18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Projekt Plażówka 2012: Turnieje Finałowe o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi

Dzięki ogromnej pracy oraz szczególnemu zaangażowaniu Wojciecha Ulatowskiego, cykl Projekt Plażówka 2012, którego organizatorem był Klub Sympatyków Piłki Siatkowej przy wsparciu Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi, obejmował 27 turniejów w Łodzi, Pabianicach Burzeninie, Głownie oraz w Janówce .

Do rywalizacji przystępowali zarówno mężczyźni jak i kobiety. Wszystkie turnieje cieszyły się bardzo dobrą frekwencją uczestników oraz sporym zainteresowaniem widzów. W rankingu zostało sklasyfikowanych blisko 400 osób (264 zawodników i 128 zawodniczek).

W miniony weekend na boiskach Szkoły Podstawowej nr 205 w Łodzi odbyły się ostatnie w tym sezonie turnieje kobiet i mężczyzn. Dla najlepszych drużyn zawodów nagrody ufundowali: Społeczna Akademia Nauk, Fashion-Plaza oraz GoActive. Mimo mniejszej frekwencji zespołów, związanej z rozpoczętymi już w wielu klubach przygotowaniami do sezonu halowego, emocji i zaskakujących wyników nie brakowało. Oba finałowe turnieje miały nieco inną formułę, wyróżniającą je spośród wszystkich rozgrywek w sezonie. Początkowo zespoły rywalizowały w grupach składających się z 4 drużyn, z których dwie najlepsze w każdej grupie tworzyły tradycyjny dla turniejów siatkówki plażowej system pucharowy.

Od niedzielnych godzin porannych rywalizację rozpoczęło 15 zespołów żeńskich. Po rozegraniu 31 spotkań poznaliśmy finałową czwórkę turnieju. W pierwszym półfinale naprzeciw siebie stanęły: liderka rankingu Projektu Plażówka - Martyna Witkowska, grająca w parze z Agnieszką Leśniewicz (4 w rankingu) oraz Patrycja Lipińska i Aleksandra Fokczyńska. Od początku meczu ton gry nadawały te pierwsze. Niemal przez całe spotkanie wyżej rozstawione zawodniczki kontrolowały jego przebieg, pewnie zwyciężając w dwóch setach (15:12; 15:9). Drugi pojedynek półfinałowy pomiędzy wiceliderką rankingu Anną Kurzdym w turnieju finałowym grającą z Kamilą Śnieżewską a Darią Nowogórską i Martą Raźniewską również miał dość jednostronny przebieg. Pewnie do finału awansował duet Kurzdym/Śnieżewska wygrywając 15:9 oraz 15:11.

Po półfinałowych porażkach lepiej w spotkaniu o 3 miejsce prezentowały się Nowogórska i Raźniewska. Siatkarki te szybciej powrócił do swojej dobrej dyspozycji, dyktując warunki gry i ostatecznie po dwóch wygranych setach (15:12 i 15:10) to one stanęły na najniższym stopniu podium. Finałowy pojedynek to rywalizacja jedynych niepokonanych w tym turnieju zespołów oraz dwóch najlepszych siatkarek Projektu Plażówki 2012 - Martyny Witkowskiej i Anny Kurzdym. Spotkanie zapowiadające się niezwykle ciekawie, dość nieoczekiwanie zdominowała wręcz para Kurzdym/Śnieżewska, przeważając w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła nad Leśniewicz i Witkowską. W przekonujący sposób po dwóch szybkich setach (15:9; 15:7) zwyciężczyniami ostatniego turnieju tego sezonu zostały Anna Kurzdym oraz Kamila Śnieżewska. Na pocieszenie Martyna Witkowska obroniła pozycję liderki rankingu i odebrała nagrodę dla najlepszej zawodniczki Projektu Plażówka 2012.

Dzień wcześniej, tj. w sobotni poranek na placu boju stawili się panowie. Podobnie jak u pań, 22 zespoły początkowo rywalizowały w grupach, by następnie awansować do systemu pucharowego. Ostateczne rozstrzygnięcia odbyły się w niedzielę, równolegle do spotkań kobiet. Największą niespodzianką sobotnich eliminacji było odpadnięcie w ćwierćfinale pary Adam Chrobot/Krzysztof Kłaczek - zawodników zajmujących przed turniejem drugą oraz trzecią lokatę w rankingu. Niedzielne pary półfinałowe utworzyli prezentujący w całym turnieju wysoką formę Aleksander Mamełka/Maciej Kałuża oraz Łukasz Łagodziński/Paweł Rohacewicz a także Mateusz Skoneczny/Maciej Biernat i Piotr Kłaczek/Michał Kobierecki.

Pierwszy półfinał miał trzy oblicza. W pierwszym secie niewielką przewagę uzyskała para Łagodziński/Rohacewicz, którą utrzymała do końca, wygrywając 21:19. W połowie drugiej odsłony to duet Mamełka/Kałuża uzyskał trzy punktową przewagę, której przeciwnicy nie zdołali już odrobić i wygrali 21:18. Decydująca partia miała wyrównany przebieg przez większość seta, jednak w końcówce tempo „podkręciła” para Mamełka/Kałuża, którzy ostatecznie wygrali 15:11 awansując tym samym do ścisłego finału.

W drugim półfinale pierwszy set to dominacja zawodników Kłaczek/Kobierecki oraz wyraźna niemoc duetu Skoneczny/Biernat i zwycięstwo tych pierwszych 21:10. Druga odsłona meczu to wyrównana walka punkt za punkt do połowy partii, kiedy to zwycięscy pierwszego seta wyszli najpierw na dwu, a po chwili nawet na czteropunktową przewagę, prowadząc 17:13. Jednak para przystępująca do turnieju z numerem 2 nie zamierzała łatwo składać broni, zmniejszając stratę tylko do jednego punktu (18:17). Kiedy dwie następne akcje należały do Kłaczka i Kobiereckiego wydawało się, że wynik całego spotkania jest już przesądzony. Jednak przy stanie 20:17 Maciej Biernat poprosił o przerwę medyczną związaną z urazem kolana. Po regulaminowych 5 minutach zawodnicy wrócili na plac gry aby ponownie zejść na przerwę, gdyż o „czas” powtórnie poprosił Maciej Biernat. Ta pokerowa zagrywka wyraźnie zdekoncentrowała prowadzącą parę Kłaczek/Kobierecki, którzy pozwolili doprowadzić do remisu 20:20 i nerwowej końcówki ”na przewagi”. Ostatecznie jednak wyszli zwycięsko z tego pojedynku (23:21) po autowym ataku Mateusza Skonecznego i awansowali do finału.

Niemal przez cały pierwszy set rywalizacji o 3 miejsce, dwu- trzypunktowe prowadzenie utrzymywała para Biernat/Skoneczny, jednak przy stanie 19:16, tracąc po własnych błędach 5 punktów pod rząd to Łagodziński/Rohacewicz zwyciężyli 19:21. W drugiej partii podrażnieni przegraną końcówką Skoneczny/Biernat od początku uzyskali kilkupunktową przewagę, systematycznie powiększając ją aby wygrać 21:13. Decydujący set lepiej rozpoczęli Łagodziński/Rohacewicz, wychodząc na dwu punktową przewagę (1:3) by po chwili tracić do rywali dwa „oczka” (7:5). Gdy ponownie rywale wyrównali wynik (8:8) punktową zagrywką popisał się Maciej Biernat (10:8). Jednak po szczęśliwym zagraniu Pawła Rohacewicza piłka przetoczyła się po siatce i znów na tablicy wyników widniał remis (11:11). W niezwykle ciekawej końcówce meczu bardzo dobrą zagrywką popisał się ponownie Maciej Biernat, a kontratak pewnie skończył Mateusz Skoneczny zdobywając ostatni punkt spotkania (15:13), a tym samym trzecie miejsce turnieju.

Pierwsza odsłona finałowego pojedynku to nieznaczna przewaga raz jednego, raz drugiego zespołu. Dopiero punktowy blok w wykonaniu Piotra Kłaczka pozwolił wyjść parze Kłaczek/Kobierecki na 3 punktową przewagę, którą utrzymali do końca partii, wygrywając 21:17. Drugi set to dość niespodziewany spadek koncentracji i liczne błędy prowadzącej dwójki, które pewnie wykorzystywali Aleksander Mamełka i Maciej Kałuża, w przekonujący sposób (10:21) doprowadzając do remisu.

Ostatni set sezonu 2012 przyniósł wiele emocji. Lepiej rozpoczęli go goście z Warszawy, wychodząc na 3 punktową przewagę (4:1). Kiedy para Mamełka/Kałuża powiększyła prowadzenie do stanu 6:2, Piotr Kłaczek poprosił o przerwę. Nie przyniosła ona jednak oczekiwanych rezultatów, gdyż kolejne punkty trafiały na konto prowadzącej dwójki (9:4). Po odrobieniu kilku punktów przy stanie 12:9 znakomity blok Aleksandra Mamełki dał ponownie 4 punktowe prowadzenie i wydawało się, iż jest to bezpieczna przewaga. Jednak para Kłaczek/Kobierecki wykorzystała błędy przeciwników, doprowadzając do remisu 13:13. W emocjonującej końcówce ostatecznie zwyciężyli goście-duet Mamełka/Kałuża 17:15, którzy sprawili małą niespodziankę, zwyciężając w całym turnieju.

Po ostatnim gwizdku sezonu 2012 Wojciech Ulatowski, pomysłodawca oraz główny animator Projektu Plażówka 2012, wręczył pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe najlepszym zespołom turnieju finałowego o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi, a także trójce najlepszych zawodniczek i zawodników całego sezonu. Wśród pań pierwszą dwójkę: Martynę Witkowską oraz Annę Kurzdym uzupełniła Karolina Rzempowska. Natomiast najlepszym siatkarzem Projektu Plażówki 2012 został Konrad Biernacki, który zapewnił sobie tytuł już przed finałowym turniejem. Drugie miejsce przypadło Adamowi Chrobotowi, zaś dzięki trzeciej lokacie w ostatnim turnieju, rzutem na taśmę na podium wskoczył Maciej Biernat.
Niezwykle udany zarówno organizacyjnie jak i sportowo łódzki sezon siatkówki plażowej z debiutującym Projektem Plażówki dobiegł końca. Siatkarze i siatkarki mogą teraz w pełni skoncentrować się na przygotowaniach do zbliżającego się sezonu halowego i rozgrywek Łódzkiej Amatorskiej Ligi Siatkówki. Jej inauguracja została zaplanowana na 5 października w hali Szkoły Podstawowej nr 205 w Łodzi przy ul. Dąbrówki 1.