Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowa prapremiera opery "Kochankowie z klasztoru Valldemosa" w Teatrze Wielkim

Redakcja
Wczoraj (18 grudnia) odbyła się w Teatrze Wielkim światowa prapremiera opery Marty Ptaszyńskiej - "Kochankowie z klasztoru Valldemosa".

Libretto opery zostało oparte na dramacie polskiego prozaika i dramatopisarza Janusza Krasny-Krasińskiego. Teatr Wielki poprosił Martę Ptaszyńską o napisanie tej współczesnej opery z okazji mijającego roku Chopinowskiego.

Dzieło Marty Ptaszyńskiej - wybitnej polskiej kompozytorki, perkusistki, laureatki wielu konkursów ukazuje fragment z życia wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina (w tej roli laureat licznych konkursów wokalnych Adam Zdunikowski) i powieściopisarki George Sand (solistka Teatru Wielkiego Agnieszka Makówka). Oboje spędzają czas na Majorce, która nie staje się wymarzoną wyspą. Codzienne kłótnie i spory pomiędzy kochankami, dziećmi Sand (Maurycym i Solange) oraz mieszkańcami Majorki, powodują zmianę miejsca pobytu.

Nasila się także choroba Chopina. Lekarze, ukazani w sympatycznej scenie rodzajowej, nie mogą wiele zaradzić. Zachowania kochanków komentuje symbolicznie Starucha (w tej roli Zofia Uzelac). Drugi akt prezentuje tytułowy klasztor i powolne żegnanie się kompozytora ze światem. Wracają wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Chopin mimo wszystko próbuje komponować, lecz choroba nie pozwala na twórczość. Życie i śmierć, jak twierdzi ukochana Sand w końcowych fragmentach opery, nie mają dla nie go znaczenia. "To istota ze świata duchów egzystujących w jakimś trzecim, nie znanym nam stanie" - mówi Sand o umierającym Chopinie.

Śliczne kostiumy i ciekawa scenografia

W operze możemy zaobserwować, interesujące, baletowe sceny nawiązujące do hiszpańskiego folkloru. Charakteryzują się one, między innymi pięknymi strojami zaprojektowanymi przez krakowską projektantkę mody Zofię de Ines (współpracowniczkę warszawskich i nowojorskich teatrów). Bardzo ciekawe jest także zastosowanie odpowiedniej gry świateł, ukazującej różne pory dnia i nastroje bohaterów. Duża w tym zasługa dyrektora opolskiego teatru Tomasza Koniny. Trzeba zauważyć pomysłowe wykorzystanie sceny i stworzenie z niej wodnej wyspy. Następstwem było występowanie bohaterów przedstawienia w kaloszach.
Artystom akompaniowała orkiestra Teatru Wielkiego pod dyrekcją, wybitnego specjalisty muzyki współczesnej, dyrygenta i kompozytora Wojciecha Michniewskiego.

Obsada:
Fryderyk Chopin - Adam Zdunikowski
George Sand - Agnieszka Makówka
Amelia - Patrycja Krzeszowska
Maria Antonia - Olga Maroszek
Millene - Małgorzata Kustosik
Solange - Aleksandra Borkiewicz
Maurycy - Łukasz Załęski
Senor Gomez - Przemysław Rezner
Kapitan statku/Medyk 2 - Andrzej Kostrzewski
Medyk 1 - Krzysztof Marciniak
Furtian/Medyk2 - Grzegorz Szostak
Starucha - Zofia Uzelac
Adalbert - Marcin Ciechowicz

**

Artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto