MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki i minister Mariusz Błaszczak w 32 BLT w Łasku

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wraz z ambasadorem USA Markiem Brzezińskim odwiedzili amerykańskich żołnierzy stacjonujących w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Wizyta odbyła się w poniedziałek, 24 października.

W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem spotkali się z amerykańskimi pilotami uczestniczącymi w misji NATO Air Shielding. Do bazy w łasku przyjechał także ambasador USA Mark Brzeziński.

W 32 BLT w Łasku od sierpnia 2022 roku stacjonują uznawane za najlepsze na świecie, amerykańskie myśliwce F-22 Raptor. Eskadra 12 samolotów tworzy parasol ochronny nad wschodnia flanką NATO w ramach misji Air Shielding. Zapewnia ochronę przestrzeni powietrznej od Bałtyku po Morze Czarne.

Obecność amerykańskich sił powietrznych to również okazja do prowadzenia polsko-amerykańskich treningów w powietrzu stanowiących część przygotowań do przyjęcia F-35 do polskich sił zbrojnych, które stacjonować będą w Łasku, jak zapowiada Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Hołdujemy zasadzie nie ma silnego państwa bez silnej armii - powiedział premier Mateusz Morawiecki w 32 BLT w Łasku. - Modernizacja armii wymaga współpracy z sojusznikami. I to jest to, na co postawiliśmy.

- Tu w Łasku żołnierze polscy i amerykański na co dzień ćwiczą wspólnie, osłaniając niebo nad Polską. Bardzo sobie cenimy obecność sił amerykańskich wyposażonych w nowoczesne samoloty F-22 Raptor. Tu w bazie będą stacjonowały też polskie F-35. Bardzo sobie cenimy obecność sił amerykańskich, w tym sił powietrznych - stwierdził Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. - Obecność sił amerykańskich jest bardzo ważnym argumentem odstraszania ewentualnych agresorów.

Jak podkreślił minister Błaszczak, w Łasku już niedługo będą stacjonowały polskie F35. Przypomniał, że Stany Zjednoczone są głównym partnerem w modernizacji sił zbrojnych. Polska jest częścią najsilniejszego sojuszu na świeci i pokazuje możliwości współpracy z partnerami.

Z polskimi i amerykańskimi pilotami w 32 BLT spotkał się także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński.

- Jesteśmy dumni, widząc jak zareagowaliście jako rząd i jako społeczeństwo na inwazję rosyjską na Ukrainie - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński. - Wysyłacie jednocześnie sygnał na cały świat: Polska będzie bronić swojej ojczyzny. Łączymy nasze siły, razem odpowiadamy na zagrożenie. Stany Zjednoczone i Polskę łączy ta sama wolność.

F22 w Polsce prowadzą misję Air Shielding

F22 w Polsce prowadzą misję Air Shielding, czyli tarczy powietrznej nad wschodnią flanką NATO. Patrolują niebo od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne. Osłaniają państwa nadbałtyckie, Słowację i Rumunię. Chronią sojuszników NATO przed zagrożeniem powietrznym i rakietowym.

Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Madrycie, to Rosja została uznana za główne zagrożenie, w obliczy jej agresji na Ukrainę, do jakiej doszło 24 lutego 2022 roku.

Samoloty Sił powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki F22 Raptors przyleciały z bazy na Alasce. Stacjonują w Polsce od 4 sierpnia. Zostały wysłane do Polski z 90 Eskadry Myśliwskiej z Bazy Elmendorf-Richardson na Alasce.

Raptory po raz pierwszy stacjonują w Europie i wykonują tu misje bojowe. Do tej pory F22 osłaniały jedynie terytorium Stanów Zjednoczonych. Latają z pełnym uzbrojeniem. F22 współpracują z polskimi F16.

F22 Raptor myśliwiec piątej generacji

F22 Raptor to myśliwiec piątej generacji zaprojektowany głównie do walk powietrznych. Konstrukcja pochodzi z lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze seryjne F-22 trafiły do służby w US Air Force w 2003 roku. Do tej pory wyprodukowano ich 189. Służą tylko w siłach powietrznych USA.

Raptory mają podwójny silnik. Prędkość maksymalna bez użycia dopalaczy wynosi 1,5 Ma, natomiast prędkość maksymalna to 1,8 Ma, czyli między 1800 a 2000 km/h. Przyjmuje się, że prędkość dźwięku to 1225 km/h.

Raptor jest samolotem wysokomanewrowym, zarówno przy szybkościach ponaddźwiękowych, jak i poddźwiękowych. Naddźwiękowy F22 jest w stanie na chwilę obecną pokonać wszystkie maszyny przeciwnika i większość istniejących rakiet ziemia-powietrze. F22 może też wyznaczać cele dla współpracujących F15 i F16.

F22 ma wysoką niewykrywalność dla radarów. Składa się na to między innymi ogólny kształt, zastosowanie technologii radar absorbent material (RAM).

32 BLT NATO w Łasku

32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku funkcjonuje w ramach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowództwem w Poznaniu. Jest bazą NATO, w której stacjonuje część polskich samolotów wielozadaniowych F16.

Te samoloty w polskich Siłach Powietrznych są od listopada 2006 roku. 32 BLT powstała 1 stycznia 2001 roku, a status bazy NATO ma od 2010 roku. Lotniska, na których stacjonują polskie F-16 pozyskały nowoczesną infrastrukturę i dziś są jednymi z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Myśliwce należące do 2 SLT stacjonują w 31 BLT w Krzesinach oraz w 32 BLT w Łasku.

Polskie samolot F-16 to łącznie 48 maszyn. W tym 36 jednomiejscowych F-16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+. Na lotnisku w Łasku stacjonuje eskadra szesnastu polskich F16.

Na lotnisku w Łasku od 2012 roku odbywają się cykliczne ćwiczenie Aviation Detachment Rotation. W tym roku stacjonowały tu już amerykańskie samoloty F15 oraz F18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki i minister Mariusz Błaszczak w 32 BLT w Łasku - Łask Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto