Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekty dla dzieci

Redakcja
Dotknij teatru 2013 w Łodzi

1. Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Łodzi
"Piękna i Bestia" - spektakl

Scenariusz, reżyseria i choreografia: nauczyciele łódzkich szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych
Spektakl „Piękna i Bestia” na motywach baśni de Villeneuve pod tym samym tytułem w ramach XIV Edycji Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży – PREZENTACJE 2013 Organizatorem i inspiratorem przedsięwzięcia jest Wydział Edukacji Miasta Łodzi. Uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu to dzieci upośledzone umysłowo w różnym stopniu, niesłyszące i z wadami słuchu oraz niewidome lub niedowidzące, uczęszczające do: SOSW nr 1, ZSS nr 5, ZSS nr 4, ZSS nr 3, ZSS nr 6, ZSS nr 2, ZSS nr 7, SOSW nr 6, SOSW nr 4, SOSW nr 3, ZSZS nr 2 Każda placówka przygotowuje część baśni, a efektem działań będzie wspólne widowisko. Elementami łączącymi poszczególne sceny są postacie Pięknych i Bestii, które w scenie finałowej spotykają się jednocześnie na scenie tworząc barwny, roztańczony korowód. Zarówno plakaty teatralne jak i elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty wykonują uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli.
19.03.2013, godz. 11.00
miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Mała Sala, ul. Zachodnia 93

2. Muzeum Kinematografii w Łodzi
Dotknij teatru 2013: odkrycia – odnowa! Po co ludziom wiersze? Spotkanie z magią teatru.

Reżyseria: Joanna Koenig
Warsztaty adresowane do dzieci w wieku 5–9 lat/spektakl Teatru TV dla dzieci.
Uczestnicy warsztatów przygotują inscenizację wierszy Uty i Juliana Przybosiów, będą się bawić i eksperymentować z językiem. Organizatorzy zaplanowali również „burzę mózgów” mająca pomóc w rozważaniu czym jest teatr i na czym polega jego „magia”, jakim językiem i jakimi środkami wyrazu się posługuje. Warsztaty zwieńczy projekcja spektaklu Teatru Telewizji dla Dzieci „Znacie? To posłuchajcie!„ (1975).
23.03.2013, godz. 12.00
miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1

3. Stowarzyszenie Teatralne CHOREA
"Wszechświat teatru"

Reżyseria: Pola Amber, Dominika Krzyżanowska
Wszechświat teatru jest projektem interdyscyplinarnym, artystyczno-edukacyjnym, dedykowanym dzieciom w wieku 7–10 lat, składającym się z dwóch modułów. Pierwszym z nich będzie spektakl muzyczny pt. Wielka Niedźwiedzica, czyli opowieści o kosmosie, drugim zaś twórcze zajęcia: Widzieć więcej. Warsztaty o widzeniu, postrzeganiu i dostrzeganiu. Wielka Niedźwiedzica, czyli opowieści o kosmosie to niezwykła podróż dla dzieci ku gwiazdom, planetom i Słońcu... Historie o wszechświecie opowiedziane przez Skrzata Guzika przy kosmicznych dźwiękach, wydawanych przez Szalonego Muzyka wprowadzają małych widzów w tajemnice kosmosu i zachęcają do jego badania. Być może dla wielu uczestników będzie to pierwsza wycieczka po gwiezdnym niebie. Spektakl odbywa się w niezwykłym miejscu... w Łódzkim Planetarium. Widzieć więcej. Warsztaty o widzeniu, postrzeganiu i dostrzeganiu to warsztaty, których punktem wyjścia jest opowieść o gwiazdozbiorach i sztuce ich dostrzegania. Dotykają problemu kreatywnego postrzegania świata i możliwości odkrywania jego tajemnic (co jest znamienne także dla współczesnej nauki). Uczestnicy warsztatów stworzą własną książkę artystyczną, w której kształt słońca jest zaproszeniem do zabawy, formą i kształtem widzenia nieoczywistego i badania otaczającego rzeczywistości. Działania twórcze i plastyczne umożliwią transpozycję przeżyć dzieci, mają je także zachęcić do odmiennego postrzegania medium jakim jest książka.
25, 26, 27.03.2013, godz. 10.00
miejsce: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, ul. Pomorska 16

4. Muzeum Miasta Łodzi
"Niebieski w moim mieście"

Papierowy Teatr w wersji autorskiej łączący różnego rodzaju aktywność twórczą uczestników warsztatów. Temat zajęć związany jest z akceptacją odmienności poprzez odkrywanie i poznawanie siebie samego, poszukiwanie wspólnych cech, potrzeb, emocji... Zajęcia mają na celu m.in. utrwalanie postawy aktywnej, twórczej, poszukującej rozwiązań w kontaktach z innymi oraz oswajania dziecka ze sztuką – tworzenie lalki, animowanie, wykonanie scenografii, a wszystko dzieje się w świecie niebywale kreatywnej i nośnej materii jaką jest papier. Mirosława Truchta-Nowicka – zajmuje się malarstwem, projektowaniem i ilustracją. Praca w Teatrze Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi spowodowała zwrot w twórczości artystki, a Lalka-Rzeźba stała się elementem inspiracji, osiągając status głównego obiektu jej twórczych zainteresowań. Znaczna część prac artystki powstaje z papieru, który w szczególny sposób ożywia postacie i wzmacnia wrażenie ulotności. Ta wyjątkowa materia rzeźbiarska: subtelna, szorstka, surowa, a jednocześnie delikatna i krucha, pozwala poruszać się po obrzeżach różnych technik, form tematów, a zarazem przenosi swoje cechy na rzeźbione postacie. Nadawane im imiona, odwołujące się do emocji, czy tradycyjnych symboli kulturowych, tworzą pomosty skojarzeniowe ponad jakimikolwiek podziałami.
19.03.2013, godz. 11.00
miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

5. Fundacja Tworzenia i Promowania Sztuki – ależ Gustawie!
"Lalki w przedszkolu"

Warsztaty w formie lekcji teatralnych, podczas których dzieci poznają podstawowe pojęcia teatralne i techniki teatru lalek. Będą też miały okazję animować profesjonalnymi lalkami. W programie przewidziano również krótki kurs pisania scenariusza przedstawienia, samodzielnego wykonania prostej lalki, plakatu teatralnego.... Każdy uczestnik otrzyma dyplom ukończenia warsztatów. 3 dni warsztatów teatralnych dla najmłodszych. 7 aktorów poprowadzi warsztaty w 7 przedszkolach. 30 lalek – marionetki, pacynki, jawajki, kukły, 320 dzieci weźmie udział w warsztatach, 320 dzieci dotknie teatru. W warsztatach biorą udział wybrane wcześniej przedszkola.

6. Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
"Moje drzewko pomarańczowe"

Reżyseria: Masza Bogucka
Spektakl w ramach kampanii społecznej „Dzieci nie śmieci” Teatr Zupa Z Małpy
Spektakl dotyka przybierającego aktualnie ogromne rozmiary problemu przemocy wobec dzieci. Twórcy poprzez realizację teatralną przybliżają to zjawisko, a dzięki kampanii społecznej o charakterze edukacyjnym, próbują wpłynąć na wzmocnienie postaw społecznych będących osobistym sprzeciwem wobec bezprawnego i nieludzkiego traktowania dzieci. Jest to zderzenie dramatu teatralnego z rzeczywistym dramatem społecznym. Rodzaj teatru paradokumentalnego, czerpiącego z obecnych zjawisk społecznych, badający je i zajmujący konkretne stanowisko poprzez edukowanie i kreowanie określonych postaw. Poza samym spektaklem projekt obejmuje kampanię społeczną, w ramach której organizowane będą: prelekcje, spotkania m.in. z psychologiem, kuratorem sądowym, policją, akcję plakatowania miasta, akcję informacyjną w mediach lokalnych, konkurs dla młodzieży na plakat promujący spektakl i kampanię, wystawę prac zgłoszonych do konkursu, akcję w przestrzeni miasta zrealizowaną przez uczniów jednej z łódzkich szkół.
25.03.2013, godz. 19.00
26.03.2013, godz. 16.00
miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56

7. Muzeum Kinematografii w Łodzi
"Dotknij teatru 2013: odkrycia – odnowa! Hamlet."

Przedstawienie lalkowe „Hamlet: Williama Szekspira w reżyserii Adama Walnego. Szekspirowscy lalkowi bohaterowie zostają umieszczeni w akwariach z wodą. Duński książę toczy intrygującą grę nie tylko z pozostałymi postaciami dramatu, ale także z samym sobą. Adam Walny to artysta totalny. Stworzył własny teatr w 1999 roku, nadając swoim przedstawieniom edukacyjny, a nawet terapeutyczny charakter. W spektaklach posługuje się lalkami, maskami, dziwnymi przedmiotami. Inspiracji literackich szuka w bajkach, baśniach, ale także w klasycznych tekstach pisanych dla teatru.
24.03.2013, godz. 19.00
miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1

8. Muzeum Kinematografii w Łodzi
"Dotknij teatru 2013: odkrycia – odnowa! Czarno na białym, białe na czarnym. O! Teatr!

Rozmawiamy o tym, czym jest teatr, czym różni się od kina i innych sztuk. Przygotowujemy zestaw „domowego teatrzyku” (kukiełkowego) z elementami do inscenizacji wiersza. Projekcja spektaklu Teatru Telewizji „Bambuko” (1997) w reżyserii Agnieszki Glińskiej.
Zajęcia dla dzieci w wieku 3–7 lat.
24.03.2013, godz. 12.00
miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1

9. Teatr Lalek Arlekin
otwarta próba generalna spektaklu „Alicja w krainie czarów”

Reżyseria: Waldemar Wolański
"Alicja w krainie czarów" to kolejny spektakl sceny marionetkowej teatru Arlekin. Teatr Lalek Arlekin w Łodzi jest jedynym teatrem w Polsce posiadającym specjalną konstrukcję sceny marionetkowej, umożliwiającą granie marionetkami na dwuipółmetrowej długości niciach. Efekt jest magiczny i pozwala na całkowite przeniesienie się w świat iluzji. Przedstawienie zrealizowane jest w klasycznej baśniowej konwencji na podstawie bardzo znanej powieści L. Carrolla o tym samym tytule. Za sprawą muzyki, złożonej z doskonale dobranych fragmentów utworów klasycznych oraz uroczych marionetek niciowych, reżyser przenosi nas w niezwykły, baśniowy świat czarów i magii wykreowany w wyobraźni małej dziewczynki, głównej bohaterki.
Barwne, ciekawe, pełne humoru przedstawienie adresowane jest do widzów powyżej 7 lat.
21.03.2013, godz. 13.00
miejsce: ul. Piotrkowska 282a (tymczasowa siedziba Teatru Lalek Arlekin)

10. Teatr Pinokio
"Maszyna do opowiadania bajek"

Reżyseria: Konrad Dworakowski
"Maszyna do opowiadania bajek" to nowatorski projekt, będący połączeniem doświadczeń teatru improwizowanego, story tellingu i teatru lalek. Wydarzenie nie mające precedensu w polskim teatrze dla dzieci opiera się na założeniu współkreacji i współuczestnictwa widza w procesie stwarzania historii. Dzięki cyklowi warsztatów z mistrzami opowieści, improwizacji teatralnych, improwizacji muzycznych oraz performingu, aktorzy Teatru Pinokio przygotują improwizowany spektakl, odbywający się przy udziale publiczności, mającej realny wpływ na przebieg zdarzenia. „Maszyna do opowiadania bajek” jest formą narzędzia do dekonstrukcji i dekompozycji wątków baśniowych, tworzenia nowych i utrwalania oraz przekazywania dawnych. Opowieści improwizowane za pomocą maszyny, są opowiadane przez aktorów Teatru Pinokio przy udziale muzyki i dźwięków tworzonych na żywo, z ilustracją animowanego przez nich obrazu. Z improwizacji powstaje spektakl, jedyny w swoim rodzaju, taki, którego nie da się powtórzyć.
24.03.2013 – godz. 17.00
28.03.2013 – godz. 18.00
miejsce: Teatr Pinokio, ul. Kopernika 16

11. Centrum Kultury Młodych/Teatr Węgajty
"Źródła i przyszłość – 4 Żywioły"

Propozycja skierowana przede wszystkim do dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Pracowni Alternatywnego Wychowania. Zadaniem warsztatu jest przybliżenie dzieciom form charakterystycznych dla teatru ulicznego i przygotowanie uczestników do kreowania wydarzenia "Święto skrawka ziemi" wspólnie z aktorami Teatru Węgajty i uczestnikami pozostałych warsztatów.
14 marca, godz. 17.00
miejsce: Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13, sala widowiskowa

12. Ośrodek Kultury „Górna”
„Teatr w bramie"

Reżyseria: Marek Cichucki
Projekt edukacyjno-artystyczny, którego bezpośrednimi uczestnikami będzie grupa młodzieży w wieku 14-19 lat, a odbiorcami pośrednimi (widzami) – mieszkańcy Łodzi.
W toku warsztatów teatralnych młodzież przygotuje widowisko uliczne w formie objazdowego teatrzyku. Będzie to nawiązanie do średniowiecznych trup teatralnych, wędrujących od bramy do bramy, od domu do domu, wystawiających dla mieszkańców małe etiudy teatralne. Młodzież prezentować będzie scenki rodzajowe, piosenki i improwizowane popisy, przygotowywane w toku zajęć warsztatowych. W swoim teatralnym wozie, swoistym „wozie Sowizdrzała”, będą mieć niezbędne rekwizyty i elementy scenograficzne. Wędrować będzie po dzielnicy Łódź Górna w godzinach popołudniowych, bawiąc mieszkańców, wprowadzając ich w zaczarowany świat teatru. A tym samym, zastaną przestrzeń przemienią w przestrzeń teatralną. W ten sposób teatr wyjdzie z murów, a wkroczy w obszar codzienności, umożliwiając „dotknięcie” teatru tym, którzy na co dzień z nim nie obcują.
18, 19, 20, 21, 22.03.2013, godz. 17.00 (warsztaty)
25 i 27.03.2013, godz. 15.00 (pokaz)
miejsce:
warsztaty: Ośrodek Kultury „Górna”, ul. Siedlecka 1
pokazy: 25.03.2013 - start spod pawilonu „Dąbrówka”: róg ulic Dąbrowskiego i Tatrzańskiej, 27.03.2013 - ul. Piotrkowska — od skrzyżowania z ul. Więckowskiego do Pasażu Schillera. Start: Piotrkowska/Więckowskiego

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto