Studia przyszłości dla tegorocznych maturzystów

Artykuł sponsorowany
Co roku nowe rzesze maturzystów stoją przed wyborem studiów, które dadzą im w przyszłości szansę na dobrze płatną pracę. Dotychczas popularny był wybór tzw. "kierunków zamawianych". Program ten jednak zakończył się, ponadto okazało się, że znacząca część absolwentów tych kierunków nie może znaleźć pracy. Trzeba teraz przyjąć inne kryteria wyboru. Strzałem w dziesiątkę wydaje się wybranie jednego spośród zawodów, które Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazuje jako kluczowe dla gospodarki według programu Strategia Europa 2020.

Jedynym projektem w Łodzi finansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Kapitał Ludzki, prowadzącym rekrutację na studia w roku akademickim 2013/14, jest projekt "INFOGEOLOG: Informatyka - Geoinformacja - Logistyka. Kształcenie w zawodach przyszłości w odpowiedzi na oczekiwania pracodawców". Jest to projekt realizowany na Uniwersytecie Łódzkim. Proponuje on zupełnie nowy sposób studiowania, którego efektem będzie zdobycie zawodu, poszukiwanego w Europie 2020 roku.

Projekt ten zapewnia studentom naukę na jednym z trzech wybranych kierunków studiów I stopnia:

- Informatyce w języku angielskim (48 miejsc),
- Technologiach informatycznych w logistyce (48 miejsc),
- Geoinformacji (32 miejsca).

Dodatkowo, jeśli kandydat jest już absolwentem dowolnych studiów licencjackich, może wybrać Informatykę - studia w języku angielskim II stopnia (32 miejsca).

MNiSW wsparło program Infogeolog niebagatelną kwotą ponad 4,5 miliona złotych. Te pieniądze umożliwiają bezpłatne studia, oferujące program (dla informatyki i technologii informatycznych w logistyce) z językiem wykładowym angielskim; dotychczas studia tego typu były płatne. Dobra znajomość języka angielskiego będzie niewątpliwie atutem przy poszukiwaniu pracy, natomiast kandydaci bez uprzedniej, biegłej znajomości tego języka, nie powinni rezygnować z wyboru tych kierunków. Do ich dyspozycji będą wykładowcy, którzy wszystko wytłumaczą również po polsku.

Wyjątkowość studiów w ramach projektu InfoGeoLog polega na zwróceniu szczególnej uwagi na te umiejętności, które okażą się kluczowe na rynku pracy. Stąd szczególnie silne związanie tych studiów ze światem biznesu, w tym ścisła współpraca z czołowymi firmami stosującymi nowoczesne technologie informatyczne, logistyczne i geoinformacyjne.

Każdy student odbędzie dwumiesięczne praktyki w jednej z takich wiodących firm, za które otrzyma wynagrodzenie ze środków projektu. Z tychże środków opłacane są również 3-miesięczne staże dla wyróżniających się studentów, a najlepsi z nich pojadą na 4-miesięczne (dla I stopnia) i 6-miesięczne (dla II stopnia) staże zagraniczne.

Partnerzy z firm wskazywali wielokrotnie, że przyszły pracownik, poza specjalistyczną wiedzą, powinien umieć porozumiewać się z klientami, pracować w grupie, być przedsiębiorczym i znać dwa języki obce. Wszystkiego tego można nauczyć się w ramach programu InfoGeoLog. Przewidziane są intensywne zajęcia z umiejętności interpersonalnych, przedsiębiorczości, drugiego języka obcego, a ponadto projekty grupowe oraz interdyscyplinarne.

Poza wykładowcami z UŁ zajęcia prowadzić będą specjaliści z czołowych firm, znający realia rynku, oraz wykładowcy z zagranicznych uczelni. Dzięki środkom z UE zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt mobilny, taki jak tablety czy smartfony, a dla geoinformatyków specjalne oprogramowanie Systemów Informacji Geograficznej.
Programy wszystkich specjalności powstały we współpracy w firmami zajmującymi się informatyką, logistyką, systemami GIS. Program prowadzony jest na Uniwersytecie Łódzkim wspólnie przez: Wydział Matematyki i Informatyki (biuro projektu), Wydział Nauk Geograficznych, Wydział Zarządzania, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny oraz Akademickie Biuro Karier Zawodowych.
Studenci będą mogli wybrać wydziały, na których zrealizują zajęcia specjalistyczne. Ci, którzy ukończą ten unikatowy program, będą należeli do elitarnej grupy absolwentów, którzy nawet w trudnych czasach kryzysu nie będą mieli problemu ze znalezieniem ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Oferta ta jest wyjątkowa również i z tego powodu, że jest skierowana tylko do kandydatów z rekrutacji 2013/ 2014 i towarzyszyć im będzie przez cały okres studiów.

Więcej informacji zainteresowani znajdą na stronie projektu: http://www.infogeolog.uni.lodz.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto