Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stróżówka przy cerkwi w Łodzi trafiła do rejestru zabytków

Wiesław Pierzchała, (opr. dem)
Dziś, stróżówka przy cerkwi jest w fatalnym stanie
Dziś, stróżówka przy cerkwi jest w fatalnym stanie Krzysztof Szymczak
Stróżówka przy cerkwi w Łodzi widnieje już w rejestrze zabytków. Dzięki wpisaniu do rejestru zabytków istnieje szansa, że parafia prawosławna zdobędzie pieniądze na emont kapitalny stróżówki.

Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi mówi, że stróżówka przy cerkwi św. Aleksandra Newskiego posiada neorenesansową dekorację nawiązującą do stylu rosyjsko-bizantyjskiego, w jakim zbudowano cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Ponadto jest ona cennym świadectwem Łodzi wielokulturowej, gdy obok siebie mieszkali i świątynie wznosili Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie.

W czasie, gdy zbudowano cerkiew (1884 r.) w Łodzi mieszkało około 300 Rosjan. Sami nie ufundowaliby świątyni. Dlatego założono komitet skupiający czołowych fabrykantów - z Karolem Scheiblerem, Izraelem Poznańskim i Juliuszem Heinzlem, którzy wyłożyli pieniądze. Cerkiew stanęła prestiżowym miejscu, w pobliżu Dworca Fabrycznego, tak aby każdy podróżny od razu mógł się przekonać, że Łódź leży w granicach imperium carskiego.

W tej chwili stróżówka przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Dach się zawalił, ściany popękały, a na murach zaczęły wyrastać drzewka. Straszą urwane rynny i okna do połowy zamurowane.

Źródło: Czy uda się uratować zabytkową stróżówkę?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto