Regionalne Obchody Dnia Dziecka w Łódzkim Domu Kultury

Artykuł sponsorowany
Łódzki Dom Kultury zorganizował Regionalne Obchody Dnia Dziecka, które połączone były z Finałem Konkursu Recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki”.

Jest to jeden z najstarszych i najbardziej znanych konkursów recytatorskich dla dzieci w Polsce. Trudno wyobrazić sobie wiosnę bez jego edycji, bowiem na trwałe wyrył się w pamięci jego uczestników, z których wielu w późniejszych latach związało się zawodowo z językiem polskim. Ideą konkursu jest uwrażliwienie dzieci na piękno polskiej mowy, zainteresowanie najmłodszych żywym słowem, propagowanie czytelnictwa, wzbogacanie poprawnej wymowy i rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem literackim. Tegoroczna edycja Konkursu miała wyjątkowy charakter, bowiem jego organizator – Łódzki Dom Kultury – połączył w niej zamiłowanie najmłodszych do poezji z tematyką przyrodniczą. Szczególnie mile widziane były wiersze Juliana Tuwima. Konkurs w tym roku objął swym zasięgiem całe województwo łódzkie. Odbył się pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa, Witolda Stępnia oraz Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Tomasza Łyska.

W drodze wielostopniowych eliminacji wyłoniono 150 małych recytatorów w wieku 7-10 lat, którzy 2 czerwca w ŁDK walczyli o Grand Prix i tytuł Mistrza Słowa. Emocje towarzyszące prezentacji wiersza przed Komisją Konkursową zostały szybko rozładowane – spotkanie rozpoczęto spektaklem „W lesie”, przygotowanym przez Teatr Króla. Nie było to jedyne wydarzenie towarzyszące Konkursowi, bowiem organizatorzy, pamiętając o Międzynarodowym Dniu Dziecka, przygotowali dla uczestników „Świerszczykowych wierszyków” wiele atrakcji. Czekające na wyniki dzieci obejrzały film o tematyce ekologicznej, a następnie wzięły udział w fantastycznym Świerszczykowym Balu, w czasie którego uczestniczyły w licznych grach i zabawach, wyśmienicie się przy tym bawiąc.

Podczas uroczystości wręczenia nagród Marszałek Województwa, Witold Stępień, pogratulował Dyrektorowi ŁDK, Jackowi Sokalskiemu, rozszerzenia formuły Konkursu na całe województwo, z kolei Dyrektor Jacek Sokalski zadeklarował utrzymanie takiej formuły w przyszłych latach. Głos zabrał także Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Tomasz Łysek, który entuzjastycznie przyjął pomysł podkreślania wartości przyrody poprzez poezję wśród najmłodszych. Należy podkreślić, że tegoroczny finał mógł odbyć się z takim rozmachem właśnie dzięki wsparciu finansowemu WFOŚiGW w Łodzi.

W tym roku Grand Prix i tytuł Mistrza Słowa otrzymali: Natasza Bartłomiejczyk (Przygłów), Mikołaj Błażejewski (Łódź), Tatiana Dąbrowska (Konstantynów Łódzki), Matylda Gajdzis (Łódź), Wiktor Idziński (Bełchatów), Iga Kamińska (Zgierz), Szymon Maciejewski (Łódź), Ada Sikora (Łódź), Wiktor Szeliga (Popów Głowieński) i Julia Zając (Bełchatów).

http://www.ldk.lodz.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto