tysięcy osób, a to wciąż za mało - tłumaczy Kaczmarek.

Chętni mogą zgłaszać się do Poradni Immunologii Klinicznej, Transplantacyjnej i Genetyki w Łodzi - wejście od ul. Ciołkowskiego 2. Badania krwi wykonywane są od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-14.00 (nie trzeba być na czczo). Jeśli ktoś chciałby zostać dawcą, ale nie odpowiadają mu godziny przyjęć, może umówić się indywidualnie, dzwoniąc pod numer (42)-689-52-80.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto