Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci PŁ będą tworzyć systemy alarmowe

Izabela Roksana Franc
Izabela Roksana Franc
W środę oficjalnie otwarto nowe Laboratorium Systemów Alarmowych i Kontroli Dostępu na terenie Politechniki Łódzkiej.

Wykładowcy oprowadzali przybyłych gości po nowej pracowni w Instytucie Elektroniki Politechniki Łódzkiej. Zwykła sala małej wielkości, na pierwszy rzut oka dość niepozorna. Jeden rzutnik dla wykładowcy, duża szafka na wysuwane komputery i kilka studenckich biurek. A na nich sprzęt najwyższej generacji. Od teraz uczelnia ma się czym pochwalić, bo sala dydaktyczna została wyposażona w sprzęt światowej klasy. Dodatkowo dla ułatwienia życia studentom spędzającym w sali wiele godzin w ciągu dnia, w pomieszczeniu została zamontowana również klimatyzacja oraz przejrzyste okna skierowane na kampus Politechniki Łódzkiej.

Unikalność w skali krajowej

Laboratorium zostało wyposażone w innowacyjne urządzenia umożliwiające budowanie inteligentnych systemów alarmowych. W sali dydaktycznej studenci będą kształcić się w zakresie projektowania, montażu i uruchamiania najnowocześniejszych systemów stosowanych do ochrony wszelkiego typu obiektów.

Praktyka na zajęciach

- Zajęcia w nowej sali są prowadzone dopiero od trzech tygodni, a już cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów. W chwili obecnej studenci są na etapie poznawania podstaw całej technologii na systemach o charakterze wdrażającym, a kiedy będą już wiedzieć, jak wszystko skonfigurować, przejdziemy do trudniejszych i poważniejszych zagadnień związanych ze zdalnym uruchamianiem systemu za pośrednictwem wiadomości tekstowych wysyłanych w formie sms-ów oraz profesjonalnym monitoringiem całej sieci - wyjaśniał Maciej Poleńczyk z Politechniki Łódzkiej.

Śrubokręt w rękach

- Jak zauważyliśmy w przeciągu ostatnich kilku tygodni, nasi studenci cieszą się przede wszystkim z faktu, że wreszcie mogą od pierwszych zajęć bezpośrednio zetknąć się ze śrubokrętem i kablami umożliwiającymi praktyczną pracę z dziedzin elektroniki. Od teraz sami mogą przygotować swoje stanowisko pracy, skonfigurować system za pomocą przewodów, zaprogramować całość z poziomu komputera i uruchomić program w celu sprawdzenia, czy wszystko działa poprawnie - mówił Paweł Poryza z Instytutu Elektroniki Politechniki Łódzkiej.

Alarm sterowany sms-em

Technologia, którą można kreować na nowych stanowiskach studenckich tworzy nowoczesne centrale alarmowe, dedykowane dla systemów zabezpieczeń małych obiektów biurowych i handlowych, domów oraz mieszkań. To co ją wyróżnia spośród innych urządzeń tej klasy, to wszechstronne możliwości rozbudowy zarówno przewodowej, jak i bezprzewodowej, oraz obsługa nowoczesnych mediów do komunikacji i powiadamiania, czyli możliwość sterowania za pomocą pilota lub telefonu komórkowego. Istnieje możliwość sterowania tego typu alarmami już za pomocą zwykłego sms-a, sygnału komórkowego lub zdalnego narzędzia pilotującego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto