Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SP nr 174 na Dąbrowie nosi imię Jana Machulskiego

Maciej Kałach
Najważniejszym gościem była Halina Machulska, aktorka, wdowa po Janie
Najważniejszym gościem była Halina Machulska, aktorka, wdowa po Janie fot. Krzysztof Szymczak
"Kochaj ludzi, to ta miłość do ciebie wróci" - tablica z takimi słowami Jana Machulskiego zawisła w piątek w korytarzu Szkoły Podstawowej nr 174 przy ul. Gałczyńskiego.

Uczniowie codziennie będą przyglądali się twarzy wielkiego aktora, która spogląda na nich z pamiątkowej tablicy.

Uroczystość odbyła się w przeddzień drugiej rocznicy śmierci Machulskiego. Od wczoraj SP nr 174 oficjalnie nosi imię artysty.

Tablicy z uśmiechem przyglądała się Halina Machulska, aktorka, pedagog teatralny i wdowa po Janie. - Jest już patronem biblioteki w Aleksandrowie, gdzie także zostałam zaproszona na uroczystość, ale o żadnej podstawówce nazwanej jego imieniem jeszcze nie słyszałam - mówiła Halina Machulska.

Przed odsłonięciem tablicy na cześć Machulskiego śpiewali uczniowie, m.in. piosenkę "Panie Janie". Podstawówka zyskała także nowy hymn, w którym mowa o czystym tonie trąbki nowego patrona ("Podaj mi swoją mocną dłoń, płynie nuta, a wraz z nią mknie pod niebo Jana Machulskiego trąbki czysty ton"). Występy odbywały się na tle makiety ul. Piotrkowskiej, która przedstawiała także Grand Hotel. To z inicjatywy Jana Machulskiego powstały tam apartamenty gwiazdorskie, a przed hotelem łódzka Aleja Gwiazd.

Uczniowie SP nr 174 rozpoczęli zapoznawanie się z życiorysem nowego patrona już w marcu 2010 r., gdy radni przegłosowali nadanie imienia szkole. Odwiedzali Muzeum Kinematografii i filmówkę. Zresztą prof. Zofia Uzelac, dziekan Wydziału Aktorskiego szkoły filmowej - następczyni Machulskiego na tym stanowisku - także pojawiła się na piątkowej uroczystości.

SP nr 174 wybrała na patrona Jana Machulskiego, bo jak napisali uczniowie i nauczyciele w specjalnym folderze, był jednocześnie "chłopakiem z Łodzi" i "gentlemanem ze świata".

Patronowi SP nr 174 największą popularność przyniosła rola kasiarza Kwinto w filmie "Vabank" oraz "Vabank II" w reżyserii Juliusza Machulskiego, syna Jana. Aktor zagrał też m.in. w "Ostatnim dniu lata" Tadeusza Konwickiego i "Wolnym mieście" Stanisława Różewicza.

Poprzednim patronem SP nr 174 byli Promieniści, czyli partyzanci Gwardii Ludowej, którzy walczyli z Niemcami.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto