Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek z Manufaktury - finał konkursu operowego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Finaliści konkursu Teatru Wielkiego na nową, łódzką operę - „Człowiek z Manufaktury”: Katarzyna Brochocka i Rafał Janiak
Finaliści konkursu Teatru Wielkiego na nową, łódzką operę - „Człowiek z Manufaktury”: Katarzyna Brochocka i Rafał Janiak Krzysztof Szymczak
Finał konkursu operowego „Człowiek z Manufaktury” zaplanowano na niedzielę. W Teatrze Wielkim w Łodzi będzie rywalizować dwoje kompozytorów: Katarzyna Brochocka oraz Rafał Janiak.

Wszystko zaczęło się w maju 2016 roku, kiedy to dyrekcje Teatru Wielkiego w Łodzi i Manufaktury ogłosiły konkurs na skomponowanie opery zatytułowanej „Człowiek z Manufaktury”, do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Do udziału w konkursie zgłosiło się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. W najbliższą niedzielę w finałowej rywalizacji spotkają się Katarzyna Brochocka, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Rafał Janiak, który ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie.

Katarzyna Brochocka laureatką publiczności w konkursie "Człowiek z Manufaktury"

Zgodnie z regulaminem konkursu, jednego twórcę, który znalazł się w ostatnim etapie konkursu wybierała publiczność, a drugiego wskazało jury (z udziałem prof. Krzysztof Pendereckiego). Najwięcej głosów publiczności otrzymała Katarzyna Brochocka, jury wybrało do finału kompozycję Rafała Janiaka. Zwycięzca konkursu otrzyma 45 tys. zł (30 tys. jako Grand Prix w konkursie i 15 tys. jako honorarium za skomponowanie II aktu opery) i będzie zobowiązany do skomponowania całej dwuaktowej opery do 30 listopada tego roku.

Prapremiera opery odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi w listopadzie 2018 roku z okazji 185. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego. W maju 2019 roku na terenie Manufaktury w Łodzi zostanie zaprezentowana wersja plenerowa opery.

W niedzielnym wykonaniu estradowym I aktu opery, z udziałem solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi, gościnnie wystąpią Małgorzata Walewska (mezzosopran) w partii Zofii oraz Wojciech Pszoniak jako Przybysz.

- Gdy zaproponowano mi udział w tym przedsięwzięciu, od razu mi się to spodobało, bo lubię nowe wyzwania. Wiem jednak, że rzucam się na mokrą szmatę do basenu bez wody- podkreśla Wojciech Pszoniak. - Poza tym bardzo lubię Łódź, tak jak lubię ludzi nie zawsze może ładnych, ale z charakterem. Szanuję też Łódź za to, że gdy w Warszawie zabytki się burzy, tu się je zachowuje i odnawia, jak kompleks Izraela Poznańskiego, gdzie powstawały zdjęcia do filmu „Ziemia obiecana”.

„Człowiek z Manufaktury”. Posłuchajcie konkursowych fragmentów opery

Właśnie Izrael Kalmanowicz Poznański, żydowski „król bawełny”, bogaty łódzki przemysłowiec, będzie głównym bohaterem opery. Poznajemy go, gdy leży w agonii i wspomina swoje życie. Wśród czołowych postaci widowiska jest robotnica Zofia, której partię wykona Małgorzata Walewska.

- To szalone przedsięwzięcie, dlatego chętnie biorę w nim udział. Niecodzienne dla śpiewaczki operowej jest również to, że pracuje z żywymi kompozytorami przy dziele, które powstaje na bieżąco - zauważa artystka.

Dyryguje Vladimir Kiradjiev. Początek koncertu o godz. 17.

Finaliści konkursu na operę „Człowiek z Manufaktury”

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto