Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyszłoroczni maturzyści napiszą maturę... na komputerach

Anna Wójcik
Anna Wójcik
Prawdopodobnie już w przyszłym roku licealiści napiszą pierwsze, ...
Prawdopodobnie już w przyszłym roku licealiści napiszą pierwsze, ... archiwum media regionalne
Prawdopodobnie już w przyszłym roku licealiści napiszą pierwsze, próbne matury na komputerach. System e-matura powstał w Łodzi.

Matura 2011 - serwis specjalny

Nietypowa matura próbna z matematyki przy komputerze jest możliwa w marcu w przyszłym roku, ale tylko na terenie województwa łódzkiego. - Mam nadzieję, że się uda. Popieram taką formę egzaminu - mówi Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. - Chcemy w taki sposób sprawdzić czy jesteśmy w stanie taką e-maturę zrobić w przyszłości. Bez dobrego sprzętu o takiej maturze można zapomnieć - dodaje.

Ale zanim właściwą, majową maturę również będzie można zdawać na komputerze, system musi być wprowadzony w całym kraju. - Nie możemy matury przeprowadzić tylko w Łodzi. Wszędzie obowiązywać muszą takie same zasady - zaznacza Zakrzewska.

System może nie poradzić sobie z językiem polskim

Ta właściwa e-matura jest możliwa dopiero za dwa lata, ale również będzie ona, tylko z matematyki. Na kolejne przedmioty będzie trzeba czekać co najmniej kilkanaście lat. - Taka matura będzie możliwa dopiero po 2020 roku. Matematykę jest łatwiej przygotować, bo tam są przede wszystkim pytania zamknięte. W języku polskim jest wypracowanie. Tu raczej wchodzi w grę matura łączona, czyli wypracowanie sprawdza już nie komputer, a nauczyciel. Co prawda i tak miałby ułatwienie, bo system podpowiedziałby mu, ile jest wyrazów w wypracowaniu czy też wskazał błędy - wyjaśnia Jacek Stańdo z Politechniki Łódzkiej, twórca e-matury.

W rzeczywistości jednak e-matura to nie żaden pionierski projekt, bo pierwsze kroki w tym kierunku Politechnika Łódzka zaczęła stawiać z końcem 2009 roku. W tym czasie zorganizowano e-mature z matematyki przy użyciu najnowszych technologii. 

Wtedy wyniki miały być szybko, jednak twórcy nie przewidzieli pewnych rzeczy. - Wzięliśmy pod uwagę różne zapis, np. 1/2 czy też 0,5, ale było gorzej, jak ktoś wpisał literę "o" zamiast cyfry 0. Wtedy już musieliśmy wszystko sprawdzać ręcznie - wyjaśnia.

E-matury obawia się Jadwiga Bieniak, ale z innych powodów.
- Uczestniczyłam w tej maturze, którą zorganizowała Politechnika Łódzka. Mam do niej pewne obawy. Zawsze może komputer się zawiesić i co wtedy? - pyta się tegoroczna maturzystka.

Optymistycznie do takiej formy zdawania egzaminu dojrzałości podchodzi Aneta Kalasa. - Czemu nie? Technika idzie do przodu, więc matura z matematyki za pomocą komputera mogłaby się sprawdzić - stwierdza.

Od komputera rzeczywiście może sporo zależy, ale twórcy oprogramowania starają się przynajmniej ulepszyć samą platformę. Jacek Stańdo zapewnia, że już w 90 procentach spełnia ona jego oczekiwania. Nowa wersja pozwala poznać wyniki w ciągu kilku sekund. - Zmieniliśmy system oceniania. Kolejnym atutem tego projektu jest to, że w tradycyjnej maturze w pytaniach zamkniętych są odpowiedzi od A do D. Jeśli jednak będzie ich więcej, to program też dostosuje się do tych wymogów - wyjaśnia twórca e-matury.

Będzie taniej, ale co ze ściąganiem?

Wydawałoby się, że taka matura pozwali na większą swobodę i da możliwość ściągania. Nic bardziej mylnego, e-matura jest bezpieczna, zapewnia Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. - Każdy maturzysta dostanie pytania losowo. Oczywiście wszystkie będą na takim samym poziomie - wyjaśnia.

Atutem projektu są oszczędności, bo program komputerowy to jednorazowy wydatek. -  Nie będzie trzeba płacić między innymi egzaminatorowi za sprawdzenie matury, który otrzymuje około 30 złotych wynagrodzenia. Zaoszczędzi się też na arkuszach egzaminacyjnych - stwierdza Zakrzewska, która popiera e-mature.

Ale w żadne oszczędności nie wierzy tegoroczna maturzystka. - Komputerowa matura z matematyki to kolejna głupota, tych którzy tworzą maturę. Myślę, że taki sposób będzie bardzo kosztowny - mówi bez ogródek Anna Kowalska.

4 mln złotych na e-mature

Jeśli dotychczasowe postępy Politechniki Łódzkiej zainteresują resort edukacji, to otrzyma łącznie na ten cel 4 mln złotych ze środków unijnych. - W czerwcu już powinniśmy wiedzieć na ten temat więcej - informuje Stańdo.

Takiego egzaminu mogłyby skorzystać także osoby, które nie mogły zdawać za pierwszym razem, bo np. były chore. Zaś osoby niepełnosprawne mogłyby zdawać w domu pod opieką nauczyciela.  - Myślę, że taki system zdawania egzaminów można wprowadzić także w gimnazjach czy w szkołach zawodowych. Wystarczy tylko, że szkoły będą mieć komputery, w których się zainstaluje oprogramowanie - zapowiada pomysłodawca.

Współpraca: Daniel Siwak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto