Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Cały region łódzki włącza się w pomoc dla Ukrainy. Trwają zbiórki darów i szukanie kwater dla uchodźców

Miejscowości z całego regionu włączają się w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. Zbierane są dary rzeczowe i wolne kwatery. Pierwsi uchodźcy z Ukrainy są już w regionie!

CZYTAJ DALEJ>>>
.
Miejscowości z całego regionu włączają się w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. Zbierane są dary rzeczowe i wolne kwatery. Pierwsi uchodźcy z Ukrainy są już w regionie! CZYTAJ DALEJ>>> . Krzysztof Szymczak
Miejscowości z całego regionu włączają się w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. Zbierane są dary rzeczowe i wolne kwatery. Pierwsi uchodźcy z Ukrainy są już w regionie!

Łódź zbiera dary dla Ukraińców i szuka dla nich kwater

Od czwartku w łódzkim magistracie trwa zbiórka odzieży, trwałej żywności i środków higienicznych dla mieszkańców Lwowa i Odessy – dwóch miast partnerskich Łodzi. Zbiórkę zorganizowano po rozmowach prezydent Hanny Zdanowskiej z władzami tych miast. Mer Lwowa poprosił o konkretną pomoc.

- Mer Odessy prosił tylko o to, by za niego się modlić – mówiła Hanna Zdanowska.

Dary łodzianie składają w budynku magistratu przy ul. Piotrkowskiej 104. Pierwszy transport darów do Lwowa miał wyjechać jeszcze w piątek wieczorem. Nie wiadomo jeszcze czy uda się dostarczyć dary do Odessy.

Prezydent Łodzi powołała pełnomocnika ds. pomocy Ukrainie. Została nim Agata Kobylińska, dotychczasowy pełnomocnik ds. dzieci i młodzieży. Ukraińcom ma pomagać też Łódzkie Centrum Wielokulturowe (ul. Narutowicza 8/10) do którego skierowano osoby mówiące po ukraińsku i rosyjsku. Jest też infolinia kryzysowa 42 638 49 99.

Łódzkie przyjmie uchodźców z Ukrainy

Zaplecze do przyjęcia Ukraińców organizuje też w Łódzkiem administracja rządowa. Łódzkie będzie jednym z sześciu województw, które przyjmie do siebie uchodźców wojennych przybywających do Polski przez Podkarpacie. Tam zorganizowane będą cztery punkty recepcyjne, gdzie uchodźcy będą mogli zaspokoić podstawowe potrzeby. Potem trafią do województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Urząd Wojewódzki w Łodzi nie informuje o docelowych miejscach ich pobytu. „W pierwszej kolejności będziemy korzystali ze zgromadzonych przez administrację zespoloną zasobów lokalowych” informuje biuro prasowe wojewody. Oferty wsparcia i prośby o pomoc dla Ukraińców można zgłaszać na adres: [email protected]. Ma też być uruchomiona infolinia.

Władze Łodzi szukają też lokali dla potencjalnych uchodźców w akademikach i hotelach. Na razie jest ich około tysiąca. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska szacuje jednak, że Łódź może bez problemu przyjąć kilka tysięcy osób. Wiadomo, że uchodźcy mogą być zakwaterowani m.in. w nieczynnym od dawna hotelu Savoy.

Pierwsi łodzianie oferują też własne mieszkania i domy. To na razie oddolna inicjatywa. Dwa lokale znalazły już odbiorców. Jedno to mieszkanie nauczyciela jednej z łódzkich szkół, do którego trafić ma rodzina jednego z uczniów. Zamieszkają w Łodzi jak tylko uda im się wjechać do Polski.

Chęć przyjęcia uchodźców zadeklarował w piątek wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. - Liczę na to, że będzie to jakaś szersza tendencja – mówi. Wolne mieszkania ma koordynować miejskie centrum zarządzania kryzysowego.

- To tragiczny dzień w historii Ukrainy, czarny dzień w historii Europy. Każda rozmowa na ten temat, każda osoba, która chciałaby się włączyć w pomoc dla Ukrainy, będzie mile widziana - mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. - Rząd i miasta już biorą udział w różnych działaniach. Na razie potrzebne są ciepłe rzeczy: odzież, koce, śpiwory. Już dziś warto zacząć organizować zbiórkę, a zebrane rzeczy skierować na granicę. Rząd planuje konwoje na Ukrainę, o ile będzie można je organizować, a my moglibyśmy się w nie włączyć. My skoordynujemy akcję oraz przygotujemy miejsce, w którym będzie można przechowywać dary od mieszkańców województwa.

Zbiórki i pomoc dla Ukraińców w całym regionie łódzkim

W Zgierzu w weekend trwa zbiórka darów w dawnym budynku Miejskiego Ośrodka Kultury. Pomagają też inne miasta. - Będziemy chcieli pomóc uchodźcom – mówi starosta sieradzki Mariusz Bądzior. - Na ten moment moglibyśmy przyjąć sto osób. Jesteśmy w kontakcie z wojewoda i w razie potrzeby możemy tę ilość zwiększyć – zapewnia. Także prezydent Sieradza Paweł Osiewała chce przyjąć setkę osób, m. in. w domkach całorocznych w ośrodku w Rudzie. Natomiast burmistrz Żychlina zadeklarował przekazanie na potrzeby uchodźców hali sportowej z zapleczem sanitarnym.

Powiat wieluński chce przyjąć 300 osób i zakwaterować je w ośrodku wypoczynkowym. A w czwartek do ratusza zgłosiły się trzy osoby, które chcą przyjąć opuszczających Ukrainę. To dwie osoby prywatne i przedstawicielka jednej z wieluńskich fundacji.

Dwa lokale najprawdopodobniej zostaną wykorzystane. W jednym ma zamieszkać siostra mieszkającej w Wieluniu Ukrainki.
-Jej siostra jechała całą noc z Odessy z czwórką dzieci. Przekazałam jej kontakt do pana nie z samego Wielunia, ale z nieodległej miejscowości, który powiedział, że ma całe piętro do dyspozycji– mówi Joanna Skotnicka – Fiuk, zastępca burmistrza Wielunia

Pierwsi uchodźcy dotarli już na teren powiatu radomszczańskiego, są wśród nich głównie kobiety z dziećmi. Dlatego władze powiatu zaapelowały do osób, które mają wolne pomieszczenia o ich przyjęcie. Kwatery można zgłaszać telefonicznie: 506 046 219.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cały region łódzki włącza się w pomoc dla Ukrainy. Trwają zbiórki darów i szukanie kwater dla uchodźców - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto