Studenci z AGH w Krakowie zwyciężyli w dziewiątych akademickich regatach ul. Piotrkowskiej

(ij)
W regatach na Piotrkowskiej wystąpiło 6 drużyn. Jako pierwsi do mety dojechali studenci Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. Maciej Stanik
Osada studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwyciężyła w sobotę w zorganizowanych po raz dziewiąty akademickich regatach ul. Piotrkowskiej.

Trasę od pasażu Józewskiego (przy kuferku Reymonta) do pl. Wolności i z powrotem (łącznie ok. 4 km) pokonała w łódce na kołach w czasie 12 min i 36 s. Tym sposobem żacy z Krakowa obronili ubiegłoroczny tytuł mistrzów regat. W nagrodę otrzymali puchar i... beczkę piwa.

Do zawodów zgłosiło się 11 załóg, po eliminacjachwfinale wystąpiło 6. Drudzy na metę przybyli zawodnicy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z czasem o prawie 2 minuty gorszym niż zwycięzcy. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci Politechniki Krakowskiej, czwarte – Politechniki Łódzkiej, piąte – Politechniki Śląskiej i szóste – Uniwersytetu Łódzkiego.

Regaty ul. Piotrkowskiej są organizowane od 2003 r. Od czterech lat mają charakter ogólnopolski.

Sześcioosobowe załogi wraz z dopingującą je nimfą startują na specjalnie przygotowanych pojazdach, przypominających łódki, które są napędzane siłą rąk (trzeba wykonywać ruchy podobne do wiosłowania). Jak dotąd, w łódzkich zawodach najlepszy czas – 10 min. i 8 s –osiągnęli pięć lat temu studenci Uniwersytetu Łódzkiego. W tym roku pobiciu rekordu nie sprzyjał silnie wiejący wiatr, który utrudniał "wiosłowanie".

Przed finałem regat wybrano najładniejsze nimfy, czyli dziewczyny dopingujące zawodników. Zwyciężyły Diana Olczyk, studentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Iga Marszałek, licealistka z załogi Politechniki Łódzkiej.