Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Holenderskie myśliwce F-35 przylecą na dwa miesiące do Polski. Wzmocnią obronę NATO

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
NATO Allied Air Command
W styczniu 2023 roku myśliwce F-35 z Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych przylecą do bazy w Malborku. Osiem samolotów będzie uczestniczyć w misji NATO Baltic Air Policing w lutym i w marcu. Będą wzmacniać wschodnią flankę NATO, podczas gdy kolejne cztery rozpoczną ćwiczenia z norweskimi F-35.

Holandia wyśle eskadrę swoich myśliwców F-35 do Polski jeszcze w styczniu, jak informuje Dowództwo Sił Powietrznych NATO w Europie. Zostaną w Polsce na dwa miesiące, do końca marca 2023 r.

Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne przygotowują się do rozmieszczenia swoich myśliwców F-35 w celu wsparcia misji NATO Air Policing na północnym wschodzie Europy. Maszyny są zdolne do szybkiego reagowania. Myśliwce mogą wystartować w ciągu kilku minut, aby przechwycić obcy samolot. Dzieje się tak na przykład, gdy statek powietrzny nie identyfikuje się lub zbliża się do przestrzeni powietrznej bez pozwolenia.

Osiem myśliwców F-35 zostanie rozmieszczonych w bazie w Malborku. Maszyny dołączą do misji NATO polegającej na wzmocnieniu pozycji obronnej wzdłuż wschodniej flanki w lutym i marcu 2023 roku. Cztery samoloty będą prowadzić ćwiczenia z sojusznikami, gotowe do wzmocnienia misji obronnej, gdy zajdzie taka potrzeba.

Dysponując tymi ośmioma nowoczesnymi samolotami myśliwskimi, Holandia uczestniczy w misjach NATO Air Policing i Air Shielding, odstraszając i, jeśli to konieczne, broniąc terytoriów Sojuszu w regionie Morza Bałtyckiego.

- Dzięki tym ośmiu nowoczesnym samolotom myśliwskim Holandia uczestniczy w misjach NATO Air Policing i Air Shielding polegających na odstraszaniu, a w razie potrzeby obronie terytoriów alianckich w regionie Morza Bałtyckiego - powiedział podpułkownik Guido Schols, dowódca holenderskiego oddziału F-35. - Zapewniamy również naszych sojuszników i demonstrujemy nasze zaangażowanie w sojusz NATO.

Holandia regularnie bierze udział w misjach NATO Air Policing. Od 2017 roku wspólnie z belgijskimi F-16 chronią niebo nad obszarem Beneluksu. Poprzednio holenderskie myśliwce brały udział w misjach nad Bałtykiem na Litwie w 2005 oraz 2017 roku.
W 2014 roku, tuż po inwazji Rosji na Krym samoloty stacjonowały w Malborku. F-35 w 2022 roku przez da miesiące stacjonowały także w Bułgarii.

W bazie w Malborku holenderskie F-35 będą stanowić część sił wraz z trzema innymi sojusznikami, którzy obsługują myśliwce z regionu bałtyckiego: Polską i Francją, które latają myśliwcami F-16 oraz Rafale z Siauliai na Litwie, a także Niemcami z samolotami Eurofighter stacjonującymi z Ęmari w Estonii.
W grudniu zakończyła się w Malborku misja włoskich myśliwców Eurofighter. Cztery maszyny przebywały w Polsce od końca lipca 2022 roku.

Holenderskie myśliwce F-35 przylecą na dwa miesiące do Polsk...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Holenderskie myśliwce F-35 przylecą na dwa miesiące do Polski. Wzmocnią obronę NATO - Zduńska Wola Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto